En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

Özkök: Adalet yerini bulmalıDünkü Milliyet gazetesinde Tolga Şardan imzasıyla çıkan ‘Özkök 8 saat ifade verdi’
haberi birçok açıdan önemli bir haberdi.
Öncelikle ilk defa ‘Genelkurmay Başkanı’ olarak görev yapmış bir kişinin, sürmekte olan bir davaya ilişkin ifadesine başvuruluyordu. İkincisi, Özkök’ün ifadesine, kendi Genelkurmay Başkanlığı döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bir darbe girişimi iddiası üzerine başvuruluyordu. Üçüncüsü, bu gelişme yalnızca davanın seyri açısından değil, Türkiye’deki yargı-idare ilişkileri açısından da dönüm noktası sayılabilirdi.
Dün sabah Özkök ile bu konu üzerine bir telefon görüşmesi yaptık. Sorularımız ve yanıtları şöyle oldu:
- Daha önceki görüşmelerimizde mahkemeden bir çağrı olursa, Genelkurmay’a da danışarak yanıt vereceğinizi söylemiştiniz. İfade vermeden önce Genelkurmay ile temasınız oldu mu?
- Oldu. Yöntem üzerine bilgi alma şeklinde oldu. Yani muhakeme safhasında yeniden ifade alınması, ya da hazır bulunma olabilir mi, işlem nasıl ilerler gibi Genelkurmay Hukuk Müşaviri ile görüşmem oldu. Başka türlü bir sorum olmadı. Genelkurmay’dan da bana ifade verip vermemem konularıyla ilgili bir telkin gelmedi. Daha önce yargıya saygılı olduğumu ve yargının çağrısına cevap vereceğimi söylemiştim, öyle de yaptım. Zaten yargının çağrısına ‘hayır’ denmez; hukuk olarak da, etik olarak da. Adaletin teessüsü (yerleşmesi, kurumlaşması) şart.

Köfte-ekmek molası
- İfadenize ne şekilde başvuruldu? Nasıl bir yol izlendi?
- İfademe tanık olarak başvuruldu. Savcıların isteği üzerine 25 Nisan Cumartesi günü İzmir Adliyesi’nde buluştuk. Tanık olarak ihtiyaç duydukları soruları yönelttiler. Ben de bilgim dahilinde olanları, objektif ve yorumsuz olarak cevaplandırdım. Zaten tanık olarak yapmanız gereken budur.
- Sekiz saat sürmüş? Uzun bir süre değil mi?
- Tabii bir kısmı hazırlıkla geçti. Sonra bir de yemek arası verildi.
- Ne yediniz?
- Köfte ekmek ikram ettiler, Adliye’de olduğumuz için onlar ev sahibiydi. Tabii bu işin magazin kısmı. İki savcı vardı; Zekeriya Öz ve Fikret Seçen. Dediğim gibi bildiğim kadarıyla sorularını cevaplandırdım.
- Ne tür sorular sordular? Örneğin iddianamede döneminizde darbe girişimi olduğu öne sürülüyor.
Bu soruldu mu?
- Müsaadenizle soruşturmanın içeriğine ilişkin soruları yanıtlamayayım. Çünkü biliyorsunuz soruşturmanın gizliliği ilkesi var.  Adaletin tam olarak teşekkül etmesi için kurallara uymamız lazım.
Örnek’in de alınır mı?
- Daha önce emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in de ifadesine başvurulacağı yönünde sözleriniz olmuştu. Kendisine atfedilen günlükler nedeniyle onun da ifadesine başvurulacağı yolunda bir işaret aldınız mı savcılardan?
- O konuda da bir şey söyleyemem. Benim daha önceki sözlerim, sayın Örnek’in ‘Günlükler benim değil’ dediği, benim de söylediklerine inandığım şeklindeydi.
- Bizim kayıtlarımıza göre daha önce ifadesine başvurulan bir emekli Genelkurmay başkanı olmamıştı. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Bir Genelkurmay başkanının, emekli de olsa ifadesine başvurulmasının kamuoyu yönünden olağanüstü sayılmasını anlıyorum. Ancak ben emekli bir general olarak hukuk önünde, kanunlar önünde bütün vatandaşlarla eşitim. Adalete güvenirim, yargıya inanırım. Adalet yerini bulmalı. O nedenle ifade vermekte hiçbir beis görmedim.

Davanın seyri değişir mi?
Aylardır, Özkök’ün ifade vermeye hazır olduğunu söylediği halde, savcılığın neden ifadesine başvurmadığını soruyorduk. Bu aşama geride kalmış durumda. Özkök’ün ifadesine başvurulmuş olmasından, savcıların Özkök’e soracak kadar bilgiye ulaştıklarından emin olduğu sonucunu çıkarmamız mümkün. Bu durumda, Ergenekon davasının da belli bir aşamaya geldiği sonucuna varabilir miyiz? Bu soruya ‘evet’ demek için elimizde yeterli ve sağlıklı bilgi yok. Ancak davanın seyrinin Özkök’ün ifadesinden sonra, önceki gibi olmayacağını varsayabiliriz. Bir dönemin karanlıkta kalan ilişkilerinin aydınlatılabilmesi için Özkök ifadeleri etken olacaktır.

Geçmişten bir ayrıntı
Bu arada ‘şeytan ayrıntıda gizlidir’ dedirtecek bir nokta da var. Geçen yıl bir telefon görüşmemizde Özkök’e TSK içindeki mücadelenin kızıştığı iddiası olan 2004 yılına ait bir duyumu şöyle sormuş, yanıtını almış ve 13 Temmuz 2008 tarihli Radikal’de yazmıştım.
Bir bölümünü hatırlatıyorum:
“-Bunu sormanın benim açımdan zorluğu var ama, sizin o dönemde bazı endişelerle GATA’daki sağlık kontrollerinize gitmediğiniz, yemeğinizi karargâhta yemeyip evden getirdiğiniz konuşuluyordu.sorumu yarıda kesti ve gülerek devam etti:
- Kahveme zehir katılacağından endişe ettiğim, yemeğe zehir katılacağından endişe ettiğim de söyleniyordu değil mi? Yemeklerimi bir süre evden getirdiğim doğru. Bunun nedeni midemin biraz hassas olması, eşimin de benim yediklerime dikkat etmesi. Karargâhtaki yağ biraz ağır olur düşüncesiyle evde hafif gıdalar hazırlıyordu, ben de onları yiyordum. Başka bir şey değil.”
Şimdi öğreniyoruz ki, Özkök’ün artık evden hafif yemek getirme ihtiyacı kalmamış; İzmir Adliyesi’nde köfte-ekmek yiyebilmeye elveriyor.
Türkiye gerçekten ilginç ve zor günlerden geçti ve hâlâ da geçiyor.
Özkök’ün Ergenekon savcılarına verdiği tanık ifadesini de, tıpkı geçen hafta Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yaptığı sanık haklarına saygı gibi önemli gelişmeler saymak gerekiyor.

radikalBu yazı 739 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,462 µs