En Sıcak Konular

Mehmet Barlas


Mehmet Barlas
0 0 0000

Sezer'le Erdoğan "Tek yumurta ikizleri" olsaydı...Polonyalıları, tarihte Viyana'yı Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın kuşatmasından kurtaran Sobieski ile, sanatta Chopin'le, siyasette Walesa ile ve teopolitikte müteveffa Papa Jan Paul'le hatırlarız.

Galiba bundan sonra "Polonya" denilince aklımıza biri cumhurbaşkanı diğeri de başbakan olan "Tek yumurta ikizleri" Kaczynski Kardeşler gelecek. Haberlerden izlemişsinizdir. Polonya'da Başbakan Kazimierz Marcinkiewicz'in görevinden istifa etmesi üzerine, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi, başbakanlık için Jaroslaw Kaczynski'yi aday gösterdi. Jaroslaw Kaczynski, Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin ikiz kardeşi.

Polonya dilindeki kelimelerde sessiz harfler fazlaca yan yana geldiği için, yabancıların bu dili telaffuz etmesi zordur. Bu nedenle "Kaczynski" adını söylemekte zorlanırsanız fazla üzülmeyin. Özal döneminde Dışişleri Bakanı olan Kurtcebe Alptemoçin'in adını söylemekte de yabancılar zorlanırdı neticede. Bir Amerikalı gazetecinin de bu konuda çektiği sıkıntıya tanık olunca, şu nüktenin seslendirildiğini hatırlarım: Şükredin ki Bakan'ın adı sadece Kurtcebe Alptemoçin... Bakanın çocukluk adı "Bu duvarı badanalamalı mı badanalamamalı mı" ymış. Bunun söylenmesi zor olduğu için daha sonra siyasete girerken "Kurtcebe Alptemoçin" adını almış Sayın Bakan.

Ancak konumuz zor söylenen isimler değil, "Tek yumurta ikizleri" bugün.

Bizde de kendi alanlarında ün yapmış tek yumurta ikizlerimiz var. Müzikte SüherGüher Pekinel kardeşler, iş dünyasında ZeynelNezih Abidin Erdem kardeşler bunlara örnektir. Türk siyasetinin dar sokaklarındaki yasaklayıcı duvarlar yüksek olduğu için, bütün partiler birbirleri ile programları açısından özde tek yumurta ikizleri gibidir. Aksi halde kapatılırlar. Türk siyasetçileri ise, muhalefetteyken farklı özellikler gösterirler. Ancak iktidardaki politikacıların hemen hepsi, aynı tezgahtan çıkmış söylemlerle, birbirlerine benzerler. Bütün başbakanlar başarılarını görmezden gelen ve engellemeye çalışan muhalefeti ve "İç-dış çevreler" i ülkenin geleceğini düşünmemekle suçlayarak tek yumurta ikizine dönüşüverirler.

ZIT KARDEŞLER

Şu anda ise Cumhurbaşkanı Sezer ile Başbakan Erdoğan bırakın tek yumurta ikizi olmayı, birbirlerine zıt kardeşler görünümü verdikleri için, özellikle AK Partililerin, Polonya örneğine imrendikleri kesindir.

Tek yumurta ikizleri hakkında Bebek.com sitesinden şu bilgileri aldım:

* İkizlerin dörtte biri tek yumurta ikizi olarak doğarken dörtte üçü çift yumurta ikizi olarak dünyaya geliyor. Tek yumurta ikizlerini gerçek ikizler olarak da adlandırabiliriz. Bu ikizler döllenen yumurtanın kendi içinde ikiye bölünmesiyle oluşur. İkiye bölünme yumurta döllendikten iki ila 17 gün içinde gerçekleşir. Bu bölünme 13-15 günden sonra gerçekleşirse bebeklerin yapışık doğma riski oldukça yükselir.

* Gerçek tek yumurta ikizleri bir kişinin iki özdeş kopyası gibidir.

