En Sıcak Konular

Ismet Berkan


Ismet Berkan
0 0 0000

Açılımların neresindeyiz?Aynı anda adı konmuş iki, adının konması beklenen bir açılımla üç açılımı birden yürütüyoruz.
Adı konmuş iki açılım, ‘Kürt açılımı’ veya ‘Demokrasi Açılımı’ adıyla bilinen ile ‘Ermenistan Açılımı’ diye adlandırılan açılımlar. Henüz adı konmamış olan ise ‘Kıbrıs Açılımı’ olacak ama burada gerçekten bir açılım mı göreceğiz yoksa sert hamlelere mi tanık olacağız, henüz kestirmek zor.
Gelin, her bakımdan fazlasıyla sıkıcı ve iç boğucu olan Kıbrıs konusunu şimdilik kaydıyla geleceğe erteleyip ilk iki açılımın üzerinde duralım ve bir durum değerlendirmesi ile muhasebe yapmaya çalışalım.
Bizim adlandırmamızla ‘Kürt açılımı’ veya hükümetin tercih ettiği isimle ‘Demokratik Açılım’ konusunda, hükümetin kapsamlı bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Bundan önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Halk Partisi lideri Deniz Baykal ile bir görüşme yapmak için talepte bulunup bulunmayacağını, Baykal’ın böyle bir talep gelmesi halinde ne cevap vereceğini vs. merakla bekleyeceğiz.
Ama böyle bir görüşme olsun veya olmasın, Şeker Bayramı’nın ardından açılımda yeniden bir hareketlenme yaşanacağına, ekim ayında da konunun Meclis gündemine gelip daha net bir yol haritasının önümüzde belirmeye başlayacağına kuşku yok.
Esasen Kürt açılımı konusunda bana göre çok yanlış bir halkla ilişkiler stratejisi izlendi ve buna aynı derecede yanlışlarla dolu bir siyasi diyalog(suzluk) stratejisi eşlik etti. Bu yanlışların bir hasar yarattığına, açılacak beyaz sayfayı şimdiden bir ölçüde kirlettiğine kuşku yok ama ne yapacaksınız, sonuçta her zaman iyimserliği de korumak lazım.
Türkiye’de yaşayan Kürtleri temsil etme iddiasındaki siyasi partilerden veya kişilerden yükselen taleplere bakacak olursanız, ‘açılım’ın bir Anayasa değişikliğiyle birlikte yapılmasına, Anayasa’da yapılacak değişikliğin de Kürt etnik kimliğinin Anayasa tarafından tanınması veya bu yapılamıyorsa Anayasa’nın Türk etnik kimliğine referans verir olmaktan çıkarılması üzerinde yoğunlaştığı da görülüyor.
Öte yandan yine Kürt talepleri diye dile getirilenler arasında eğitimde Kürtçenin kısıtlamasız kullanılmasından tutun da kamu kurumlarının bu dilde de hizmet vermesine olanak tanınmasına dek pek çok başlığın yer aldığı anlaşılıyor.
Hükümetin açılımında bu taleplerin ne kadarına ne oranda cevap vereceği, iktidarla muhalefetin bu konularda ne ölçüde uzlaşacağı vs. geleceğin bilinmeyenlerinin başlıcaları.
Ermeni açılımında ise durum daha da zorlu bir denklem. Parafe edilen protokollerle ilgili iç onay mekanizmalarının çalışması için verilen altı haftalık süre hızla ilerliyor.
Eğer Türkiye bu protokolleri söz verdiği gibi imzalayıp onaylayacaksa, bu altı haftalık sürede bazı eş zamanlı işlerin de olması gerekiyor. Bu işlerin başlıcası, Dağlık Karabağ’ın etrafındaki Azerbaycan toprağında süren Ermeni işgalinin sona ermesi. Bu işgalin bitmesi için Ermenistan ile Azerbaycan’ın Karabağ sorunu konusunda anlaşmaları, yani bu sorunu bitirmeleri gerekiyor.
Sorunun ayrıntılarına burada girmeyeceğim şimdi ama çözüm için karşılıklı tavizlerin şart olduğunu, bu çözümün esasen iki tarafın da şahinlerini tatmin etmekten uzak bir çözüm olacağını uzaktan bakarak görmek de mümkün. Bu da çözümü zor kılan başlıca etken.
Ayrıca, özellikle Ermenistan’da hükümetin cesareti ile bir çözüme ulaşılsa dahi bu çözümün ülkenin iç kamuoyu tarafından kolay kabullenilmeyeceğini, o yüzden de Ermenistan’a Türkiye ile anlaşmasının hemen ardından ciddi bir uluslararası yardım yapılması ve ülke vatandaşlarının hayat seviyelerinin gözle görünür biçimde yükseltilmesi gerektiğini de şimdiden kabul etmek gerek.
İki açılım da çok zorlu ve çok uzun zamandır açık duran yaraların kapatılmasını hedefleyen süreçler.

radikalBu yazı 297 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Temmuz 2012 ‘Tanrı Parçacığı’ bize neler vaat ediyor?
  • 10 Mart 2012 Tartışmayı içerikten biçime kaydırmak
  • 25 Haziran 2011 PKK dağdan nasıl iner
  • 26 Şubat 2011 1968 neden 68’de olduysa, şimdi de isyanlar ondan oluyor
  • 26 Aralık 2010 Seçim soruları: AK Parti kaç alacak, ya CHP?
  • 2 Kasım 2010 PKK’nın içine girdiği açmazı görmek
  • 31 Ekim 2010 ‘Kırmızı Kitap’efsanesinin sırları
  • 27 Temmuz 2010 Askeri vesayetin hukuki altyapısı
  • 24 Temmuz 2010 Enerji stratejimiz var mı?
  • 21 Temmuz 2010 Sahiden 12 Eylül'ü mü oylayacağız?
  • 14 Temmuz 2010 İran çelişkileri ve iç politika yansımaları
  • 7 Temmuz 2010 Liderler neden görüşecek, neyi görüşecek?
  • 5 Temmuz 2010 Dindar solcular
  • 3 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu, bu kafayla hiçbir şeyi çözemez!
  • 26 Haziran 2010 Hep aynı denklemin içine sıkışmak
  • 24 Haziran 2010 Eşit yurttaşlığa dayalı demokratik cumhuriyet
  • 13 Haziran 2010 Karpuz gibi ortasından ikiye bölünmüş ülke...
  • 6 Haziran 2010 Mahkûmun açmazı: Hayattaki karşılığı
  • 24 Mayıs 2010 Maalesef bizde hattı muhalefet yoktur, sathı muhalefet vardır
  • 4 Mayıs 2010 Eski defterleri açmak...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,843 µs