En Sıcak Konular

Rüşdü PaşaRüşdü Paşa
0 0 0000

Son anda bağırmak faydalı mı'aranan şey güzellik ya da cazibe değil, görünüm'.
    baudrillard

foucault: "teorik ve siyasi nedenlerle sorunları belirli yerlerle sınırlamak kaçınılmazdır. ama bu, o sorunların genel sorunlar olmadığı anlamına gelmez. sonuçta, bir toplumda, o toplumun delilikle ilişkisini tanımlama tarzından, kendini akıllı olarak düşünme tarzından daha genel ne vardır? toplum aklı ve kendi aklını nasıl iktidarla yükler? kendi rasyonelliğini nasıl kurar ve bunu genel akıl olarak nasıl sunar? akıl adına insanların şeyler üzerindeki iktidarını nasıl oluşturur? işte, bir topluma işleyişi ve tarihi üzerine sorulabilecek en genel sorulardan biri yine budur. dahası, yasal olanı olmayandan nasıl ayırt edebiliriz? yasaya yüklenen iktidar, bir topluma yasa yoluyla getirilecek ayrımın sonuçları, yasanın işleyişini destekleyen zorlayıcı mekanizmalar; bunlar bir topluma sorulabilecek en genel sorular arasında yer alan diğer sorulardır. soruları yerel terimlerle ortaya attığım elbette doğrudur; ama bunun, en azından, statü olarak genel sorunlar diye kabul etmeye alışık olduğumuz sorunlar kadar genel sorunları ortaya çıkarmamı sağladığını sanıyorum. sonuçta, aklın tahakkümü burjuvazinin tahakkümü kadar genel değil midir?"

türklerin soygun olayı karşısında sessiz kalması, delilik. türkçe'de sessizlik, onay vermektir.

türklerin kendini akıllı, ötekinden daha akıllı gördüklerine ilişkin gözlem var. yeteri kadar çok sayıda gözlem. veri. kendini daha akıllı görmek, işbirliği imkanını ortadan kaldırıyor.

bireysel olarak iyi birşeyin toplumsal olarak iyi birşey olması, zorunlu değil, gerekmiyor, görülmeyebiliyor. bireysel çıkarın ençoklaştırılması birçok kez ve durumda, ortak, toplumsal refah kaybı pahasına gerçekleşiyor.

2008 iktisat krizi, soygun sisteminin çöküşü ile ortaya çıktı. yirmi sene önce başka bir ekonomi kuruldu. tarihten ve gerçek hayattan kopuk bir ekonomi. istihdam, üretim, kavramlarından ayrı bir şey yaratıldı. masa başında. uyduruldu.

global finans sisteminin yarattığı para sayısı arttı. türklerin kullandığı paranın kaynağı bu. türkler borç olarak aldılar parayı.

kaynaklara el konulması, sermayenin yitirilmesi, insanların geleceklerinin ortadan kaldırılması karşısındaki suskunluk. soygun, çalmak. çalınan, birkaç kişinin bir iki özel eşyası değil. çalınan, toplumsal sermaye. toplumun sermaye olarak kullandığı atlar çalınıyor. gelir yaratacak, üretimde kullanılacak atlar. bir iki eşyanın çalınması durumunda kayıp, çalınan şey kadardır. atların çalınması, toplumsal sermayenin çalınması durumunda çalınan, sermaye artı sermayenin getirisidir. şeyleri toplumsal yapan, mülkiyet ilişkisi.

şaşkınlık verici sessizlik bir onaylama, tasdik.

bir milyon dolar. bir sayı. bir kriter olarak bir milyon dolar, aidiyet duygusunun bir yansıması. bir milyon sahibi olmak, yırtmak anlamında. toplumsal olandan, hukuktan, gerçeklikten yırtmak. soyulanlar, soyguncuları onaylıyor, onayladı. bir felaket bu. tam bir parçalanma.

2008 global kriz, bekleniyordu, yılmaz akyüz, iktisatçı, uyardı. oyuncu george soros, bir kaç kez, haber verdi. ilginç olan bu değil. ilginç olan, felaketin belirsizliği, krizin ne kadar büyük, derin bir kriz olduğunun bilinmemesi. iktisatçıların krizden çıkış için öngördükleri zaman dilimi, önümüzdeki yıl ve saire, bir anlam ifade etmiyor, bu nedenle.

türk iktisadında işler, son birkaç yıldır, yapay, yabancı, kaynağı belirsiz paralar ile dönüyor. bugün türk iktisadı, durdu, durgunlaştı. ekonominin 'dönmesi' için gerekli para, önceki devirde türk iktisadına giren para, artık yok. ithalat ile, dışardan mal alımı ile ayakta duran, türk iktisadı, para olmadan, yabancı para olmadan, işlemez. türk iktisadı, 2008 krizinden tam bir yıl sonra, bugün, durdu, işlemiyor.

kapitalizm, çökmedi. çöken kapitalist sistem içinde bir oyun. toplumsal olan şeyler ortadan kalktı. işsiz kalan işsizlik probleminin sistemden kaynaklandığını kavramadı. bir muhalefetin olmaması bu anlama geliyor. kriz bir olay olarak, kapitalist sistemin doğasında, karakterinde olan birşey. kapitalismde kriz olur, normaldir. kapitalizmi kapitalizm yapan şey krizin varlığıdır. kapitalizmde kriz, muhalif hareketler için yeni stratejiler için imkan sunabilir, yalnızca sunabilir. sunar değil. kriz, kapitalzmi ortadan kaldırmıyor, kaldırmadı. kapitalizm ortaya çıktığından bu yana kriz oluyor, olmaya devam ediyor. kapitalizm, krizden yararlanıyor. yararlandı.

kriz, kapitalist sistemin bir soygunudur. 

kapitalizm karşısında ne yapmalı. soru, muhalif hareketlerin dünya ölçeğinde tek parti kurmasına neden oluyor. bir parti kuruluyor. program, kapitalizmin gardiyanlarının elinden iktidarı almak. savaş. saldıran bir sistem olarak kapitalizm, karşı saldırı yitirenlerden geliyor.

geçici bir çözüm hareketine ihtiyaç var. açık.  piyasa ile ilişkinin en azlaştırılması. ençoklaştırma yerine enazlaştırma. piyasa dışı çözümlerin yaratılması.

geçici, nihai olandan önceki anlamında. bir prova.Bu yazı 1,382 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Temmuz 2012 korku zamanın kaybedilmesidir
  • 4 Nisan 2012 Nietzche bir gelecek tarihçisidir
  • 7 Mart 2012 Mesele Bir Şapka Meselesidir
  • 6 Şubat 2012 Yerliler 1986 Nereye
  • 26 Ocak 2012 Bakış açın yoksa, sen yoksun
  • 9 Ocak 2012 kıyamam sana
  • 22 Kasım 2011 İtalyan Düşü
  • 16 Kasım 2011 evine dön
  • 3 Kasım 2011 İktisatçı
  • 1 Kasım 2011 Arzu
  • 27 Ekim 2011 Ayakta kalmak
  • 11 Ekim 2011 Yöntem
  • 29 Eylül 2011 yalan
  • 16 Temmuz 2011 Kendin olmak bir saldırıdır
  • 22 Haziran 2011 kaçış
  • 26 Mayıs 2011 obama’ya açık mektub
  • 23 Mayıs 2011 kafka’nın dûnyasındayım (*)
  • 18 Mayıs 2011 geçmiş sonradan gelir
  • 14 Mayıs 2011 hakikatin rengi yeşildir
  • 11 Mayıs 2011 halk günü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,325 µs