En Sıcak Konular

Gülay Göktürk


Gülay Göktürk
0 0 0000

Kırk torba komploİşte aynı şey bir kez daha oluyor.Genelkurmay, kendi içinde yenilen haltların hesabını halka nasıl vereceğini düşüneceğine tutmuş kim sızdırdı, nasıl sızdırdı, ne amaçla sızdırdı, onunla uğraşıyor. Kendi haline bakmadan medyayı eleştirmeye kalkıyor.

Yine her zaman olduğu gibi, "gereği yapılacaktır, edilecektir" yaveleri ile bizi oyalamaya çalışırken bakıyorsunuz karargâhtaki kırk torba suç belgesini yok etmek için "hafta sonu mesaisi" yaptırdığı o askerleri ifade vermeye yollamıyor.

Dile kolay... Kırk torba komplo! Bu pislik kaç yılda birikti acaba?

Genelkurmay'daki bütün kağıt imha makinelerini bir yere toplayıp bütün hafta sonu çalışmışlar suç delillerini yok etmek için. Ama yine de doğru dürüst becerememişler! En korktukları şey olmuş. MaIum plan altında ıslak imzasıyla sızmış dışarı!

 X x x

Tıpkı dediğim gibi oluyor. Konuya kafa yoranların büyük bir bölümü "bu belgenin neden şimdi açığa çıkarıldığı" ile meşgul.

Belgenin orijinali ordunun yıpranmasını daha fazla kaldıramayan yurtsever bir subay sayesinde kurtarılmış olabileceği gibi başka bazı hesaplar sonucu sızdırılmış da olabilir.

Ama bunun ne önemi var?

Biz şimdiye kadar devlet içine kümelenmiş gizli mahfilleri, suç örgütlerini, halka karşı çevrilen dolapların hikâyelerini hep devlet örgütü içindeki klik mücadeleleri ve menfaat çatışmaları sayesinde öğrenmedik mi?

Susurluk'taki kamyon kazası da böyle bir iç kavganın sonucu değil miydi?

Bu bütün dünyada hep böyle olur. Devlet yapıları -şükürler olsun ki- hiçbir zaman yekpare bir bütün oluşturmazlar ve çeşitli kliklerin iç çelişkilerinin şiddetli hesaplaşmaya dönüştüğü zamanlarda böyle sızmalara tanık oluruz.

Şimdi bu "geleneğe" bir de ülkede yaşanan demokratikleşme sürecinin ordu mensupları arasındaki etkilerini ekleyin. Giderek daha fazla subayın ordunun demokratik düzen içindeki bu çağdışı pozisyonunu artık daha fazla koruyamayacağı ve korumaması gerektiği noktasına vardığını hesaba katın... Artık hiçbir gizlilik tedbirinin bu gibi pis işlerin gün ışığına çıkmasını engelleyemeyeceği açık değil mi?

 X x x

"Belge neden şimdi sızdı" sorusuna verilen en yaygın cevap malum: Birileri, ordu ile hükümetin arasını açmaya çalışıyor. Tam da Kürt açılımı sırasında Erdoğan ile Başbuğ arasında sağlanmış olan konsensüsü bozmayı, böylece açılımı sekteye uğratmayı amaçlıyor.

Bunu söyleyenler Kürt açılımını kurumların başındaki birkaç "iyi adam"a borçlu olduğumuzu sanıyorlar anlaşılan. Şu anda ordunun başında Başbuğ değil de başka biri olsaydı, Kürt açılımının ya da başka demokratik reformların yürüyemeyeceğini, çünkü ordunun izin vermeyeceğini sanıyorlar.

Aslında ordu-hükümet ilişkilerinde bu tür siyasi analizler hep yapılagelmiştir ve bu işin özel uzmanları vardır. Her yıl 30 Ağustos öncesinde yapılacak tayinleri analiz etmeye, önümüzdeki on-on beş yıl içinde kuvvet komutanlıklarına kimlerin geleceğine ve onların nasıl adamlar olduğuna bakarak Türkiye'nin siyasi geleceğini "okumaya" kalkışırlar.

Hiçbirinin birbirinden farkı yoktur diyemeyiz elbette. Ama ordunun seksen yıllık kökleşmiş ideolojisi ve siyasi duruşu yanında bu farklar öylesine önemsiz kalır ki, bu farklılıklara bel bağlayarak siyaset kurmak çoğu zaman yanıltıcı olur.

Nitekim, bugün de yanıltıcı oluyor.

Görmemiz gerekir ki, Genelkurmay Başkanı Başbuğ'u bugün davrandığı gibi davranmaya iten şey, kendi nitelikleri değil içinde yaşadığımız koşullardır.

Eğer Özden Örnek'in darbe günlükleri sayesinde ordu içinde fink atan cuntaları öğrenmemiş olsaydık; deşifre edilen andıçlar sayesinde ordu içinde kimi mihrakların halka karşı kurduğu komplolar su yüzüne çıkmasaydı; Ergenekon soruşturması sayesinde Güneydoğu'daki savaşı sürdürmek isteyen karanlık güçlerin, Jitem'cilerin, Özel Harekatçılar'ın cinayetleri aydınlanmamış olsaydı; bir darbe anında kullanılmak üzere depolanan silahlar yeraltından çıkarılmamış olsaydı; Aktütün'de Dağlıca'da olup bitenler gizli kalsaydı, bugün karşımızda böyle "süngüsü düşmüş" bir kadro bulabilir miydik?

O yüzden kimse korkmasın... Yaşadığımız gelişmeler kişilerle kaim değildir. Başbuğ gider, başkası gelir ve her şey daha ileri bir noktadan devam eder.

Evet, daha ileri bir noktadan devam eder... Çünkü o takdirde, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir Genelkurmay Başkanı'na hatasının bedeli ödetilmiş olur. Böyle bir deneyim, bundan sonra gelecek bütün Genelkurmay başkanlarının Başbuğ'dan "daha iyi" olmasının tek güvencesidir.

bugünBu yazı 365 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Eylül 2012 Susmak için artık çok geç
  • 24 Eylül 2012 Darbecilik mahkûm oldu
  • 21 Eylül 2012 7 adımda çözüm planı
  • 14 Eylül 2012 Libya
  • 25 Ağustos 2012 Kürtler'i PKK'dan korumak
  • 8 Ağustos 2012 Tehditle canlı kalkan olunur mu?
  • 30 Temmuz 2012 Suriye Kürdistanı
  • 2 Temmuz 2012 Zana kimi, neyi temsil ediyor?
  • 18 Haziran 2012 Kılıçdaroğlu Bahçeli'nin arkasına saklanıyor
  • 15 Haziran 2012 Olmayacak duaya amin
  • 11 Haziran 2012 Oslo süreci yeniden mi?
  • 8 Haziran 2012 Erdoğan-Kılıçdaroğlu görüşmesi
  • 4 Haziran 2012 Ses kayıtları
  • 30 Mayıs 2012 Parti kongreleri neden yapılır?
  • 21 Mayıs 2012 Sivil bayramlar dönemi
  • 11 Mayıs 2012 Yine mi?
  • 9 Mayıs 2012 Solun resmi tarihi
  • 25 Nisan 2012 Keşke CHP bölünse
  • 11 Nisan 2012 Kafası karışık bir Demirtaş
  • 9 Nisan 2012 Nizam-ı alem

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,289 µs