En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Baykal: Genelkurmay tatmin olduysa şaşırırımCHP lideri Deniz Baykal, Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un şikâyetçi olduğu konularla ilgili ifadenin tatmin edici olmadığını yineledi.
Baykal, Org. Başbuğ’un, “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı asimetrik psikolojik harekât yapılıyor. Bunu Türkiye’nin beka sorunu olarak görüyoruz” şeklindeki sözlerine karşılık, MGK bildirisinde yer alan ifadenin çok zayıf olduğunu belirtti.

Kim tatmin oldu?
Baykal, bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı: “Bildiriyi okuduğunuzda MGK’nın bir tavır takınmadığını görüyorsunuz. MGK bu işi ne önemsemiş ne de TSK’ya karşı faaliyetlerin hedefi konusunda bir saptaması ve önermesi var. Beni bu nedenle tatmin etmedi. Kimi tatmin etti, doğrusu merak ediyorum.

“Şaşırırım”
Bildiriye bu sorunu beka sorunu olarak dile getiren, şikâyetçi olanlar açısından baktığınızda tatmin edici bir şey göremiyorsunuz. Eğer şikâyetçi olanlar tatmin olduysa şaşırırım, hayret ederim. Genelkurmay Başkanı beyanlarında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı yürütülen bu kampanyanın arkasında ne var, kim var açığa çıkarılmalı, aydınlatılmalı, diyor. Ama bildiriye bakıyorsunuz, bu yönde en küçük bir işaret dahi yok. Bildiriye yansıyan hava MGK’nın bunu ciddiye almadığı biçiminde.”

İki mesaj
CHP lideri Baykal, MGK bildirisinde yer alan bu konuyla ilgili ifadenin iki mesaj taşıdığını belirterek, şöyle devam etti:
“Bu ifadeye baktığınızda iki şey söylüyor:
1- Tepki ve düşüncelerini dile getirdiler,
2- Türkiye’ye yararı olmadığı teyit edildi.
İfadenin özü bu. Tepki ve düşünceler dile getirilmiş ve ülkeye yararı olmadığı teyit edilmiş. Hepsi bu. MGK bildirisinde TSK’nın adı bile geçmiyor. Bu faaliyetlerin TSK’ya ve ülkeye zarar vereceği dahi söylenememiş. Bu kadar zayıf bir ifadeden ben nasıl tatmin olayım? Böyle bir ifade kimlerde tatmin duygusu yaratmış, anlayabilmiş değilim.”

‘Yasa için önceden çalışılmalıydı’
CHP lideri Baykal, asker kişilerin sivil mahkemelerde yargılanmasını öngören tek kelimelik yasa değişikliğinden sonra gözlenen gelişmelerin, “tuhaf bir manzara” yarattığını savunarak şöyle dedi:
“Başbakan ve Genelkurmay Başkanı, bu gece yarısı operasyonuyla yapılan yasa değişikliğinden sonra bir araya geldiler. Değişiklikle ilgili hukuki durumu inceletme kararı aldılar, şimdi hukukçular bunun üzerinde çalışıyor. Benim sorduğum şu: Bu çalışmayı kanun çıkmadan önce niye yapmadınız? Bu kadar önemli bir konuda bir gece yarısı bir kelimelik bir değişiklikle işi niye oldubittiye getirdiniz? Benim görevim bunları söylemek, halka anlatmak.
Böyle önemli yasa çalışmaları çok önceden ilgili kurumların görüşü alınarak ilgili komisyonda tartışarak hazırlanır.”

“Gül niye alınıyor?”
Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendisine yönelttiği eleştirileri de şöyle yanıtladı:
“Benim grup toplantımızda, ‘Cumhurbaşkanı da birkaç saat sonra yasanın yanlışlığını anlar’ sözlerime Sayın Gül alınganlık göstermiş. Benim bunu söylememden daha doğal ne var? Cumhurbaşkanı bu yasanın yanlışlığını kısa sürede takdir eder, demenin neresi yanlış? Biz Sayın Cumhurbaşkanı’ndan yasaların objektif biçimde Anayasa’ya, hukuka, ülke yararına olup olmadığını incelemesini bekliyoruz. Bu zaten Cumhurbaşkanı’nın görevidir. Ama bu hassasiyeti göremiyoruz.
Örneğin mayın yasasında da bunu çok söyledik. Şimdi ortaya çıkan manzara çok daha garip. İstanbul Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma ortada. Albay Dursun Çiçek, MGK toplantısı sırasında tutuklanıyor, 24 saat geçmeden serbest bırakılıyor.
O zaman niye tutuklandı, niye serbest bırakılıyor, diye kamuoyu merak ediyor. Tabii, hangi gerekçelerle tutukladınız, 24 saat dolmadan hangi gerekçelerle serbest bıraktınız, sorusu gündeme geliyor.
Ayrıca bu soruşturmanın iddialarına baktığınızda Genelkurmay’da cunta var, örgüt var iddiası ortaya atılıyor. Genelkurmay Başkanı, böyle bir oluşum, böyle bir belge yok, bu düşüncede olanlar TSK’da barınamaz, barındırmam, diyor. Hiçbir şey değişmiyor. Bu ortam içerisinde MGK bildirisindeki ifadenin yetersizliğini vurgulamak ve eleştirmek muhalefetin en doğal hakkı ve görevidir.”

milliyetBu yazı 661 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,429 µs