En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

Kapatma ve sonrasıYazıma Kürt sorununu kısaca özetleyerek başlamak istiyorum. Hareket başlangıçta etnik olmaktan çok sosyal sorunların çözümünü amaçlıyordu. Olayın Kürtlükle özdeşleşmesinin nedeni feodal yapının bölgede etkin olması, yani bölgedeki sosyal yapının diğerlerinden farklı olmasıydı. Bazıları diğer bölgelerde de fakirlik olmasına rağmen oralarda böyle bir sorun yaşanmadığını, bu bölgedeki kalkışmanın gereksiz olduğunu ve bu durumun ırkçı eğilimlerin sonucu olduğunu söylüyordu. Oysa feodal yapı, yani ağalık düzeni, fakirliğin ötesinde eziyetlerin sebebiydi. Türkiye iki farklı sosyal yapıya sahipti. Batıda, fakirlik olmasına rağmen, kapitalist ilişkiler, Doğu’da aşiret yapısı egemendi.
Bu yapının tasfiyesi bölge egemenlerinin işine gelmiyordu. Çünkü ekonomik, siyasal ve sosyal üstünlüklerini bu düzen sağlıyordu ve düzenin değişmesi bu güçlerini temelden sarsacaktı. Ülkeyi yönetenler bu durumdan şikayetçi değildi. Çünkü bölgedeki yapı onlarla işbirliği içindeydi. Bir seçimde bir partiyi destekleyen bölge milletvekilleri diğer seçimde o partinin rakibine katılabiliyor ama hiçbir zaman düzenle çatışmıyordu. Sorunun çözümünü, başlayan Kürt hareketini etnik milliyetçiliğe dönüştürmek ve böylece tehlikeli hale getirmekte buldular. Hareket bu tuzağa düştü ve kimsenin onaylamayacağı terörü bir araç saydı.  

Yalnız kalan hareket dışarıdan ve içerden kontrol altına alındı ve PKK başlangıçta mücadele ettiği güçlerin kontrolü altına girdi. Artık bu güçlerin siyasi hedeflerine hizmet eden bir taşeron örgüte dönüştü. Mesela, herkesin zannettiği gibi, DTP PKK’yı kontrol etmiyor tam tersine bölgedeki egemen güçler PKK militanlarını kendi amaçları için kullanıyordu. Ayrıca ABD örgütün liderini tasfiye etmiş ve yeni bir yapı oluşturmuştu.

Türkiye’deki hakim düşünce olumsuz bir hareketi yok etmektir. Batılı siyasi planlayıcılar ise bunların varlığını bir avantaja dönüştürür ve yönetimine egemen olurlar. Böylece olumsuz gelişmelerin sorumluluğunu örgüte yükler ama kendi amaçlarına hizmet edecek biçimde kullanırlar. Liderini tasfiye ettiği, işgal ettiği topraklarda yaşayan PKK nasıl, ABD’ye rağmen, varlığını sürdürebilmiştir?

Türkiye ve ABD, artık bir örgütü değil, bir operasyonu temsil eden PKK’yı tasfiyeye karar vermiştir ve bunu önleyecek bir güç yoktur. İlk adımın örgütü temsil ettiği iddiasındaki partinin tasfiye olması doğaldır. Şimdi sıra PKK adına hareket eden ve Avrupa’dan destek gören hareketlerin etkisizleştirilmesindedir. 

Bölgedeki siyasi yapının nasıl olacağı hakkındaki tahminim şudur: Bölge halkının yarısı AK Parti’ye oy vermiştir. Geçmişte DTP’yi desteklemiş olan kişiler için muhafazakar AK Parti dışında ve ondan farklı bir ideolojisi olan bir partiye ihtiyaç vardır. Önümüzdeki dönemde etnik kimliği ön plana çıkarmayan, sol eğilimli ve ülkede gidecek yer bulamayan diğer sol eğilimli insanları da içine alacak bir partinin kurulması beklenir. Bu sol parti dünyadaki yeni yapılanmayla uyumlu olacak ve solun şimdiye kadar benimsediği ilkeleri dışlayacaktır. Sözlerim belki de tahmin değil temennidir.

starBu yazı 775 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,801 µs