En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Bunlar da yaz hastalıklarıYaz, sıcağından bunalsak da, neminden nefesimiz daralsa da, susuzluktan dilimiz damağımız kurusa da, her şeye rağmen güzel mevsimdir. Tabii bir de hastalıkları olmasa.

Suda boğulmalar

Havaların ısınmasıyla beraber, insanlar serinlemek için deniz, havuz, nehir, göl nerde su bulsalar girmeye başladılar ve gazetelerde de suda boğulanların yürek burkan haberleri yer almaya başladı.

Kaderin oyunu mudur, tesadüf müdür bilemem, boğularak ölenlerin çoğu ya askerden yeni gelmiş, ya yeni nişanlanmış, ya da karısı iki gün sonra doğuracak gençlerdir.

İlk yardım kurallarının iyi bilinmesi suda boğulma tehlikesi geçiren pek çok kişinin tekrar yaşama dönmelerini sağlar. Bu sebeple de ‘ilk yardım’ bütün çocuklara okullarda teorik olarak ve maketler üzerinde uygulamalar yaptırılarak öğretilmelidir. Çünkü sudan boğulmak üzere iken çıkarılan bir kişiye hemen suni solunum yapılması gerekir; ne doktor aramaya zaman vardır, ne de hastaneye yetiştirmeye. Zaten böyle bir durumda da kurbanı ancak sekizinci hastanenin kabul ettiğinin örneklerini neredeyse hergün gazetelerin üçüncü sayfalarında okuyorsunuz.

Besin zehirlenmeleri

Yiyeceklerin açıkta bırakılmaları ve uygun olmayan şartlarda saklanmalarına bağlı olarak bunlarda fazla miktarda mikrop üremesi sonucu ateş, bulantı, kusma, ishâl ile seyreden mide-bağırsak iltihabı yani gastro-enterit de tipik yaz hastalıklarındandır.

Bunlar çoğu zaman kısa zamanda düzelse de, suyla bulaşan öyle ‘beter mikroplar’ ve bunların yol açtığı meselâ dizanteri, kolera gibi öyle hastalıklar vardır ki, insanları kitle halinde ölüme de sürükleyebiliyor.

Astım ve alerjiler

Akciğer hastaları, özellikle de astım ve KOAH’ lılar için yaz kışa göre daha rahat bir mevsimdir. Ama alerjisi olanlar için durum biraz farklı, çünkü polenlerin atmosferde en yoğun olduğu günleri yaşıyoruz. Burnu akan, hapşıran; gözleri sulanan, kızaran; öksüren, nefesi tıkanan milyonlarca insan var bugünlerde.

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak ısı ve nemin artması atmosfere karışan polenleri artırması yanında, küf mantarları ve ev akarlarının da bu şartlarda daha çok üremeleri ve daha fazla insanı hasta etmelerinden endişe ediliyor.

Enfeksiyon hastalıkları artacak

Isı ve nem artışı sonucu sivrisineklerin daha çok üremesi, daha uzun yaşamaları ve böylece de daha fazla insanı sokmaları sonucu ‘sıtma’ hastalığında patlama sürpriz olmayacak.

Üstelik sıtma sadece tropikal bölgelerde değil, dünyanın ısınan başka yörelerinde de görülecek. Biliyorsunuz, sıtma insanlara sivrisinek sokmasıyla bulaşan parazitlerin etken olduğu bir enfeksiyon hastalığı. Zamanında tanınıp tedavi edilmediğinde ölüm ihtimali oldukça yüksek.

Bizi bekleyen tek tehlike sıtma da değil.  İnsanlara sivrisinekler aracığı ile bulaşan virüslerin neden olduğu ‘dank humması’ ve Batı Nil virüsünün etken olduğu ensefalitler, yani beyin iltihapları ile keneler aracılığıyla geçen bakterilerin yol açtığı Lyme hastalığı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi de milyonlarca insanın hastalanmasına ve ölümüne sebep olabilecek.

Yaz zatürreesi

Yaz zatürreesi, insanların su ile ve klimalarla temaslarının daha fazla olduğu bu aylarda daha sık görülür. Legionella mikrobu durgun sularda üreyen ve suyun havaya saçılması sırasında solunum yoluyla akciğerlere girerek zatürreeye yol açan bir bakteridir.

Bu hastalık, erkeklerde, sigara içenlerde, alkoliklerde, kalp ve damar hastalığı, kronik bronşit, şeker hastalığı, böbrek hastalığı olanlarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde, kortizon kullananlarda daha sık görülür ve daha ağır seyreder.

Gelelim neticeye

Yaz günlerinizin en tatlı hayâller gibi, rüyadaki esrar dolu hâller gibi geçmesini diliyorum.Bu yazı 547 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,983 µs