En Sıcak Konular

Taha Akyol


Taha Akyol
0 0 0000

Kürt hareketinde faşizm!GENELKURMAY’A bağlı Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda adli savcıların gözetiminde iki defa arama yapılıyor, sekiz askeri personel gözaltına alınıyor...
Üzerinde “Devlet sırrı” yazılı kapılar, artık hâkim kararıyla açılıyor. Hukuk devleti kavramında hâlâ sorunlar var ama genel gidiş çağın hukuk devleti yönündedir.
Bu gidişin temelinde gelişen piyasa ekonomisi ve AB süreci vardır. Bir faktör daha var: Liberal aydınların artan entelektüel inisiyatifi...

Liberal Kürt?
Diyarbakır’ın Belediye Başkanı Osman Baydemir’le uçakta yan yana düşmüştük. Sohbet demokrasiden, liberal aydınlardan açıldı. Ben bir soru sordum:
- Sizin dahil olduğunuz hareketten niye birkaç tane olsun liberaller çıkmıyor?! Liberallerin devleti ve orduyu eleştirmesinin binde biri kadar eleştiriyi PKK’ya yönelten Kürtleri niye göremiyoruz?!
Net bir cevap vermedi, zaten net bir cevap da beklemiyordum. Çünkü kamuoyunda isim yapmış hiçbir Kürt, kalben ve zihnen özgürlükçü olsa bile PKK’ya karşı laf edemez... Hele de PKK’nın zincirindeki bir halkaysa, Öcalan’a tapınmaktan başka çaresi yoktur!
Osman Baydemir’in “bizde ılımlı, aşırı farkı yok” anlamındaki sözleri, nüanslara bile tahammül edemeyen bir totalitarizmin ifadesidir. Küfürlü sözleri ise hem şahsi ‘edep’ seviyesini hem “totaliter söylem”deki şiddeti yansıtıyor.
En çarpıcı örnek, ömrünü Kürt davasına adayan merhum Hikmet Fidan’ın sırf “aykırı” durduğu için PKK tarafından 6 Temmuz 2005’te katledilmesidir. Fidan’ın DTP’li arkadaşları bu “totaliter” korku yüzünden cenazesine bile katılmadılar!
Leyla Zana taziye ziyaretine gitti ama ısrarlı sorulara rağmen “cinayeti kınıyorum” demedi!
Kürtlerin demokrasi yolundaki engeli, bu faşizmdir!

‘Farklı ses ihanettir’
Eski DEP’li Yaşar Kaya, “Abdullah Öcalan ilah değil. Kürtler herkesi eleştirebilmelidir. Kürt aydınları tarafsız olmalıdır” diyor. (CNN Türk, 17 Eylül 2009)
Doğru diyor ama...
Kürt hareketinde demokratik özgürlüklerin önünde korkunç bir engel var: PKK’nın ve partilerinin totaliter karakteri; faşizmin lidere tapınma ideolojisi ile Stalinizmin örgütlenme modeli: Farklı ses ihanettir!
Diyarbakır’ın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu’nun söyledikleri fevkalade önemlidir:
“Hain ilan edilmemek için DTP’yi eleştirmiyorlar... Eleştirilerinde belli bir noktaya kadar gelebiliyorlar. O noktayı geçtiklerinde ‘hain’ ilan edilmekten korkuyorlar. Kimi hayatından, kimi statüsünden korkuyor. Bu yüzden eleştirilerinde çok dikkatli davranıyorlar” diyor. (Yeni Şafak, 15 Aralık 2009)
Bu totaliter faktör, bölgede iş ve girişimci zihniyetinin gelişmesine de, demokratik yoldan çözüm alternatiflerinin oluşmasına da engel oluyor.
Demokrat Kürtler münferit değil de toplu davranabilirlerse PKK totalitarizmi bir şey yapamaz; “totaliter büyü” bir defa bozulabilirse arkası gelir.
Devletin de terörle mücadele ederken kitleleri PKK’ya yapıştıracak ‘tahrikçi’ davranışlardan sakınması şarttır. PKK’lıların cesetlerini tekmelemek, kaçma tehlikesi olmayan ‘sivil’leri sıraya dizip kelepçe takmak gibi davranışlar korkunç derecede yanlıştır. İçişleri’nin soruşturma açması isabetli olmuştur.
Sade Kürt vatandaş, Türkiye’de gelişen demokrasi ile PKK totalitarizmi arasındaki farkı günlük hayatında görmelidir. Bu son derece önemli bir faktördür.

milliyetBu yazı 627 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Kasım 2011 KCK ve hukuk
  • 30 Temmuz 2011 Afrika kampanyası
  • 29 Temmuz 2011 Stalinist milliyetçilik!
  • 22 Temmuz 2011 AKP’li bakan İnönü’yü övüyor
  • 20 Temmuz 2011 ‘Makas açılıyor’
  • 18 Temmuz 2011 Totalitarizmi eleştirmek
  • 12 Temmuz 2011 Anayasa da böyle yapılır
  • 7 Temmuz 2011 ‘Usta’ kabine
  • 1 Temmuz 2011 CHP Meclis’e
  • 27 Haziran 2011 Anayasa yapmak
  • 7 Haziran 2011 AKP, CHP, MHP uzlaşır mı?
  • 30 Mayıs 2011 Kürt meselesi nereye?
  • 27 Mayıs 2011 Hukuk ve yargı açısından 27 Mayıs
  • 26 Mayıs 2011 Proje savaşı
  • 19 Mayıs 2011 Ergenekon ve PKK
  • 12 Mayıs 2011 Demirel ve CHP
  • 11 Mayıs 2011 MHP
  • 18 Nisan 2011 2023 Vizyonu
  • 2 Nisan 2011 ‘Bizden yana adalet!’
  • 25 Mart 2011 Türkiye’nin rolü?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,337 µs