En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Heyecanlı saatlerBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast hazırlığı iddiası Ankara’da tansiyonu yükseltmişti. Seferberlik Tetkik Kurulu’nda görevli bir albay ve bir binbaşının Arınç’ın evine yakın bir yerde gözaltına alınması sonrasında bu iddia gündeme gelmişti. Subayların savcılık aşamasında serbest bırakılmaları ve Genelkurmay Başkanlığı’nın bu iki subayın bilgi sızdırdığından şüphe edilen bir başka askeri personeli izlemekle görevli olduklarını açıklamaları ortamı biraz yumuşatmıştı.

Tansiyon yeniden yükseldi
Ancak, subayları gözaltına alıp bırakan savcının, bu kez görev yaptıkları Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda sabaha kadar arama yapmaları tansiyonu yeniden yükseltti.
Savcı, mahkemeden arama kararı almıştı. Bugüne kadar üst araması, araç ve konut araması yapan savcıların, ilk kez bir karargâhta arama yapmaları dikkat çekiciydi.

Yetki ve kapsam tartışması
Önceki akşam saat 19.00 civarından dün sabah 06.00 sularına kadar süren arama sürecinde de zaman zaman heyecanlı saatler yaşandığı Ankara kulislerine sızan bilgiler arasındaydı. Özel yetkili savcı ile askeri savcı ve yetkililer arasında, “arama kararının kapsamı” konusunda zaman zaman görüş ayrılığı çıktığı belirtildi.
Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki bazı bilgilerin “devlet sırrı” kapsamına girdiği ve bu nedenle CMK’nın 125. maddesi uyarınca ancak hâkimin bu nitelikteki evrakı inceleyebileceği savının gündeme getirildiği, bunun üzerine gece yarısı ilgili hâkimin arama yapılan karargâha geldiği kaydedildi.

Sis perdesi
12 saati bulan bu süreç sonunda 8 askeri personelin gözaltına alındığı Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu. Gözaltılarla, Arınç’a suikast, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a ilişkin bilgilerin bulunduğuna ilişkin haberler bir araya gelince başkentte yeniden bir sis perdesi oluştu.

Erdoğan-Başbuğ-Koşaner
Genelkurmay Başkanlığı’nın 8 askeri personelin gözaltına alındığını duyurmasından çok kısa bir süre sonra Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Işık Koşaner’in Başbakanlık konutuna gelerek, Başbakan Erdoğan’la 3 saati aşkın bir toplantı yapmaları, merakı daha da artırdı. Toplantı sonrasında Başbakanlık’tan yapılan  “İç ve dış güvenlik ele alındı” biçimindeki tek cümlelik açıklama heyecan ve merakı gidermeye yetmedi.

MGK öncesi
Başbakanlık konutunda dün yapılan toplantılar pazartesi günü yapılacak MGK öncesinde hazırlık çalışmaları olarak yansıtıldı. Org. Başbuğ ve Org. Koşaner’le görüşmesinden sonra Başbakan Erdoğan, MGK üyesi bakanlarla da hazırlık toplantısı yaptı. Bu toplantının saati 11.30 olarak belirlenmişti ancak araya komutanlarla toplantı girince öğleden sonra saat 15.00’te başlayabildi.
Bu yoğun trafiğin, Arınç’la ilgili iddialar ve savcılık soruşturmasına ilişkin gelişmelerin MGK’ya yansımadan önce hükümet zemininde açıklığa kavuşturulmasına yönelik olduğu yorumları da yapıldı.

Erdoğan-Başbuğ teması
Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ’un haftalık olağan görüşme yöntemini benimsemiş olmaları birçok konunun soruna dönüşmesini önleyen bir işlev görüyor. Bu hafta Erdoğan ve Başbuğ, olağan görüşme bağlamında 2 saat baş başa görüştüler. Dün Koşaner’in de katılımıyla 3 saat civarında ikinci bir zirve yapıldı.
Kuşku yok ki, Erdoğan-Başbuğ diyaloğu kurumlar arası güven artırıcı etkisi bakımından da önemli. Bu temaslar kadar önem taşıyan bir diğer konu da, kamuoyunun zamanında doğrudan bilgilendirilmesi.

milliyetBu yazı 873 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,570 µs