En Sıcak Konular

Rüşdü PaşaRüşdü Paşa
0 0 0000

Kafa krizinden kurtulmak Batı'dan yırtmakRüşdü Paşa

 

 

            'hiç kimse tek başına intihar etmez. insan intihar etmez. insanı intihar ederler.'

                                                                                                                       artaud

 

Türklerin Batılılaşması. Yavaş yavaş intihar.

 

Türkler fakir.Türkler iktisadi anlamda gezegenin en fakir yerlilerinden. Türkler fakirlik sergilemezler, fakirlik Türklerde geçici sayılır.

 

İnanmadığı bir hayatta mahkum, umutsuz, çıkışsız ve Batı'da kendini arayan Türk. Biraz yakınlık gördüğünde hemen altında kalan Türk. Almayan, vermeyen, isteyemeyen Türk. Tutkusu olmayan, koşmayan, uçmayan, hayal kurmayan, iktisat Türk.

 

Türkler bir düş görse. Fakirlik kalmaz.

 

İktisat, ebesi İngiliz olduğundan İngiliz iktisadı olarak adlandırılmalı, kıtlık varsayıma dayanır. Varsayıma göre doğada herşey kıttır. İngiliz iktisadında akıl, kıtlık varsayımına bağlı olarak çalışır. Kıtlık karşısında akıl hesap kitap yapar. Kıtlık doğada gerçek değilse ya da kıtlık ortadan kalkmışsa ya da kıtlık herkes için geçerli değilse akla ne olur? İngiliz aklı bu sorunun yanıtını vermedi. Yanıt açık: 'Akıl ortadan kalkar.'

 

Batı'da parası olan güvende mi? İngiliz iktisadının yanıtı olumlu. Batı'da para iktisadı kimin idaresindedir, soru işareti. Açık: Borsa varsa kimse güvende değildir. Kağıtların mübadele değerinde iniş ve çıkış serbest, yaşanıyor.

 

Arzu

Arzu'nun İngilizce'deki karşılığı desire olmalı. Lacan'da bu kavram ihtiyaç ile talep arasında bir yerde olduğu için cinsel çağrışımları daha çok olan arzu kelimesi ile karşılanır. İstek tatmini mümkün olan birşeydir, arzu ise nesnenin belirsizliği ile ve tatmin edilemez zorlayıcılığı ile tanımlanır. Lacan'a göre, itiyaç ile onun dile getirilmesi olan talep arasında doldurulması imkansız bir boşluk vardır; arzu bu boşluğa yerleşir. Arzu bu iki özelliği birden taşıdığı için, ona neden olan nesne ile onu tatmin edecek olan nesne daima farklıdır ve bu nedenle de gerçek arzu asla tatmin edilemez.

 

Arzuladığın nedir? Aslında neyi istiyorsun sorusu, arzunun nedeni ile nesnesi arasındaki bu örtüşmezliğin öznede yarattığı belirsizliğin ifadesidir. Özne daima birşeyi arzulamakta olduğunu bilir, ama bunun tam olarak ne olduğundan asla emin olamaz.

 

Batı, kadındır. Batı'da iktisat, politika ve toplumsal kurgu bir ideale sahip değil.

 

Alış veriş merkezinde dolaşan/kaybolan kadın birşeyi arzulamakta olduğunu bilir, ama neyi arzuladığını tam olarak bilemez. Kadın talep ettiği ile bedenini özdeşleştirir ve bedeni üzerinden arzu eder. Bilinmeyen arzu nesnesi bedenine musallat olmuştur.

 

Kadın alış veriş yaparak kurtulamaz. Kadının alış verişi yalnızca bir tatil.

 

Kadının bulunduğu yer belirsiz. Kadının çekiciliği yer belirsizliğinden kaynaklanır. Kadının baştan çıkarıcılığı istediği şeyin gerçekte istediği şey olmamasından kaynaklı.

 

Kadın göründüğü kadar. Kadının asıl gücü burada. Kadın derinlik arayışına girdiğinde alış veriş merkezinde kaybolur.

 

Lacan'a göre, kadın yoktur: Kadın, erkeğin semptomundan başka birşey değildir, büyüleme gücü var olmayışının boşluğunu maskeler, dolayısıyla nihayet reddedildiğinde, bütün ontolojik tutarlılığı kaybolur. Kadın tam da varolmayarak, tam da histerik çöküşü yüzünden var olmayışını benimsediği anda, kendini özne olarak kurar.

 

Düş

Piyasa hayal ile irtibatlı çalışır. Bir insanın hayali ya da başka insanların hayaline dair beklenti. Belirsizlik, kapitalizmin yapısal dengesizliğini yaratır. Kapitalizm sürekli kriz durumu ile ayakta kalır. Kapitalizmde normal bir durum yoktur, olmaz. İnsan ihtiyaçlarını karşılamak için gereğinden fazla üretir kapitalizm, yeni ihtiyaçlar uydurur, yeni biçimler, araçlar yaratır, yeni tehlikeler ortaya çıkartır, yeni savunma sistemleri geliştirir, servet arttıkça yeni servet üretmek ihtiyacı artar. Kapitalizm, insanlık için herhangi bir program, öneri, ilke, değer yaratmaz. Kriz, kapitalist sistemin doğasından kaynaklanır, bir kaza, bir yanlış hesap sonucunda ortaya çıkan birşey değildir. Zorlanmadan: Batı kriz üretir.

 

Kapitalizm bir dünya sistemi.

 

Amerikalılar, Amerikan iktisatçıları herşeyi biliyor.

 

Türk'ün iktisadı Amerikan'dır. Düş, bağımsızlık.

 

Yanlış avlanma sonucu gölde balık bittiğinde köylü, devletten çözüm bekler. Kapitalizm Türkler için ters. Türkler 1950'den beri kapitalizme en yakın partiyi sevdi. Tek partiyi.

 

"Hikayeler çok değerli, vazgeçilmez şeylerdir. Herkesin kendi tarihi, kendi anlatısı olması gerekir. Kendinize ilişkin hayali bir biçime sahip olmadıkça kim olduğunuzu bilemezsiniz. Onsuz yoksunuz neredeyse."

 Bu yazı 2,579 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Temmuz 2012 korku zamanın kaybedilmesidir
  • 4 Nisan 2012 Nietzche bir gelecek tarihçisidir
  • 7 Mart 2012 Mesele Bir Şapka Meselesidir
  • 6 Şubat 2012 Yerliler 1986 Nereye
  • 26 Ocak 2012 Bakış açın yoksa, sen yoksun
  • 9 Ocak 2012 kıyamam sana
  • 22 Kasım 2011 İtalyan Düşü
  • 16 Kasım 2011 evine dön
  • 3 Kasım 2011 İktisatçı
  • 1 Kasım 2011 Arzu
  • 27 Ekim 2011 Ayakta kalmak
  • 11 Ekim 2011 Yöntem
  • 29 Eylül 2011 yalan
  • 16 Temmuz 2011 Kendin olmak bir saldırıdır
  • 22 Haziran 2011 kaçış
  • 26 Mayıs 2011 obama’ya açık mektub
  • 23 Mayıs 2011 kafka’nın dûnyasındayım (*)
  • 18 Mayıs 2011 geçmiş sonradan gelir
  • 14 Mayıs 2011 hakikatin rengi yeşildir
  • 11 Mayıs 2011 halk günü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,871 µs