En Sıcak Konular

Mehmet Ali Birand


Mehmet Ali Birand
0 0 0000

PKK bitmez, ancak terörü etkisizleştirebiliriz. Nasıl mı?Genelde hepimiz PKK teröründen hemen kurtulmak istiyoruz. Görüşüne inandığımız uzmanların da, topluma reçete vermelerini bekliyoruz.
          
Bana da zaman zaman okurlarımdan aynı sorular geliyor:
          
“...Ne yapmalıyız? Bu sorunu nasıl çözeriz..”diyorlar.
          
Bu sorunu çözebilmek için tek reçete yok. Ben de, kendi birikimimi, diğer görüşlerine inandığım uzmanların, askerlerin ve politikacıların reçeteleriyle karıştırdım ve sizler için Ortak bir Reçete hazırladım.
          
Önce bazı saptamalarla işe başlayalım:
 
1.      Kürt sorununun varlığı PKK’yı doğurmuştur, ancak örgüt bir süre sonra, Türkiye’nin yanlış reçeteler uygulaması sonucunda büyümüş, canavarlaşmış ve gündeme hakim olmuştur.
2.      PKK bir Güvenlik sorunudur ve PKK ile mücadele için olayın Güvenlik yönüne ağırlık vermek zorundayız. Ancak olaya sadece güvenlik açısından bakarsak, hiçbir yere varamayız.
3.      Kürt sorunu ise, siyasi-sosyal-kimlik sorunudur. Kürt sorununu Türkiye hiçbir zaman çözemeyecektir, zira beklentilerin sonu yoktur. Ancak sorunu hafifletebilir. Beklentilerin önemli bölümünü karşılayabilir. Kürt sorununda atılacak adımlar da PKK’ya desteği azaltır ve örgütü marjinalleştirir. PKK belki hiçbir zaman tümüyle yok olmaz, ancak küçülerek toplumu rahatsız edemez noktaya gelir.
4.      SONUÇ: PKK ile Güvenlik güçleri mücadele ederken, Sivil İktidar da Kürt Sorununu siyasi-sosyal-kültürel-ekonomik alanda adımlar atmak zorundadır. Bugüne kadar hep tek bacakla yürüdük. Sadece güvenliğe ağırlık verdik. Diğer bacakları ihmal ettiğimizden dolayı yeterli sonuç alamadık.

YARIM ÖNLEM DEĞİL, CESUR CİDDİ ADIMLAR GEREKİYOR
           
Bugünkü manzara çok kötü.
          
Devletin refleksi hala güvenlik ağırlıklı. PKK’yı ve DTP’yi yenebilmek için Diyarbakır, Tunceli, Hakkari Belediyelerinin AKP tarafından kazanılması yeterli görülüyor. Sırf bu yerel seçimleri kazanabilmek için de, sadaka edebiyatı yapılıp ekonomik yardım dağıtılıyor. Büyük ekonomik plan yok.
          
PKK ve DTP’de, yerel seçimleri kaybetme korkusuyla, artık açıkça birlikte çalışıyorlar. Toplum gerildikçe de demokrasi eriyor, insan hakları kısılıyor, Kürt sorunu unutuluyor ve sadece terörle mücadele ön plana çıkıyor. Devlette ne yazık ki bu tuzağa düşüyor.
          
Kürt sorununda mesafe alabilmek, bölge insanını rahatlatabilmek ve sonuçta PKK’dan biraz dahi olsa uzaklaşmasını sağlayabilmek için öncelikle atılması gereken adımlar var. Genelde sağlıklı düşünen Kürt ve Türk aydınlarının ortak önlem önerilerini de şöyle özetleyebilirim:
 
1.BIRAKIN DİLLERİNİ KULLANSINLAR:
 
Kürtçe, resmi yazışma dışında tümüyle serbest bırakılmalı, üniversitelerde seçmeli dil olmalı. Eğitimdeki kısıtlamalar kaldırılmalı. Kürdoloji Enstitülerinin kurulmasına izin verilmeli. Kürtçe isimlere kısıtlama kaldırılmalı.  Türkçeleştirilen eski Kürtçe köy ve yer adları da geri verilmeli. Roj TV ile savaşmak yerine, kısıtlamasız-ancak yasalar dahilinde- Kürtçe yayın izni sağlanmalı. Radyo ve TV’ler serbest kalmalı.
 
