En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

Bazı yasaklar yasaklanmalıİyi bir insan olarak tanıdığım rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayat hikayesi, çoğu hücrede geçen bir mahkumiyet, siyasi nedenlerle suç sayılan bazı eylemlerin bu kapsamın dışına çıkarılmasının gerektiğini düşündürüyor.

Ülkemizde rejim aleyhtarı düşüncelerin açıklanması ve savunulması büyük bir suç sayılıyor. Ülkenin güvenliğini sağlamanın ideolojinin korunmasıyla mümkün olacağı sanılıyor. Özellikle darbe dönemleri birçok insanın hapishanelerde çürümesine neden oluyor. Ayrıca bu gerekçeyle suçlananlar, yargılananlar, mahkum edilenler daha sonra çok önemli görevler alabiliyor. Ülkede başbakan olanların çoğu ya bu göreve gelmeden önce ya da sonra siyasi suçlar işlemiş sayıldı. Önce bu çelişkinin giderilmesi gerekiyor. Bir kişi devlete karşı suç işlemiş sayılıyorsa bu kişiyi ya hiçbir zaman göreve getirmeyin ya da onları suçlu sayan zihniyeti değiştirin.

Rejim canlı bir varlık gibidir. Zaman içinde değişir ve gelişir hatta ölebilir. Yani devletin görevi rejimi korumak değil rejimin rolü devleti etkin kılmaktır. Bu sürecin işlemesinin yolu rejim konusundaki tartışmaların önünü açmak ve bu konudaki aykırı düşünceleri, düşünce düzeyinde kaldığı sürece, doğal karşılamaktır. Mesela birisi demokrasinin yetersiz ve zararlı olduğunu savunabilmeli ve bir alternatif önerebilmelidir.

12 Eylül sonrasında birçok insanın rejim karşıtı olarak suçlanması ve çeşitli olumsuzluklarla karşılaşması son derce anlamsızdı. Böyle bir mücadelede sorumluluk sadece hareketi yönetenlerdedir ve taraftar düzeyindekilerin sorumlu sayılması yanlıştır. Nasıl bir savaşta cephede çarpışan askerler savaş sonrasında serbest kalırsa, siyasi mücadelede de taraftarlar, eğer başka bir suç işlememişse, sorumlu sayılmamalıdır.

Rejim konusundaki aşırı duyarlılık siyasi hayatı önemli ölçüde sınırlamaktadır ve ülkemizde suçlanmayan hiçbir yeni siyasi hareket yoktur. Yani siyasi mücadelenin tarafları karşısındakinin sorunları teşhis ve tedavisinde yanlışlık yaptığını söyleyip bir alternatif önermemekte, onlar suçlu ilan etmektedir. Tartışma temelde rejim üzerinedir. Bir taraf diğerini demokrasi karşıtı olmakla suçlarken diğeri dini temellerle dayalı bir rejim getirilmesinden söz etmekte ve bunu bir tehlike saymaktadır.

Böyle bir zihniyetle ülkenin yönetilmesi mümkün olamamakta ve sürekli kesintiye uğramaktadır. Taraflar birbirlerinin yanlış yaptığından değil ülkeye zarar verdiğinden şikayetçidir. Genelde itham zarar verme boyutunu aşıyor ve taraflar birbirini ihanetle suçluyor.

Yıllar önce ABD’de Afrika kökenlilerin ayrı bir devlet kurmak istedikleri televizyonlarda serbestçe yayınlanabiliyordu. Vietnam savaşı sırasında evlerine SSCB ya da Kuzey Vietnam bayrağı asanlar vardı ve bunlar suç sayılmıyordu.

Bu konuda şöyle bir formül üretebiliriz: Herkes istediğini söylesin. Gücü yoksa başaramaz, gücü varsa engelleyemem. Ama hiç değilse söyle de ne yapmak istediğini bileyim. Yasaklar herkesin niyetini gizlemesine neden oluyor ve üstü örtülen gerçek konusunda herkes bir hikaye uyduruyor.

starBu yazı 765 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,732 µs