En Sıcak Konular

İbrahim Karagül


İbrahim Karagül
0 0 0000

Bir terör saldırısı ve ilginç detaylar!Salı günü Pakistan'ın Peşaver kentindeki tek beş yıldızlı oteli olan Pearl International Hotel'e büyük bir terör saldırısı düzenlendi. Bir ton patlayıcı ile yapılan saldırıda 16 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Pakistan, bir anlamda iç savaş yaşıyordu. Svatt Vadisi'nde çatışmalar oluyor, on binlerce insan bölgeden kaçıyor, ABD ve Pakistan Taliban kontrolünde olduğu söylenen bölgeye yönelik geniş operasyonlar yapıyor, ABD Başkanı Barack Obama bölgedeki durumu ABD için en ciddi tehdit olarak niteliyor, uzmanlar bu gidişin Pakistan'ı parçalayabileceğine dikkat çekiyordu. Dolayısıyla camilerin bile bombalanmaya başlandığı ülkede böyle bir terör saldırısının gerçekleşmesini kimse yadırgamıyor.

Pakistan'ın zengin isimlerinden Sadruddin Haşvani'ye ait otel yoğun olarak ABD ve İngiliz diplomatlar ile güvenlik personeli tarafından kullanılıyor, ABD yetkilileri oteli satın almak veya kiralamak istiyordu.

Tuhaftır, geçtiğimiz yıl eylül ayında başkent İslamabad'da patlayıcı yüklü kamyonla saldırı yapılan ve 80 civarında insanın hayatını kaybettiği Marriott Hotel de Sadruddin Haşvani'ye aitti. 600 kilo TNT, RDX ve fosforla karıştırılmış, ve çok büyük bir patlama gerçekleştirilmişti. Bu kadar değil. Görünüşe göre tipik bir terör saldırısı olan olayın arkasından ürkütücü gerçekler çıktı ortaya. Bu gerçekleri hatırlamak Pakistan'da olanları anlamak açısından çok önemli. Şöyle:

 

Olay günü Pakistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Başbakan, bakanlar, milletvekilleri, askerler ve çok sayıda kişi Meclis Başkanı'nın Marriott Otel'deki iftarına davetliydi. Ancak davet yeri sürpriz biçimde değiştirildi. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve kabine üyeleri iftar için Başbakanlık binasına gitti. Ve saldırıdan kurtuldular.


Pakistan Halk Partisi'ne mensup milletvekilleri, saldırı öncesi Marriott Hotel'i merkez alan esrarengiz gelişmelere tanık oldular. ABD Deniz Piyadelerinin otel çevresindeki faaliyetlerini fark ettiler.


ABD Büyükelçiliği'ne mensup araçlar, otelin giriş kapısına sıralanmış, otel içine bazı çelik kutular taşınıyor, bu kutular orada değiştirilip başka kutularla dışarı çıkılıyordu. Yani araçtan indirilen çelik kutular oteldekilerle değiştirilip tekrar araçlara yükleniyordu.


Tuhaf bir şekilde bu kutular girerken ve çıkarken kontrol edilmiyor, kimse bakamıyor, XR cihazından geçirilmiyor.


Bunlar olurken otelin iki girişi de kapatılıyor. Güvenlik görevlilerinin araçlara ve kutulara yaklaşmasına bile izin verilmiyordu. ABD askerleri yol boyunca sıralanıp güvenlik sağlıyordu. O akşam Marriott içindeki Nadia restoranında yemek yiyen birçok kişi bu trafiğe tanık oldu.
Olayın olduğu günlerde “O çelik kutularda ne vardı” diye sormuştuk. Bize göre o otel merkez olarak kullanılıyor ve bazı operasyonlar yürütülüyordu. Bize göre, sivil katliamlarla haber olan insansız hava araçlarından yapılan saldırılar buradan yönlendiriliyordu. Sonra gerçek ortaya çıktı.

Pakistanlı bazı emekli generaller bombalanan Mariot Hotel'in CIA'nin komuta merkezi olduğunu açıkladı. Ne zaman? Şubat 2009'da. Altı ay sonra. “Amerika'nın terörle savaş teranesiyle kendi insanlarımızı bombalamak için bizim topraklarımızı kullanması bizim için yeni bir şey değil. Pakistan ve Afganistan'ı bombalamak için birden fazla (Pakistan) havaalanını kullanıyorlar.” Bu cümleler Pakistanlı generallere ait. Onlara göre; “Marriot Hotel CIA tarafından operasyon komuta merkezi olarak kullanılıyordu. Yıkılmasının ardından komuta Tarbella'ya kaydırıldı”.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı Senatör Dianne Feinstein de o günlerde, “İslamabad'ın protestolarıyla dalga geçer gibi, saldırı yapan insansız hava araçlarının Afganistan'daki ABD üslerinden değil Pakistan'dan kalktığını” söyledi.

