En Sıcak Konular

Fatih Altaylı


Fatih Altaylı
0 0 0000

Türban seçim sinyalidirSüleyman Demirel'in AKP'lileri "sinirlendiren" "Türban takmak isteyenler Arabistan'a gitsin" sözleri acaba bir "tavır" mı, yoksa bir "durum tespiti" mi? 40 yılına damga vurduğu siyasette, "Dini ağırlıklı partiler" serpildiğine göre, Demirel'in tavır aldığını söylemek kabil değil. Bence Demirel'inki tespit ama Başbakan Erdoğan esip, yağıp gürledi. Peki Demirel'in sözleri "yalan mı?"

Türbandan yana veya karşı olmak bir yana, Demirel'in dediği gibi Türkiye'de "türban" takanların üniversiteye gidebilmek için Suudi Arabistan'a değilse de, Türkiye dışında bir yerlere gitmesi gerekiyor. Bu konuyu çözebilme vaadiyle iktidara gelen AKP'nin çözemediği konuların başında da bu geliyor. Başta Başbakan ve Genel Başkan Erdoğan olmak üzere AKP de bunun farkında. Gerilim yaratmamak, rejimle çatışıyor izlenimi vermemek için bu konuya dokunmayan AKP, bu tavrıyla kendi "yumuşak karnını" yarattı. Dokundun mu acıtıyor. Acıyınca bağırıyorlar.

Acıtan da haklı, bağıran da... Türbanı gündeme getirip, kendi meşrebince çözmeye kalksa "Ekonomi rayında gidiyor. Gerilim yaratmayalım" diyeceğiz.

Gündeme getirmeyip top çevirse, "Hani çözecektin. Ne oldu, yemedi mi" diye soracağız. AKP kendi değneğini pislik çukuruna batırdı. Şimdi neresinden tutacağını bilemiyor.

Ama Demirel'in sözlerinde kızacak bir şey yok. Mevcut durum beğensek de, beğenmesek de bu. Ve şimdi türban tartışması yeniden alevleniyor. Doğrusunu isterseniz ben türban meselesini yeniden alevlendiren tarafın AKP olacağını düşünüyordum.

Seçim ortamına girilir girilmez, AKP bu konuyu gündeme taşıyacaktı. Ancak görülen o ki, zamanlama AKP'ye bırakılmadı. Belli ki, birileri "erken seçim" beklentisi içinde. Erken seçim olur mu?

Tayyip Erdoğan'ı biraz tanıyabildiysem, bu konudaki sözünden dönmez. Ama bunun adı siyaset. Yine Demirel'in dediği gibi "Keser döner sap döner..."

Bu yazı 1,031 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Nisan 2007 Türkiye üzerine oyunlar
  • 22 Mart 2007 Sayın
  • 10 Mart 2007 Kılavuzu karga olanın
  • 15 Şubat 2007 Şehitlerin kanı mafyaya mal edilemez
  • 4 Şubat 2007 Silahı saklıyor, cep telefonunu atıyor
  • 3 Mayıs 2006 Türban seçim sinyalidir

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,797 µs