En Sıcak Konular

Nedret ErsanelNedret Ersanel
0 0 0000

Başbakan Kasımpaşalı ama İsrail Başkonsolosu da öyle!Dünkü ‘İsrail Türkiye’den değil, TRT’den korkuyor’ yazımıza çok e-mail geldi…

Konu malum.. TRT’nin “Ayrılık” dizisi ve İsrail’de yarattığı etki ile tepki…

1) Dün diziyi seyretmediğimi söylemiştim ve “TRT yine 'büyüklerimize yaranalım' mantığıyla cengaverlik yelkenleri açtıysa şaşırmam” diye not düşmüştüm…

2) İyi ki seyretmemişim.. Akşam haberlerinde bazı bölümlerini görmüş olmalısınız. “Sadece”, TV tekniği, estetik ve kalite açısından söylüyorum: çok kötü! Dizinin sağına soluna “one minute” damgaları basmışlar, kanlar hortumdan fışkırıyor gibi vs.. Sakillik akıyor.

3) İsrail bunu büyüterek hiç iyi yapmadı. İlk 100’e giremeyen diziyi parlattılar.

4) TRT’nin dünkü yayınlarından, Genel Müdür ve Bülent Arınç’ın sözlerinden anlaşılan, dizinin arkasında duracaklar.. Bence durmasınlar! Siyaseten değil mesleğe saygıdan.

5) Tüm bunlar İsrail’in itirazlarını haklı çıkarır mı?.. İsrail’in reaksiyonu, devletin “resmi ve en yaygın” kanalından Türk kamuoyuna İsrail karşıtı söylem vâzettiğin düşünmesinden.

6) Yani İsrail bunun üzerine, “Gazze’de dizide gösterildiği gibi bunları yapmadık” kılıfı serebilir veya kendilerinin uğradığı ağır yıkımı yıllardır nasıl küresel kamuoyuna aktardıklarını unutabilir.. Ama asıl konu bu.. Yani topluma İsrail karşıtlığının yayıldığını inanmaları.

7) Bir çok okur dünkü  “İsrail’in, kamuoyunu, özellikle de orta sınıfı etkileyebilecek yayınlardan ödleri kopar. Neden?. Tecrübeleri fazladır o konularda da ondan!” paragrafındaki tecrübeyi merak etmiş, “nedir” diyorlar.

8) Öyle uzun bir cevabı var ki bunun… Ama şöyle söyleyeyim: Bir mesaj vermek istiyorlarsa bunu gayet estetik ve lisan-ı münasiple yaparlar. Dün bu krizle ilgili siyasiler konuşurken, İsrail adına televizyona bir “Kasımpaşalı” çıkarıldı.

9) İsrail’in İstanbul Başkonsolosu “Moshe Kamhi” doğma-büyüme İstanbullu’dur. İyi Türkçe konuşur ve çocukluğu da Kasımpaşa’da geçmiştir.

10)  Dedi ki: “Bu olaydan sonra gidip arkadaşlarımla, esnafla (!) konuştum. Çok üzülmüşler, neden böyle oluyor, bizim aramıza düşmanlık girer mi hiç” demişler!..

Halkla ilişkilerin “estetiği”olur mu?. Oluyor işte.

Gazze ve PKK!

Tel Aviv’in kızılması gereken tepkisi diziye olan değil…

Takbikata olan…

İsrail basını, hele muhafazakar olanlar,  iki-üç gündür, “Türkiye bizim Gazze’de yaptıklarımıza kızıyor ama sınır ötesi operasyonlarda öldürdükleri Kürtler bundan fazladır” mealinde yayınlar yapıyor…

İnsanın kanı tepesine fırlıyor ama…

A) Gazze’de yaşananlarla terör örgütü PKK ile yaşananlar bir mi?. Türkiye sivilleri mi katlediyor? Öyle ise niye PKK’yı terör örgütü sayıyorsunuz?
B)
 Kuzey Irak’ta kurulması düşünülen sözde Kürdistan hayalinin peşindeki ülkeler listesinde "size tanıdık gelen" var mı?.. Eğiten var mı? Silah veren var mı?

İsrail böyle istediğini söylerse, istemediğini daha çok işitir...

Türkiye'nin sınırlarında son durum...

Artık politikamız ‘sıfır sorun’ ve dahi ‘sorunsuz komşular’ ya…

Bakalım ne kadar ilerlemişiz…

İşte son durum…

Gürcistan: Buraya artık Batı bakmıyor! Abhazya, Osetya ve geçen Ağustos’taki savaştan sonra Gürcistan daha çok Kremlin’den sorulur. ABD de bıraktı AB de.. Bizim durumumuz az farklı. Gürcistan’la kendine özel ilişkilerimiz var ve Ruslar da pek ses çıkarmıyor. Sıfır sorun?. Değil ama “yakın”.