2.İŞ ve AŞ SAĞLANMALI:
 
İşsiz, ümitsiz, aç ve sefil bir gencin dağa çıkıp silah kuşanmasına engel olamazsınız. Ne yapıp edip, bölgedeki iş imkanlarını arttırmak zorundayız. Sadaka dağıtarak değil, insanları eğiterek zenginleştirmeliyiz.
 
3.SİYASETİN ÖNÜ AÇILMALI:
 
Kürt sorunu ancak siyasetle çözülür. Oysa PKK da T.C Devleti de siyasetin önünü kapatıyor.Hem PKK, hem de Devlet DTP’nin bağımsız hareket etmesini önlüyor. PKK, Kürtlerin tek temsilcisi kalmak için, Devlette DTP’yi PKK’dan kopmaya zorlamak için baskı yapıyorlar. Bu durumda da DTP etkisiz kalıyor. Ne yazık ki TSK da sivil siyasetçileri kısıtlıyor. Sivillerin cesaretle politika üretmelerini önlüyor. Olayı sadece güvenlik açısından görüyor. Sorunun çözülmemesini isteyenler, çözümü PKK ile Genelkurmay arasına sıkıştırmakta ve yaygınlaşmasını sağlamaktadırlar.
 
4. AF MUTLAKA ÇIKMALI:
                      
Af kelimesi, başta asker olmak üzere, Türkiye’de büyük bir çoğunluğun tüylerini diken diken ediyor. Ancak göreceksiniz, eninde sonunda af çıkartmak zorunda kalacağız. Dağdakileri ve PKK’nın üst düzeyini başka türlü ikna edemeyiz.
 
5.BARZANİ VE TALABANİ İLE ANLAŞMAK ŞART:
 
Türkiye Kuzey Irak Kürtleriyle de barışmak zorundadır. Sürekli şekilde kavga ederek ne Barzani, ne de Talabani’yi yanımıza çekebiliriz. Onlarla belirli bir uzlaşıya girmediğimiz taktirde de, PKK’yı Kuzey Irak’tan çıkaramayız.
 
6. BÖLGEYE YENİ BÜROKRAT YOLLAYIN:
 
Bölgeye, yukarda saydığımız açılımı yapabilecek, kafa yapısı buna uygun bürokrat ve güvenlikçi gönderilmeli. Aksi halde, alınan tüm önlemler kağıt üzerinde kalır.
 
SONUÇ: Bütün bunları gerçekleştirebilmenin yolu yeni bir anayasadan geçer. Bugünkü anayasa kafasıyla, yargıya hakim olan bugünkü yaklaşım sürdükçe, Türkiye hiçbir yere gidemez.
 
Yazık değil mi ?

posta
  
 
 Bu yazı 1,023 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Eylül 2012 Türkiye, Suriye'de frene basıyor...
  • 25 Temmuz 2012 Türkiye'siz İsrail'in eski etkinliği kalmadı...
  • 20 Temmuz 2012 Esad için yer aranmaya başlandı, ancak henüz kabul eden ülke bulunamadı...
  • 13 Temmuz 2012 Washington Ankara'yı yavaşlatmaya çabalıyor
  • 27 Haziran 2012 Türkiye karizmasını çizdirmedi...
  • 21 Haziran 2012 PKK, vurdukça devre dışı kalıyor...
  • 25 Nisan 2012 23 Nisan müsamelerinden kurtulamayacak mıyız?
  • 19 Nisan 2012 Böyle subay yetiştirirseniz, Darbe'ye hayret etmeyin
  • 2 Mart 2012 ABD raporu: Ermenistan ile ilişkiler açılmalı...
  • 21 Şubat 2012 Bu defa MİT kazandı, ancak dikkat...
  • 9 Şubat 2012 Bırakın dindar nesli, tablet nesli geliyor...
  • 23 Aralık 2011 Biz neden kızıyoruz, asıl Sarkozy utansın...
  • 15 Aralık 2011 Gül 2014'e kadar Çankaya'da...
  • 10 Aralık 2011 Erdoğan çekildi, partinin haline bakın...
  • 30 Kasım 2011 Başbakan'ın ameliyat sonucu saklanmamalı...
  • 27 Ekim 2011 Devlet ne yapsa, bir türlü yaranamıyor...
  • 20 Ekim 2011 Bu açık bir cinayettir, bir savaş ilanıdır
  • 29 Eylül 2011 PKK vuruyor, ancak kışkırtamıyor...
  • 21 Haziran 2011 Erdoğan'ı tarihe asıl Kürt sorunu geçirir...
  • 22 Nisan 2011 Türkiye, BDP'ye sahip çıktı

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,550 µs