En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

Dün gece kimler rahat uyudu?Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün Konya’da açıkladığı üç büyükşehir adayı, zaten AK Parti listesinde yeri en garanti olanlar arasındaydı. Konya Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel 29 Mart 2009 seçimlerinde yine AK Parti adayları.
CHP lideri Deniz Baykal’ın önceki akşam CNN Türk’te Ahmet Hakan Çoşkun’un yönettiği Tarafsız Bölge’de sorularımıza verdiği cevaplarla açıkladıkları da o cephede bazı isimlerin önceki gece rahat bir uyku çekmelerini sağladı. CHP’li Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Baykal’ın ağzından dökülen ilk isimdi.
Baykal, İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na da koca bir demet çiçek attı ama, Trabzon’unki kadar kesin bir ilan sayılmazdı. İzmir’de hâlâ bir değerlendirmenin sürdüğü anlaşılıyor. Akşam gazetesinde İsmail Küçükkaya’nın, bu seçimlerde CHP’ye
destek veren Hüsamettin Özkan’ın İzmir için Baykal’dan Hakan Tartan için ricacı olduğu haberi dikkat çekiyordu. Baykal’ın CHP’nin İzmir’i kaybıyla sonuçlanacak yanlış bir adım atmamak için kılı kırk yardığı anlaşılıyor.
DSP’nin Ankara’da CHP’nin adayı Murat Karayalçın’ın karşısına, onun oyunu bölebilecek bir aday çıkarmama eğilimine karşın Eskişehir, Bartın ve Ordu’da bir beklenti içinde olduğu ortada. Baykal ise CHP’nin her şehirde mutlaka aday çıkaracağını söylüyor. Buna karşın Eskişehir’in DSP’li Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in CHP adayı olmasını istediğini övgüler dizerek ilan etti. Büyükerşen’in DSP’den aday olması halinde Eskişehir’i AK Parti’nin alma ihtimali, Büyükerşen’in CHP’den aday olması halinde ise CHP’nin alma ihtimali yüksek.
Baykal aynı şekilde Ordu’nun DSP’li Belediye Başkanı Seyit Torun’u CHP adayı olarak görmek istediğini söyledi. Baykal Bartın hakkında ise konuşmadı. Anlaşılan Baykal DSP’nin Bartın’daki gücünün artık kalmadığına inanıyor. Öte yandan AK Parti’nin Bartın’da ANAP’tan Enerji Bakanlığı yapmış Zeki Çakan’ı aday göstermesi ihtimali konuşuluyor. CHP’li ve DSP’li seçmenin ayrı ayrı seçime girmesi, AK Parti’nin Bartın şansını artırır.
Büyükşehir belediyelerinden Gaziantep için CHP’nin adayı, henüz kesinleşmese de eski bakanlardan Mustafa Yılmaz olacak gibi.
CHP’nin Diyarbakır gibi bir sorunu yok, ama AK Parti’nin var. Erdoğan’ın eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’yu Dengir Fırat’tan boşalan AK Parti Birinci Başkan Yardımcılığı makamına getirmesinin ardında, Diyarbakır ve aslında bütün doğu-güneydoğu seçmenine yönelik özel bir niyet de yatıyor. Aksu bölgedeki ‘asabiyeti’, ruh halini pek çok kişiden daha önce ve derinlemesine tartacak bir isim. Kimin Diyarbakır Belediye Başkanlığı için AK Parti adayı olacağının belirlenmesinde Erdoğan belli ki Aksu’nun uzmanlığına güveniyor. Çünkü halen Diyarbakır’da DTP farkla önde görünüyor.
Adana’da Aytaç Durak’ın istifası dengeleri değiştirdi. Durak eğer yeniden AK Parti’den aday gösterilmez ise bu Erdoğan’a pahalıya patlayabilir. Durak hakkında Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı iddialar olmasa Baykal’ın onu CHP’ye davet edip
seçimi de alması işten bile olmazdı. Dolayısıyla Adana’da dengeler hassas, MHP’yi bu şehirde hiç yabana atmamak lazım.
İstanbul’a gelince... Henüz ilan edilmese de Erdoğan’ın AK Partili Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la devam etmesi bekleniyor. İlçelerde değişiklik olabilir. İstanbul için asıl büyük beklenti CHP’de. Baykal neredeyse bir düzineyi bulan isim arasından hassas bir seçim yapmaya çalışıyor. AK Parti’nin İstanbul’da daha çok Karadenizli seçmen üzerinden siyaset yapmasının, CHP’yi İstanbul’da kendisini dışlanmış hisseden Doğulu seçmene yöneltmesi beklenir. Baykal’ın çarşaf (kendi deyimiyle) girişimi de aslında  bu seçmene yönelik. Belki bugünlerde Kürt meselesine ilişkin yeni demeçleri bu eğilimi güçlendirebilir. CHP’nin parlak İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de zaten doğu kökenli.
Ankara’da AK Parti’nin şansı Melih Gökçek’le yüksek. Erdoğan ola ki Gökçek’i aday göstermezse, bu işe en çok CHP’li Karayalçın sevinir.

radikalBu yazı 1,150 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,432 µs