Ermenistan: Protokollerin imzalanması önemliydi. Çok fazla gerilmeye de gerek yok.. Ermenistan-Türkiye ilişkileri “i-yi o-la-cak”! Neden? “Herkes öyle diyor” da ondan. Daha yollar geçecek, enerji yolları geçecek, petrol geçecek!. Sorunlar sıfır mı? Daha değil ama kaçtan kaça düştü?

İran: Batı ile sınırı gergin. Ve o Batı sınırının bir bölümü de biziz. ABD, İsrail, AB ve artık Rusya da Tahran’ı sıkıştırıyor. Özellikle nükleer dengeler yüzünden. Üstüne, bu konuların bağlanacağı BMGK’da biz varız. Tatsızlık çıkmadan çözülme ihtimali-şimdilik-baskın. Sorun sıfır mı? Belki de tüm sınırlarımız içinde en gerilimli tellerin bulunduğu ülke.

Irak: Burada da ilginç bir süreç gidiyor. Terör örgütü, sevimli şeytan çekiçleri Barzani-Talabani, ABD’nin elini eteğini çekiyor olması, bol petrol ve gaz… Terör örgütü olmasa sanki sıfır gibi. Tabi değil ve daha baş ağrıtacak. Eskisine kıyasla elbette iyi.

Suriye: İşte bu tamam. Sıfır sorun. Tek sıcak nokta, aşırı sevgiden kaynaklanan hararet. Hey gidi günler!

Yunanistan: Atina ile ilişkilerde de Kıbrıs dert. Olmasa, sıfır sorun. Hatta şöyle söyleyelim, Ankara hayli zamandır Yunanistan’ı fazla önemsemiyor. O kadar ki, adamlar önemsenmek için iktidarlarını değiştirdiler!

Bulgaristan: Tarihten miras vatandaşlarımızın şikayetleri ile Sofya’nın ara sıra kabaran damarı tutar ama onu da fazla önemsememek lazım. Yani sıfır sorun, sorunsuz sınır tanımına uygun.

Azerbaycan: Bakü yönetiminin, Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasına bakışı tereddütlü. Bu Azeri kamuoyunu üzüyor. Gerçek şu ki: ne üst düzey yöneticiler birbirine kırıcı, yıkıcı ifadeler kullanıyor ne de iki halk arasında gerginlik var.. En kötüsü gönül kırgınlığı! Gönül kırgınlığı da kırıldıkça ara açar. Sıfır sorun mu değil mi karar sizin.Bu yazı 3,914 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 13 Mayıs 2014 Ruslar UFO’larla bizim gibi it dalaşı yapabilir mi?
  • 6 Mayıs 2014 Berlin, Obama’nın (en iyi) arkadaşı değil
  • 29 Nisan 2014 'Manidar Zamanlama'ları Ayarlama Enstitüsü
  • 22 Nisan 2014 Albino çocuk ve beyaz kurdeleli uzaylılar inlere girebilir mi?
  • 15 Nisan 2014 'ABD'den Türkiye çıkışı' yazılır, 'ABD'den sakın çıkma' okunur!
  • 8 Nisan 2014 İsrail yanımıza, Rusya kolumuza, ABD nereye?
  • 31 Mart 2014 Erdoğan'ın yolu 'oralarda' anlaşıldı mı?
  • 25 Mart 2014 Twitter'ı kapatan Facebook'u niye kapatmadı?
  • 17 Mart 2014 Tokalaştığınız el işe yaramaz, diğer el önemli!
  • 10 Mart 2014 Büyük resme çıplak gözle bakılmaz
  • 4 Mart 2014 Dünyanın söküldüğü yer
  • 25 Şubat 2014 Aurens'in raksını Hüseyin alkışlıyor...
  • 11 Şubat 2014 Uçak gemisinden korkabilirsiniz ama büyüğü var
  • 4 Şubat 2014 Angel(a)’nın kanatları ve ışığın askerleri!
  • 28 Ocak 2014 MİT’i kelepçelemekten daha 'sembolik delil' ne olabilir...
  • 21 Ocak 2014 Akdeniz’de Çin-Rus tatbikatı ‘devlet TIR’larını rahatlatır mı?
  • 13 Ocak 2014 Rusya, İran yüzünden Londra'ya elinin tersiyle...
  • 7 Ocak 2014 Enerjiniz olmadan enerjiyi mi kontrol edeceksiniz?
  • 31 Aralık 2013 2014: Bize ne olacaksa, tüm bölgeye o olacak!
  • 24 Aralık 2013 Türkiye'nin canını o yüzden yakıyorlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,811 µs