En Sıcak Konular

Mehmet Ali Birand


Mehmet Ali Birand
0 0 0000

2009'un kaybedenleri2009’da en ağır biçimde zarara uğrayan ve kaybedenlerinin başında hiç kuşkusuz, işsiz kalan vatandaşlarımız geliyor.
          
Bilmeyen, işsizliğin ne anlama geldiğini anlayamaz.
          
Evine ekmek götüremeyen, çocuğunun okul ihtiyaçlarını karşılayamayan bir babayı düşünebiliyor musunuz? Herhalde bundan daha küçültücü bir başka konum yoktur.
          
2009 işte bu açıdan en acılı yıllardan biri olarak anılacak.
          
Diğer kaybedenler, işsiz vatandaş kadar şanssız değiller. Zira kaybetmiş olsalar dahi, hala işleri var ve ailelerini ayakta tutabiliyorlar.
 

ULUSALCI CEPHE’NİN ETKİSİ ÇOK AZALDI
 
·        ULUSALCI cephe de kaybedenlerin başında geliyor. Şimdiye kadar, ülkenin yönetimine kesin şekilde egemen olan bu kesim, etkinliğini büyük oranda yitirdi. Laikliği kendi duyarlıklarıyla savunan ve koruyup kollayan bu kesim, etkinliğini 2007 seçimlerinden itibaren aşamalı şekilde eritirken, 2009’da özellikle Ergenekon davasıyla en güç sürece girdi. Başlarda kamuoyu, Ergenekon’a daha mesafeli bakarken, 2009’daki iddianameler ve ortaya çıkarılan yeni verilerle bu izlenim bir oranda değişti. Hala tam anlamıyla benimsenmiş bir dava olmamasına rağmen, etkileri son derece kesin oldu. Bu yıl içinde, kendini laik-ulusalcı diye niteleyen veya laik- ulusalcı sistemi kollayıp koruyan çevreler (Asker-Yargı- Üniversite-Medya) bu davanın da etkisiyle güçlerinin büyük bölümünü kaybettiler. Hele 2011 genel seçimlerinde AKP yine iktidar olursa, ümitlerini tümüyle kaybedecekler.
 
KURBAN EDİLEN AHMET TÜRK OLDU
 
·        DTP kaybetti, ancak bence asıl kaybeden, artık kan dökülmesini istemeyen ve PKK terörün bitmesi için çaba harcayanlar, ümitlenenler oldu. DTP, daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, biraz kendi hatasından, ancak daha büyük oranda konjonktürün kurbanı oldu. PKK belki kazanmış gibi görünüyorsa da, bence onlar da kaybedenlerin arasında. Yavaş yavaş zemin kaybettiğinin ve Kandil’de fazla dayanamayacağını bilen örgüt, Açılım sürecini yavaşlattı, ancak orta ve uzun vadede kaybedeceğini de açıkça gördü.
 
·        MEDYA, geriden kalan yılın en ağır kaybedenlerinin arasında. Şimdiye kadar hiçbir dönemde böylesine bir durumla karşı karşıya kalınmamıştı. İktidar partisi her ne kadar, Doğan Medya’ya kesilen vergi cezasının hiçbir siyasi yönü olmadığını söylerse söylesin, Başbakan’ın günlerce seçim meydanlarında ilan ettiği boykot çağırıları ve açık eleştirilerinden böylesine korkunç bir cezanın gelmesi, olayın hiçte bürokratik bir adım olduğu izlenimini yaratmadı. Başbakan inandırıcı olmadı. Sonuçta, ülkenin en geniş medya gurubu muhalefet tonunu indirdiği gibi, diğer medya gurupları da, bir çizgiyi geçtikleri taktirde başlarına nelerin gelebileceğini gördüklerinden dolayı adımlarını çok daha dikkatli atar oldular.
 
AB GÜNDEMİMİZDEN ÇIKTI...
 
