En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

Böyle gitmezÜlkemizde iktidar ile muhalefet arasındaki tartışmalar birinin diğerini beceriksizlikle, ilkellikle hatta hıyanetle itham etmesi biçiminde sürdürülür. Taraflar diğerini gizli gündemi olmakla, ülkeyi başkalarına peşkeş çekmekle suçlarlar.

Bu durum toplumun diğer kesimlerine de yayılır ve iktidar dışında kalanlar ülkeyi ciddi bir tehlikenin beklediğini düşünür. Yani toplumun büyük bir bölümü kendini güven içinde hissetmez. Bir gücü temsil edenler ülkeyi kurtarmak için planlar yapar. Gerekçeleri ülkenin yok olma tehdidiyle karşı karşıya olmasıdır ve her yolu kullanmayı mubah sayarlar. Onlara göre iktidarın gizli bir gündemi vardır ve bu bizi yok olmaya götürmektedir.

Ülkemizde sürekli kurtarıcıların olması ve bunların hukuk dışı yollara başvurmasının sebebi budur. Ülkeniz tehdit altındayken hukuk düşünülür mü derler. Yani hukuka aykırı davranmakla itham ettiğiniz kişiler zaten bu yolu gerekli görmekte ve yaptıklarının hukuka saygılı olmaktan daha saygın olduğunu düşünmektedir. Kendisini nefsi müdafaa konumunda görmekte ve zor kullanmayı kural dışı görmemektedir.

Siyasetçiler kendi dışlarındakileri aşağılamaya devam ettikçe, karşı tarafın projesinin günün şartlarına uymadığını ya da uygulama konusunda etkin olmayacağını söylemek yerine değersiz, kötü, hain olarak suçladıkça halk da bu vasıflara sahip olanlardan kurtulmak için her yolu dener.

Siyasetçi olsaydım, ister iktidarda ister muhalefette olayım, aksini düşünsem bile, karşımdakinin saygıdeğer kişiler olduğunu, günün şartlarının onun projesinin uygulanmasının yanlış olacağını gösterdiğini, başka bir zamanda onlara da ihtiyaç duyulacağını söylerdim. Hele iktidara gelmiş bir siyasi gücün ülkeyi felakete sürükleyecek yolları bilerek denediğini, kişisel çıkarları için ülkenin güvenliğini tehlikeye atacak davranışlar içinde olduğunu ağzıma almazdım.

Gizlilik konusunda şu ilkeden hareket ederdim: İktidarın bildiğini muhalefet de bilmelidir. Ben ne kadar güvenilir isem o da o kadar güvenilirdir ya da olmalıdır. Ülkenin güvenliği ve rejimi konusunda kurumlardan gizli projeler uygulamam. Bu konularda ortak bir anlayış gereklidir. Eğer karşı tarafta gerekli anlayışı bulamıyorsam en az iki odakla uzlaşırdım. Yani ya kurumlarla ya da muhalefetle uzlaşır diğerini dışlar, onun değişmesi ve güvenilir konuma gelmesi için uğraş verirdim.

TSK içinde iktidara yönelik psikolojik harekat düzenlendiği doğruysa bu son derece tehlikeli bir davranıştır. Ülkede bertaraf edilmesi gereken bir iktidarın bulunduğu düşünen bir ordunun onun emirleri doğrultusunda hareket etmesi beklenemez.

Sonuç olarak birbirini güvenilmez, beceriksiz, ülkeyi başka güçlere peşkeş çekmekle suçlayan kurumların bulunduğu bir ülke olmaktan kurtulmalıyız. Ülkenin ana hedeflerinde bu güçler arasında bir mutabakat sağlanmalı, en azından yapılanların kabul edilebilir bir alternatif olduğu herkes tarafından kabul edilmelidir. Bunun yolu herkesin düşüncelerini açıkça ifade etmesi, siyasetin karşı tarafı yıkmak değil uygun çözümler bulmak olduğunun kabul edilmesi, yani akil bir devletin oluşturulmasıdır.

starBu yazı 781 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,549 µs