En Sıcak Konular

Şamil Tayyar


Şamil Tayyar
0 0 0000

Sakallı paşaya kritik sorularEmekli Tuğgeneral Levent Ersöz, iki emekli orgeneralin de gözaltına alındığı 1 Temmuz operasyonu sırasında yurtdışına kaçmıştı. Eski istihbaratçı olmasının faydasını mı gördü bilinmez ama operasyonu önceden öğrendiği ihtimali yüksek gözüküyor.

6.5 ay sonra yakalandı. Sakallı ve tipi bir hayli değişmiş. Kamuflajı ihmal etmemiş. Karadeniz’den deniz yoluyla ve sahte kimlikle yurda giriş yaptığı anlaşılıyor. İlk bakışta sağlık problemleri yüzünden döndüğü izlenimi var. Gerçek nedeni sanırım zamanla anlaşılacaktır.

Ancak Ersöz’ün Ergenekon soruşturmasının ‘kilit ismi’ olduğu yönünde yaygın kanaat bulunmaktadır. Sorgulama, soruşturmanın seyrini etkileyebilecek çok önemli yeni ipuçlarını ortaya çıkarabilir. İlave olarak, Ergenekon’un uluslararası (özellikle Rusya) bağlantılarına, hatta PKK ilişkisine yeni boyut kazandırabilir.

Levent Ersöz, Ergenekon sanığı Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanlığı yaptığı, Sarıkız ve Ayışığı gibi darbe senaryolarının pişirildiği dönemde (2002-2004) İstihbarat Başkanlığı görevinde bulundu. Emrindeki Teknik Takip Daire Başkanı Albay Atilla Uğur da şimdi Ergenekon kapsamında yer alıyor.

Eruygur, 2004 yılı Ağustos ayında emekli olup yerini Orgeneral Fevzi Türkeri’ye bırakınca Eruygur’un Jandarma istihbaratındaki ekibi Levent Ersöz ve Albay Atilla Uğur, Ankara’dan uzaklaştırıldılar. Ersöz Bursa’ya, Uğur Çanakkale’ye gönderildi. Şuradan kısa süre önce de (2004 Mart/Nisan) bu ikilinin alt kadrosu Genelkurmay’dan gelen talimat doğrultusunda dağıtılmıştı.

Ayrıca, Ersöz’ün 2005 yılı Ağustos ayında emekli olduktan sonra Rusya’nın savunma sanayinde ihracatla yetkili tek firması Rosonboron Export bünyesinde danışmanlık yaptığı biliniyor. Hatta 2008 yılı Mart ayında (operasyondan 4 ay önce) bu firmanın Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ndeki tanıtım toplantısına katılmıştı.

Türkiye’den iki milletvekili, bazı Rus generalleri ve çok sayıda savunma sanayi temsilcisinin bulunduğu bu toplantıda, değişik özelliklerde hafif-ağır silahtan savaş uçağına kadar değişik ürünler hakkında sunum yapıldı.

Toplantıdan ayrılırken kullandığı araç, zırhlı S 600 Mercedes’ti.

Soruşturmaya göre bugün Ergenekon aile fotoğrafında gözüken Şener Eruygur, Levent Ersöz ve Atilla Uğur hakkında bu kısa bilgileri verdikten sonra, bir kısmı iddianame eklerine de yansıyan şu önemli iddialara yanıt bulmak gerekiyor:

-Levent Ersöz, Şener Eruygur’un da adının karıştığı Sarıkız ve Ayığışı darbe senaryolarına ne gibi istihbarat desteği sağladı?

-2003 yılı sonunda Mustafa Balbay imzalı ‘Genç Subaylar rahatsız’ manşetindeki rahatsızlar arasında kendileri de var mıydı?

-Cumhuriyet Yazarı Mustafa Balbay’la karargahta bir araya geldikleri 5 Ocak 2004 tarihli görüşmeyi ne amaçla kayda aldılar?

-Hükümetin Kıbrıs’ta desteklediği Annan Planı’ndan Mart’taki yerel seçimlerde aday olacak isimlere ve Cumhuriyet Gazetesi’nin tirajının arttırılmasına kadar çok sayıda konunun ele alındığı görüşme kaydı için kim emir verdi?

-Bazı üst düzey komutanlar, hatta dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün takip edildiği iddiası var, doğru mu?

-2003 Eylül ayında Albay Erdal Sarızeybek’in alay komutanlığı yaptığı dönemde Şanlıurfa’da telefonlarının dinlenmesi talimatı verilen 9 kişi kimdi? Bunlar arasında Tansu Çiller var mı?

-Telefon dinlemeleriyle ilgili Erdal Sarızeybek’le yaşandığı iddia edilen kavga doğru mu? Doğruysa neden?

-Güneydoğu’da haber elemanı olarak kullanıldığı iddia edilen ve Veli Küçük’le yakın ilişkisi olduğu belirtilen Yalçın Tanfer’in bölgedeki aşiret reislerinden topladığı paralarla bölgede sürdürülen yakın takibin bir ilgisi var mı?

-Adı Şemdinli’deki bombala olayına karışan PKK itirafçısı Veysel Ateş, Ersöz’ün ekibinde miydi?

-Ersöz’ün yakın çalışma arkadaşı Albay Atilla Uğur, Çanakkale’de görev yaparken Abdullah Öcalan’la görüştü mü? Bu iddia doğruysa görüşme talimatla mı gerçekleşti, neler konuşuldu?

-Abdullah Öcalan’ın Şam’da kaldığı binada oturan ve onunla görüştüğü iddia edilen askeri ateşe Atilla Uğur muydu?

starBu yazı 1,362 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Ağustos 2012 Hüseyin Aygün vakası
  • 8 Ağustos 2012 Atatürk yaşasa ismini değiştirir miydi?
  • 1 Ağustos 2012 Hatay’da neler oluyor?
  • 30 Temmuz 2012 Suriye’ye PKK operasyonu
  • 25 Haziran 2012 Vurulan jet değil çünkü...
  • 18 Haziran 2012 Başbakan’ın başka seçeneği yok
  • 14 Mayıs 2012 Kim bu üst komutanlar?
  • 7 Mayıs 2012 CHP’de derin çatışma
  • 28 Mart 2011 Kalemim size emanet
  • 16 Mart 2011 Arşiv bir açılsa görürsünüz
  • 9 Mart 2011 Sen de yoğunlaş, koçum benim
  • 7 Mart 2011 Ergenekon’da neler oluyor?
  • 4 Mart 2011 1 Mart operasyonu
  • 23 Şubat 2011 Olmadı sayın Bakan
  • 22 Şubat 2011 O mektubu kim verdi?
  • 18 Şubat 2011 Kılıçdaroğlu-Yalçın pazarlığı
  • 16 Şubat 2011 Yeni Türkiye nasıl kurulacak?
  • 7 Şubat 2011 CHP’yi yıkmaya mı geldi yoksa?
  • 4 Şubat 2011 Böyle terbiyesizlik olmaz
  • 28 Ocak 2011 Asılacakların listesi

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,755 µs