En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Bitkisel ürünler de vitaminler de eczanedeFarmakognozi ve Fitoterapi Derneği üyesi Dr. Özgür Göknel, vitamin, mineral ya da vücut geliştirici ürünler haricinde, şişmanlık gibi herhangi bir sorunun giderilmesi için kullanılacak bitkisel ürünlerde de Sağlık Bakanlığı’nın izninin aranması gerektiğini söylemiş.

Sayın Göknel doğru ama eksik söylemiş. Sadece şişmanlık için kullanılması tavsiye edilen ürünler değil, tüm vitamin, mineral, doğal beslenme destek ürünleri de eczanelerde eczacı denetiminde satılmalıdır.

Bilindiği gibi Türkiye’de bitkisel ürünlere, vitamin ve mineral içeren tablet, kapsül ya da toz karışımlara Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ruhsat ya da satış izni veriyor.

Yalnız bizde değil tüm dünyada ‘bitkisel ürünler, vitamin, mineral ve doğal besin desteklerinin faydaları olmasa bile hiç değilse zararlı olmadıkları şeklinde yaygın bir inanış var.

Bunlar, artık eczanelerde değil, bakkallarda, marketlerde de satılıyor. Hatta sadece bu maddeleri satan mağaza zincirleri bile açılmaya başladı. İnsanlar, büyük reklam kampanyaları ile yaşlanmayı ve hastalıkları önlediği iddia edilen bu maddeleri kullanmaya teşvik ediliyorlar.

Oysa bu vitamin, antioksidan ve potasyum, selenyum, çinko ve diğer elementlerin hepsi de diyetle düşük miktarlarda alındıklarında gerçekten yararlı maddeler olmakla birlikte, öyle çarşıda pazarda satılan sebze ve meyveler gibi gelişi güzel tüketilecek şeyler değiller.

Vitaminler de antioksidanlar da aslında birer ilaçtır. Bilinçsiz kullanım çok ciddi rahatsızlıklara ve hastalıklara da yol açabilir. Doğru olan, özel eksiklik durumları dışında bu tür vitamin ve elementlerin doğal yollarla yani sebze, meyve, balık, et yiyerek süt ve ayran içerek alınmasıdır.

O, kulağa çok hoş gelen’ Doğal Beslenme Ürünleri’ sözüne kesinlikle kanılmamalıdır.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından yayınlanan bir analizde, bu tür reçetesiz satılan ürünlerde bulunan 800’ den fazla bileşenin bulantı ve kusmadan zehirlenme ve intihar teşebbüsüne kadar birçok sağlık sorununa yol açabilecekleri bildirildi.

FDA’ nın özellikle de çocuk ilaçlarına konan alkol için çok katı sınırları var, ama bunlar bitkisel ürünler için geçerli değil. Hiçbir ilaçta yüzde 5 üzerinde alkole izin verilmezken bazı doğal tedavi ürünlerinde yüzde 10’ u geçen oranlarda alkol bulunabiliyor. 

İçlerinde striknin, arsenik ve yılan zehri gibi kuvvetli toksik maddeler ile dijital ve morfin gibi klasik ilaçlarda kullanılan pek çok bileşik de bulunabiliyor. Bir kısmı ise kanserli veya hastalıklı dokulardan elde ediliyor.

Milyonlarca insanın ‘kansere yakalanmayalım, kalp hastası olmayalım, daha uzun ve sağlıklı yaşayalım’ diye her gün avuç avuç kullandıkları vitamin ve antioksidanların kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmadığı, erken ölümleri engellemediği gibi tam aksine kanser riskini artırabileceği kanıtlandı.

Üstelik bu tür ürünlerin neredeyse tamamının bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri olmadığı gibi çok ciddi ekonomik kayıplara da yol açıyorlar.

Gelelim neticeye

Sağlıkla ilgili ilaç veya bitkisel ürünler mutlaka eczanelerde ve eczacı denetiminde satılmalı, bunun dışında sağlıkla ilgili vitamin, mineral, bitkisel ilaç.. gibi şeyleri satan dükkanlar kapatılmalıdır.

Tüm reçeteler eczacı tarafından görülmeli ve onun onayı ile kalfa veya çırağı tarafından verilmelidir.

Bunlara karşılık eczacılar da kendilerine ve dükkânlarına bir çekidüzen vermelidir. Eczacılar tam gün eczanelerinde bulunmalı, bir tane bile muvazaalı eczane kalmamalıdır.

Eczaneler sadece eczane olmalı, sağlıkla ilgisi olmayan şampuan, oje, ruj, parfüm, terlik, mayo, şnorkel, deniz topu, gözlük, kadın ve çocuk bezi, kâğıt mendil.. gibi ürünleri satmayı bırakmalıdır.Bu yazı 1,249 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,575 µs