En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

'Irak parçalanırsa zincirleme reaksiyon başlar'Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari son üç gündür Türkiye'de Irak'ta hükümetin giderek duruma hâkim olduğu yolunda demeçler veriyor.

Üst düzey bir heyeti son üç gündür Irak'ta temaslar yürüten İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise gidişi pek de iyi görmüyor. Hatta İhsanoğlu'na göre, Irak müdahale edilmezse parçalanmanın eşiğine geldi ve Irak parçalanırsa başlayacak bir zincirleme reaksiyon, bütün bölgeye yayılabilir. Genel Sekreter, "O zaman olacakları kimse tahmin bile edemez" diyor. Dün, telefonla yaptığımız görüşmede İhsanoğlu'nun sesi endişeliydi ve şunları söyledi:

"Irak'ta dini ve etnik gerginlik tırmanıyor. Bu daha önce böylesine var olmayan bir durum. Çok tehlikeli. Önlenemediği takdirde, Irak'la bitmez, bütün Ortadoğu'da daha kötü gelişmeler meydana gelir. Domino etkisi gibi. Irak'ta parçalanma başlarsa, zincirleme etkiyle bütün bölgeye yayılabilir." Böyle bir durumda domino etkisi Irak'tak sonra hangi ülkeye yayılabilir. Kimya profesörü olan İhsanoğlu, kendi alanından örnekleme yapıyor:

"Nasıl nükleer füzyon olduğu zaman parçacıkların nereye doğru gideceği, yayılacağı kestirilemezse, bunda da öyle olur, her tarafa sıçrar. Herkes Irak'ın parçalanmasını önlemek için çalışmalı. Çünkü o zaman olacakları kimse tahmin edemez. Çünkü bütün bölge hareket halinde. Filistin'de ortaya çıkan durum bunu gösteriyor. Daha bir yangını söndürmeden ikincisi çıkıyor. Üçüncüsünden kaçınmak lazım." İhsanoğlu, İran'daki nükleer çekişmenin geniş çaplı krize dönüşmesi tehlikesinden söz ediyor.

"Filistin'deki durum kötü bir noktada. Bugün (dün) Kuartete (BM, AB, ABD, Rusya) bir mektup yazarak, hem İsrailli askerin kurtarılması için diplomatik yollar denenmesini, hem de İsrail'in aşırı tepki verip masum Filistin halkına acı çektirmesinin engellenmesini istedim. AB Güvenlik ve Dış Politika Sorumlusu Solana, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüştüm. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mubarek burada (Suudi Arabistan) Kral Abdullah ile görüştü. Türkiye'nin temasları Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush ile görüşmesi önem taşıyor. Endişemiz, karşılıklı tırmanışın durdurulamaması. Yangın her tarafı sarmadan söndürülmeli."

Demirel: 'CHP'ye oy verilsin' demedim

Süleyman Demirel'in önümüzdeki genel seçimlerde rejime sahip çıkmak adına CHP'ye oy verebileceği yönünde eski DYP Milletvekili İsmail Amasyalı'ya dayandırılan haberler, dün Ankara'nın yaz sıcağında konuşulan konular arasındaydı.

Dün bu konu üzerine görüşme imkânı bulduğumuz Demirel şunları söyledi: "Bu sözler söylenmişse, ciddi telakki etmek mümkün mü? Böyle bir söz ciddiye alınabilir mi? Kimseyle aramda böyle bir konuşma geçmedi. Türkiye'nin bugün önünde ne seçim, ne sandık var. Ne de siyaset henüz o noktada. Ciddiyetsiz sözler bunlar."

Şam'da aynı süreç

Başbakan'ın Dış Politika Danışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu'nun İsrail-Filistin rehineler krizine katkıda bulunmak için Şam'a giderek Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşme yaptığı dün resmen açıklandı. Amaç Suriye'yi koruduğu Hamas lideri Halid Meşal üzerindeki etkisini kullanmaya zorlamak. Geçen hafta İsrail'in Esad'ın Şam'daki başkanlık konutu üzerinde savaş uçaklarını alçaktan uçurması, 1998 Eylül ayında zamanın Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş'in Hatay'da Suriye'yi PKK lideri Abdullah Öcalan konusunda uyarması gibiydi. Davutoğlu'nun mesajı, onun ardından yürütülen diplomasiye benziyor.

Acaba Suriye, zamanında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in TBMM açılışında 'Aksi halde sonuçlarına katlanırsın' demesi gibi, bir ültimatom mu bekliyor? Suriye, son sahnede kaybedenin hep kendisi olduğu bu filmi daha kaç defa seyredecek?Bu yazı 672 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,927 µs