En Sıcak Konular

Ahmet Taşgetiren


Ahmet Taşgetiren
0 0 0000

Onlar gelmeden asla!Ergenekon müthiş bir dava. Her adımında müthiş itiraflara, iddialara, tanıklıklara hazır olmalı.
 
İşte Danıştay Ergenekon bünyesinde. İşte Susurluk, Ergenekon bünyesinde... Dink davası oraya doğru gidiyor. Hablemitoğlu, Ergenekonsuz bitmez. Bu işlerin kurdu olan Doğu Perincek'in ifadeleri bile, girift ilişkiler ortaya çıkarıyor. 2002'de, Ecevit'e seçim ittifakı teklif etmiş, Ecevit "Biz hukuk içinde çalışacağız" cevabını vermiş. Yani? Sizin yönteminizle değil.

Acaba hangi yöntemdi Perincek'inki? Ben derim ki, kimse peşin duruşlar sergilememeli. Hâlâ avukatlığa soyunmak, bildiri yayınlamak, cenazede saf tutmak, bunlar peşin tavır olarak son derece faullü. Türk-İş, Mustafa Özbek için bildiri yayınlıyor. Başkanlar kurulu yargıladı ve bitirdi işi...

Bunun adı hukuk devletine saygı olacak! Komuta heyetimiz, Abdülkerim Kırca'nın cenazesinde saf tuttu. Neden? Abdülkerim Kırca ile ilgili dava sürecine karşı tavır koymak için mi? Kırca'nın görev süresinde yaptığı kahramanlıklar (?) için mi? Ya suçlamalar? Onları da yargılamış ve davayı bitirmiş mi oluyor komuta heyetimiz? Hele Baykal'ın gönüllü avukatlığı!

 "AKP'nin Guantanamosu", "Linç adaleti" ithamları... Bunlar çok erken ve problemli tavırlar. Abdülkerim Kırca intihar etti. Ölüm olayları, hele intihar, sarsıcı hadiseler. Terörle mücadele ederken yaralanmış, tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş bir eski askerin intiharı deyince dram daha da yoğunlaşıyor.

Gazisiniz ve "vatan savunması" diyerek yaptığınız işten dolayı mahkemeye çağrılmışsınız, bunu dayanılmaz bulmuş ve silahı şakağınıza dayamışsınız. Hadise böyle algılandığında, komuta heyetinin duruşu, "yanlış bir yargı sürecine karşı" ve "bir kahramana destek" niteliğine bürünüyor. Ama ya öteki taraf? Abdülkerim Kırca'ya yönelik yargısız infaz suçlamaları? Ve, ya intihar, bu yargısız infazlarda katledilen insanların getirdiği yükün ruhtaki patlaması ise, sorusu...

Orası düşünülmemeli mi? İki isim Ergekenon davasında kilit önem kazanıyor. Birisi Tuncay Güney, diğeri Abdülkadir Aygan. Onlar "Ergenekon için ifade vermeye gelmeden asla!" bu dava netleşmez. Tuncay Güney epeyce konuştu. Konuşmaları içine bir hayli isim girdi. Elbet her dediğinin doğru kabul edilmesi söz konusu olmayabilir. Ama söylenenlerin gerçekliği sorgulanmadan, yok farz etmek de mümkün değil ki. Tuncay Güney gelecek ve her şeyi mahkeme huzurunda anlatacak.

Ve Abdülkadir Aygan. Bir İtirafçı. Bugüne kadar ona atfen birçok iddia yansıdı medyaya. Ama işte en sonuncusu, Neşe Düzel'le Taraf adına yaptığı mülakatta yer alıyor. Bakın neler demiş. Sadece manşetin spotlarına yansıyan iddiaları almak istiyorum: "-Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetlerin yüzde 80'ini JİTEM işledi. Sadece Diyarbakır'da 10 yıl içinde 700 kişi cinayete kurban gitti.

"-JİTEM'e giden canlı çıkmazdı. Kuşkulandıklarımızı suçlu olsun olmasın JİTEM'e çeker, sorgular, infaz ederdik. Sonra da yola atardık. "-JİTEM'in Diyarbakır'daki en kanlı dönemi Binbaşı Abdülkerim Kırca'nın grup komutanlığı dönemidir. O sırada sadece biz 30 kişi öldürdük.

"-İhsan Haran diye bir genç vardı. Kırca'nın emriyle kafasına sıkıldı. Ama ölmeyip hastaneye gitmiş. Hastanede basıldı, yeniden infaz edildi. "-PKK'lı olduğu sanılan bir genci ve alakasız amcasını JİTEM'e çektik. Sorgulayıp Kırca'nın emriyle telle boğduk, ölüleri Silvan yoluna attık.

"-PKK'lı olmadığını ağlaya ağlaya söyleyen bir gençle sevgilisini aldık. Genç kıza bizzat Kırca işkence yaptı. Cesetleri Sivas yönünde attık." Böyle gidiyor iddialar. Ne yapmalı bunları? Devlet PKK'dan kaçtıktan sonra Abdülkadir Aygan'ı 657'ye tabi memur haline getirmiş. JİTEM'e almış. Ve bunlar olmuş.

Ergenekon davası bünyesinde Aygan dinlenmeden sonuca gidilebilir mi? Ve Aygan'ın söylediklerini yok farz ederek Kırca'nın cenazesinde gövde gösterisi yapmanın, ya da "Ergenekon'un avukatlığı"na soyunmanın izahı kolay mıdır? Düzeltme: Dünkü yazımda Yeni Şafak yazarı İbrahim Kahveci'nin adı, İbrahim Tenekeci diye geçmiştir, düzeltir, özür dilerim.

bugünBu yazı 529 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Vesayet tortusunu silmek...
  • 20 Eylül 2012 Ana gündem: Terörü yok etmek
  • 12 Eylül 2012 Gültan Kışanak kaçırılsa...
  • 11 Eylül 2012 AK Parti formatının önemi
  • 9 Eylül 2012 Ne kadar çok ''keşke'' diyoruz
  • 7 Eylül 2012 ''Akil adam'' enstrümanı
  • 28 Ağustos 2012 MGK ne yapacak?
  • 26 Ağustos 2012 Düşme, düşersen üzerine çullanırlar
  • 19 Ağustos 2012 Bayram nostaljisi
  • 14 Ağustos 2012 Aygün ve bölgenin çıplak gerçeği
  • 12 Ağustos 2012 115 asker ölseydi...
  • 9 Ağustos 2012 ''Güvenlikçi politika''
  • 7 Ağustos 2012 Şemdinlili bir ananın Karayılan'a mektubu
  • 2 Ağustos 2012 ''Daha büyük harita''
  • 27 Temmuz 2012 Ortak mutluluğu planlamak
  • 26 Temmuz 2012 Ortadoğu'da ne oluyor?
  • 24 Temmuz 2012 Bölgesel Kürt yapılanması
  • 19 Temmuz 2012 Erdoğan'ın kurgusu ne?
  • 18 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu için son raunt
  • 27 Haziran 2012 Türkiye sınanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,335 µs