En Sıcak Konular

Serdar Turgut


Serdar Turgut
0 0 0000

Haftanın en önemli gündemiGül'ün ziyaretinin başarılı geçmesi halinde Başbakan'ın Bush ile yapacağı görüşmenin de başarılı geçmesine kesin gözüyle bakılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi kritik bir döneme hazırlanan Erdoğan açısından ABD yönetimi ile ilişkilerin tekrar düzeltilmesi de özel önem taşıyor

Bu hafta Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD'yi ziyaret edip bir dizi resmi temasta bulunacak. Bir anlamda Başbakan'ın sonbaharda olması beklenen Beyaz Saray görüşmesi öncesinde bir hazırlık olarak da görülebilecek Dışişleri Bakanı'nın bu ziyareti, kendi gündemiyle haftanın en önemli gelişmelerinden bir tanesine yol açabilecek gibi gözüküyor. Çünkü Amerika ile Türkiye arasında tezkere sonrasında bozulan ilişkilerin tekrar rayına oturtulması bu temaslardan çıkacak sonuca bağlı olacak.

Dışişleri Bakanı'nın yapacağı temaslardan olumlu sonuç alınırsa hem Türkiye ile ABD arasındaki gerginliğin azaltılması süreci başlamış olacak hem de AKP hükümetine karşı ABD yönetiminin soğuk bakışı da giderilmeye başlanacak. Bu ikisi de gayet tabii ki Türkiye açısından son derece önemli konular ve Gül'ün ziyaretinin başarılı geçmesi durumunda daha sonra Başbakan'ın Beyaz Saray'da Başkan Bush ile yapacağı görüşmenin de başarılı geçmesine kesin gözüyle bakılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi kritik bir döneme hazırlanan Başbakan Erdoğan açısından ABD yönetimi ile ilişkilerin tekrar düzeltilmesi de özel önem taşıyor.

Şu aralar Washington'da, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri yeniden rayına oturtacak bir stratejik ortaklık belgesi üzerinde çalışmalar sürdürülüyor. AKŞAM'ın Washington Bürosu'na yönetimden adını vermeden konuşan bir kaynak, bu ortaklık belgesinin son haline getirilmesinin önünde henüz giderilmemiş ciddi pürüzlerin olduğunu söyledi. Gül'ün ziyaretine kadar bu pürüzler giderilmezse kendisinin ABD Dışişleri Bakanı Rice ile yapacağı görüşmede bu pürüzleri giderebileceği söyleniyor. Yetkililer bu konuda umutlular, çünkü ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın Ankara ziyaretinde iki ülke arasında yeni bir stratejik ortaklık belgesi hazırlanması konusunda bir anlaşmaya varıldığını hatırlatarak 'iki taraf da anlaşmak ve ilişkileri rayına oturtmak için istekli, bu olduktan sonra pürüzler de giderilebilir' yorumunu yapıyorlar. Anlaşılacağı üzere resmi adı 'Share vision and stracture dialogue to advance Turkish-American partnership' olan bu belgenin bu hafta Washington'da imzalanması, haftanın en önemli olayı olması ihtimalini taşıyor.

Gül'ün Washington'da Rice ile görüşmesi kadar önemli olan bir başka görüşmesi Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Steven Hadley ile yapacağı görüşme olacak. Bush'un kulağına politika fısıldama gücüne sahip olan Ulusal Güvenlik Danışmanı ile yapılacak görüşme de, Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyareti öncesinde hazırlık olarak yapılacak en önemli temas olabilecek.

AKP siyasette çalkantılı bir döneme girilme arifesinde dış ilişkilerde arkasını sağlama almaya ihtiyaç duyuyor. İçeride kritik gelişmeler olurken dış ilişkilerde de özellikle Amerika ile sorunlar yaşanması AKP'nin hiç işine gelmiyor. Bu nedenle Dışişleri Bakanı Gül'ün bu hafta yapacağı ziyaret hem iç hem de dış yansımaları olacak kadar önemli bir gündem maddesi. Olup bitecekler yakından izlenmeli. AKŞAM'ın Washington Bürosu bu ziyarete hazırlıklı.

Bu yazı 795 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2009 Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli
  • 22 Aralık 2008 Erdoğan’ın kızının resmini görünce utandım
  • 11 Aralık 2008 Modernizmin ölümü ve anlamsızlık
  • 11 Kasım 2008 Fehmi Koru’nun yazısının şifreleri
  • 3 Kasım 2008 Acımasız düzen
  • 31 Ekim 2008 Medya Faşizmi nedir?
  • 28 Ekim 2008 THY’nin devrimci kararı
  • 24 Ekim 2008 Krizi fırsata çevirmek
  • 22 Ekim 2008 Kriz komplo olabilir mi?
  • 2 Ekim 2008 New York şehrinin kapanması
  • 16 Eylül 2008 Doğan’ın büyük kötülüğü
  • 17 Ağustos 2008 Medya da temizlenecek
  • 7 Ağustos 2008 Taşlar yerine böyle oturur
  • 27 Temmuz 2008 Faili meçhul hayatım
  • 17 Haziran 2008 Derin devlet gurusu
  • 23 Mayıs 2008 S-muhtıra
  • 1 Mart 2008 ABD’ye nanik yapılmaz
  • 29 Şubat 2008 Bölgenin ‘Büyük Abi’si
  • 9 Şubat 2008 Fakirlik ebedi oldu
  • 15 Ocak 2008 Enerji güvenliğinde stratejik ortaklık

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,001 µs