En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

İstihbaratın organizasyonuÜlkemizde istihbaratın işlevi ve organizasyonu konusunda belirsizlikler vardır. Şu sorunun cevabının bilindiğini sanmıyorum: Haber alma ile görevli olan teşkilat hangi haberleri toplar? Onun görevi ülkede ne olup bitiyor sorusuna cevap aramak mıdır? Buna yıkıcı ve zararlı faaliyetleri izlemek olarak cevap verirseniz neyin zararlı olduğuna kim karar verir ve hangi faaliyetler zararlı sayılır sorusu ortaya çıkar.

Genel eğilimi şöyle özetleyebiliriz: Kamuoyunda tartışılan ve bu nedenle yönetenlerin ilgisini çeken konular izlenecek ortamı belirler. Oysa önce dünya genelinde bir siyasi değerlendirmenin yapılması ve bu değerlendirmenin sonucunda ülkemizi ilgilendiren konuların belirlenmesi gerekir.

Bu değerlendirme sadece istihbarat kurumu içinde yapılmaz. Devletin diğer kurumları, araştırmacılar, üniversiteler de bu konuda yardımcı olurlar. Bunun doğal sonucu teşkilatın söz konusu kurumlardan destek istemesi, gerektiğinde onları finanse etmesi beklenir. Ama bu kurumların teşkilatla ilişiğinin olması onların dışlanması için yeter sayılmaktadır. İstihbarat teşkilatına araştırma yapan ve bulgularını ona ileten bir kurum neden objektifliğini kaybetmiş olsun? Buradan şu sonuç çıkar: Teşkilatın haber kaynakları ülkedeki tüm kurum ve kuruluşlardır ve bunların teşkilata bilgi vermesi onun bir parçası olduğu anlamına gelmez.

Bu yolun izlenmesi ülkemizdeki istihbarat anlayışının tepe taklak olması anlamına gelir. Yani hedefi teşkilatın belirlemesi ve onun bulgularıyla siyasete yön verilmesi yerine önce siyasi değerlendirme yapılmış ve buna dayanarak istihbarat hedefleri belirlenmiş olur.

İstihbarat hedefleri konusunda son kararı siyasi iktidar verir ama onu sınırlayan bu süreç içinde yapılan değerlendirmelerdir. Mesela değerlendirmeyi yapanlar ülkemize yönelik faaliyetlerin A ülkesinden ya da B örgütünden geldiği sonucuna varır, kullanılan metodları belirlerse siyasi iktidarın farklı bir yol izlemesi mümkün olmaz. Değerlendirmeyi yapan etkili kurumların desteğini kaybeder.

İstihbarat teşkilatı bu değerlendirmeler ve siyasi iktidarın direktifleri doğrultusunda ayrıntılı bilgi toplar. Gizlilik bu faaliyetlerin niteliği ve görevlilerin kimliği konusundadır.

Ülkemizde karşı koyma faaliyetleriyle görevli bir kurum olmadığı gibi karşı faaliyetlerin nasıl yapılacağı da belirlenmemiştir. Genelde anlaşılan ülke aleyhine faaliyet yürütenlerin bertaraf edilmesi ya da cezalandırılmasından ibarettir. Bu faaliyet bir dünya görüşünü, ideolojiyi toplumun benimsemesi amacıyla yapılıyorsa ve bu bir gücün siyasi hedeflerine ulaşmasında yardımcı olacaksa bu yöntemler kullanılamaz. Karşı koyma farklı ve benimsetilmeye çalışılan ideolojiye zıt bir düşünce yaratıp yaymaktır. Bu da ancak aydınların, düşünce kuruluşlarının, üniversitelerin desteğiyle mümkün olur.

İstihbarat kalın ve yüksek duvarlar arkasında yürütülen bir faaliyet değildir. Haber alma ve karşı koyma faaliyetleri neredeyse toplumdaki her bireyin katkısının olacağı bir iştir ve böyle olursa devletin güvence altında olduğu söylenebilir.

starBu yazı 1,059 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,392 µs