·        AVRUPA BİRLİĞİ de, kaybedenler listesinin başında. 2009’a büyük ümitlerle girilmişti, ancak ardından yaşananlar, Türkiye’nin Avrupa Birliğine tam üyelik gidişini büyük ölçüde engelledi. Müzakereler adeta donduruldu. Bu noktaya gelinmesinde sadece Brüksel’in suçu olmayabilir. Ankara’nın da işine geldiğinden dolayı, gereken adımlar atılmadı. Sonuç ortada. İlişkiler dondu.
 
PERES, ÇARMIHA GERİLDİ...
 
·        İSRAİL de kaybetti. Başbakan’ın tarihe geçen One Minute çıkışı ve ardından İsrail ile ilişkileri germe pahasına, Gazze’de yaşananlardan dolayı İsrail hükümetlerini ısrarla eleştirmesi 2009’a damgasını vuran gelişmelerin arasında sayılmalı. Türkiye’nin genel olarak dış ilişkilerinin kabuk değiştirdiği bu dönemde, İsrail ile ilişkilerin kesilmesi değil, ancak İsrail’in sert şekilde dikkatinin çekilmesi ve “artık bu tutumdan vazgeçin” mesajının verilmesi, Türkiye’ye bazı çevrelerde büyük prestij kazandırdı, bazı Batı çevrelerinde de, Türkiye’nin yön değiştirmeye başladığı izlenimi yarattı. Bu sürecin başlangıcı sayılan Davos toplantısı sırasında İsrail Cumhurbaşkanı Peres, son günlerin çok moda deyimiyle, Erdoğan tarafından adeta çarmıha gerildi.
 
SONUÇ. DÜNYA DÖNÜYOR, ESKİYİ UNUTALIM, ÖNÜMÜZE BAKALIM
          
Geçtiğimiz yıllara bakarsak, 2009’dan çok daha önemli dönemler yaşadık. Şimdi geriye dönüp bakarsanız, her şey geride kaldı. Zaten hayatın güzel yanı da bu... Yaşıyorsunuz, sonra geriye dönüp baktığınızda, yaşadıklarınızın o kadar da önemli olmadığını, daha doğrusu ileri yıllarda önemlerini kaybettiklerini görürüz.
          
2009’u da bitirdik.
          
Şimdi gelin, 2010’un falına bakalım.
          
Yarınki yazımda falcılık yapacağım.

postaBu yazı 1,121 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Eylül 2012 Türkiye, Suriye'de frene basıyor...
  • 25 Temmuz 2012 Türkiye'siz İsrail'in eski etkinliği kalmadı...
  • 20 Temmuz 2012 Esad için yer aranmaya başlandı, ancak henüz kabul eden ülke bulunamadı...
  • 13 Temmuz 2012 Washington Ankara'yı yavaşlatmaya çabalıyor
  • 27 Haziran 2012 Türkiye karizmasını çizdirmedi...
  • 21 Haziran 2012 PKK, vurdukça devre dışı kalıyor...
  • 25 Nisan 2012 23 Nisan müsamelerinden kurtulamayacak mıyız?
  • 19 Nisan 2012 Böyle subay yetiştirirseniz, Darbe'ye hayret etmeyin
  • 2 Mart 2012 ABD raporu: Ermenistan ile ilişkiler açılmalı...
  • 21 Şubat 2012 Bu defa MİT kazandı, ancak dikkat...
  • 9 Şubat 2012 Bırakın dindar nesli, tablet nesli geliyor...
  • 23 Aralık 2011 Biz neden kızıyoruz, asıl Sarkozy utansın...
  • 15 Aralık 2011 Gül 2014'e kadar Çankaya'da...
  • 10 Aralık 2011 Erdoğan çekildi, partinin haline bakın...
  • 30 Kasım 2011 Başbakan'ın ameliyat sonucu saklanmamalı...
  • 27 Ekim 2011 Devlet ne yapsa, bir türlü yaranamıyor...
  • 20 Ekim 2011 Bu açık bir cinayettir, bir savaş ilanıdır
  • 29 Eylül 2011 PKK vuruyor, ancak kışkırtamıyor...
  • 21 Haziran 2011 Erdoğan'ı tarihe asıl Kürt sorunu geçirir...
  • 22 Nisan 2011 Türkiye, BDP'ye sahip çıktı

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,525 µs