Tek yumurta ikizleri IQ'yu belirleyen tüm genleri paylaşırken çift yumurta ikizlerinde bu oran yüzde 50'dir. Bu yüzden tek yumurta ikizlerinin aynı zeka seviyesine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

* İstatistiksel araştırmalar tek yumurta ikizlerinin her zaman aynı cinsiyette olduklarını, birbirlerine çok benzediklerini, kan gruplarının aynı, parmak izlerinin bile aynıya yakın olduğunu bildirirken, sağlıklarına ve hatta politik görüşlerine kadar aynı özelliklere sahip olabileceklerini gösteriyor. Doğduktan bir ay sonra iki ayrı aileye evlatlık verilen James Arthur Springer ve James Edward Lewis birbirlerinden ayrıldıktan tam 39 yıl sonra bir araya gelirler. Araştırmada her ikisinin de yaşamı boyunca Ohio eyaletinde yaşadığı, ikisinin de Linda isimli kadınlarla evlenip ayrıldığı ve Betty isimli kadınlarla da yeniden evlendikleri belirlenir. İkisi de teknik resimle ilgilidir, en sevdikleri ders matematik, en sevmedikleri ise dil bilgisidir. İkisi de eşit miktarda alkol tüketip, günün aynı saati baş ağrısı çekerler.

TEK FARK KEDİ TÜYÜ

Yeniden Polonya'nın tek yumurta ikizleri olan Cumhurbaşkanı ve Başbakan Jaroslaw ve Lech Kaczynski kardeşleri Polonyalılar birbirlerinden ayıramıyormuş. Bekar olan Jaroslaw Kaczynski, kedileriyle birlikte yaşıyormuş... Üzerinde kedi tüyü taşıyan Jaroslaw Kaczynski, bu yolla rahatlıkla ikizinden ayrılıyormuş. Jaroslaw Kaczynski, şimdiye kadar başbakanlık görevinden özenle kaçınmış. Çünkü, ülkeyi ikiz kardeşlerin yönetmesi gibi bir tuhaflığa meydan vermek istemiyormuş.

Ne dersiniz? Bizde de böyle bir durum olsaydı acaba "Rejim krizi" çıkar mıydı?Bu yazı 1,220 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Eylül 2012 Sakın "Erdoğan'sız AK Parti" hesabı yapmayın!
  • 28 Temmuz 2012 "Büyük Kürdistan" bir Amerikan sorunudur
  • 16 Ocak 2012 Kıbrıs'ı da Kwai Köprüsü'ne benzetmedik mi?
  • 9 Ocak 2012 Orta yaş sınırı yükselirken artık kimse yaşlanmayacak mı?
  • 4 Ocak 2012 AK Parti başarılı olursa tüm Türkiye başarılı olacaktır
  • 29 Ekim 2011 Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun
  • 31 Ağustos 2011 Yeniden açılım günlerinin üslubuna dönülmelidir
  • 17 Temmuz 2011 Asıl sorunumuz acaba ''Şarklılık'' mı?
  • 9 Temmuz 2011 Siz değişmezseniz koşullar sizi değiştirir...
  • 26 Şubat 2011 İktidar iddiası bulunmayan muhalefet olur mu?
  • 25 Kasım 2010 CHP'nin sivil paşalarının sivil darbe ürküntüsü...
  • 11 Ekim 2010 Kılıçdaroğlu'nun önündeki tarihi fırsat
  • 22 Eylül 2010 Sentetik beyaz Türklerin dayanılmaz hafifliği
  • 11 Eylül 2010 Kim yalancı? Anayasa Mahkemesi mi, CHP lideri mi?
  • 9 Eylül 2010 İktidarı 'Evet' mi yoksa 'Hayır' mı güçlendirir?
  • 28 Haziran 2010 Üslubu tırmandırınca kelimeler kifayetsiz kalabilir
  • 12 Haziran 2010 Yeni dünyada eksen de merkez de farklı yerlerdeler
  • 7 Mayıs 2010 Teşekküre karşı benden de bir teşekkür...
  • 5 Ocak 2009 Basın ''Medya'' olmadan önce kol kırılır yen içinde kalırdı...
  • 3 Kasım 2008 Türk demokrasisinin sabırla imtihanında geçer not alabilecek miyiz?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,851 µs