Bu nasıl terör saldırısı? Taliban, El Kaide, bölgesel bazı örgütler, aşiret güçleri ve daha yığınlarca hedef belirlenebilir. Ama bana göre bir bildiğimiz anlamda bir terör saldırısı değil. Birileri CIA'nın operasyon merkezlerini vuruyor. Elbette Taliban da yapmak ister bunu başkaları da. Bölgenin şartları bunu gösteriyor. Ama bana göre, Pakistan'da sistemin içinde bazı güçler, ABD'nin bu ülke ile bu kadar hoyratça oynamasına çok öfkeli. Karşılıklı saldırılar gerçekleşiyor.

Birkaç not:

Türkiye Irak ile askeri işbirliği anlaşması imzaladı. Daha önce imzalanan kapsamlı ortaklık anlaşmalarından sonra bu anlaşma, yakında bu ülke ile Türkiye'nin güvenlik alanında ciddi ortaklıklara girişeceğine işaret ediyor.

Irak Petrol Bakanlığı, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol, Barzani ile Mehmet Emin Karamehmet arasındaki anlaşma, Genel Enerji ile Kuzey Irak yönetimi arasındaki işbirliği gibi, Türkiye'de büyük ses getiren anlaşmanın “illegal” olduğunu açıkladı. Açıklama Hükümet Sözcüsü Ali el Debbag'dan geldi. Bu arada, Norveç'in, işgal sırasındaki insan hakları ihlallerine, esir ticaretine, CIA'nın gizli uçuşlarına neden izin verdiği bu ortaklıkla bir kez daha ortaya çıktı. O dönemlerde buna özellikle işaret etmiştik.

Obama'nı Kahire konuşmasıyla ilgili en beğendiğim iki yorum:
“Obama'nın gerçekleştirilemez beklentiler yaratan ölçüsüz sözleri, idealist söylem karşısında sevinçten uçanların ayakları yere değmesinden sonra bu kez eleştiri toplayacaktır. Bu ölçüsüz sözler, kuklamız Mısır'daki Müslüman Kardeşler'i susturmak, Müslümanların Irak'ta, Afganistan ve Pakistan'da Amerikan saldırganlığını kabul etmelerini sağlamak için tasarlanmış bir gevezelikten başka bir şey midir ki?” (Paul Craig Roberts)

yenişafakBu yazı 687 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2012 Türk-Kürt-Sünni..
  • 30 Mart 2012 Suriye satrancı, İsrail'e askeri üs
  • 16 Şubat 2012 En tehlikeli ihtimal: Ya savaş tersine dönerse!
  • 10 Şubat 2012 Hesaplaşma: Kim kimi tasfiye edecek?
  • 2 Aralık 2011 Bitti Esad, gerçekten bitti..
  • 18 Kasım 2011 Artık, Suriye ile savaş halindeyiz!
  • 9 Eylül 2011 Evet, Tahrir'de konuş! Tarihi değiştir! De ki...
  • 18 Ağustos 2011 İran-Suriye ve PKK: O 'kart' yine masada..
  • 10 Ağustos 2011 Altı saat ne konuştular?
  • 27 Temmuz 2011 Ölüm koalisyonu Haçlı savaşçıları..
  • 22 Temmuz 2011 Avrupa Birliği parçalanıyor..
  • 29 Nisan 2011 Cuma, öfke, kan...
  • 10 Şubat 2011 Barış beklerken savaş gelmesin!
  • 31 Aralık 2010 Bir casusa bu kadar para veriliyor mu!
  • 29 Aralık 2010 İki not ve bir kirli ittifak!
  • 24 Eylül 2010 İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
  • 3 Şubat 2010 Bu toplantı hiç de hayra alamet değil!
  • 17 Aralık 2009 İran-Suudi savaşına doğru mu gidiyoruz?
  • 8 Aralık 2009 Reşadiye'den kim ne mesaj veriyor?
  • 28 Ekim 2009 Birileri tarih yapıyor, bunu kimler yazacak?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,220 µs