En Sıcak Konular

Ahmet Taşgetiren


Ahmet Taşgetiren
0 0 0000

Son kale: CHP tehlikede!"Çarşafa CHP rozeti" tartışması, bütün şiddetiyle devam ediyor. Hadise, CHP dünyasının iki yakasında çok farklı algılanmış gözüküyor.
 

Bir kesim tedirgin. Bir kesim "Oh be!" diyor. Aslında bu bölünme, CHP içinde bile nasıl bir sosyo - kültürel farklılaşma olduğunun göstergesi...

İsterseniz biraz yakından bakalım. Tedirgin olanlar, öteden beri bir "Son kale sendromu" yaşıyorlar.

Hatırlayacaksınız, Cumhurbaşkanlığı seçiminde çok yoğun olarak dile getirilmişti bu "Son kale sendromu..." Baykal, medyadaki koro ile birlikte çığlık çığlığa bağırıyordu:

"Cumhuriyetin son kalesi elden gidiyor!" Meclis gitmişti, Hükümet gitmişti, Hükümetle birlikte, onun atama yetkisi içinde bulunan tüm bürokratik sistem gitmişti. Bir Cumhurbaşkanlığı ve onunla bağlantılı kurumlar kalmıştı.

Cumhurbaşkanlığı da giderse, artık yüksek yargı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geleceği de karanlıktı! Asla ve kat'a, Tayyip Erdoğan ya da Abdullah Gül oraya seçilmemeliydi.

Hele Bülent Arınç'ın adı bile geçmemeliydi. Oysa Meclis yerinde duruyordu. Onu halk seçmişti.

Hükümet Meclis'in içinden çıkmış ve onun güven oyu ile kurulmuştu. Cumhurbaşkanını da sonuç itibariyle halkın seçtiği Türkiye Büyük Millet Meclisi seçecekti.

Nasıl oluyordu da, demokratik bir ülkede, millet tarafından seçilen kurumlar adeta elden çıkmış oluyordu? El kimin eli idi, millet kimdi?

Aslında milletin kim olduğu belliydi de, milletin seçtikleri neden birileri tarafından "elden çıkmış" muamelesi görmekteydi? Asıl soru buydu. Şimdi gele gele nereye geldik?

"CHP elden gidiyor mu?" tartışmalarına... Buna, "kaderin cilvesi" dense yeri...

Baykal, İstanbul İl başkanı ile birlikte öyle bir şey yaptı ki, partinin bir kısmında "CHP elden gidiyor mu?" kaygıları oluştu. Çarşafa CHP rozeti takıldı, CHP elden çıkıyor! Bu, başörtüsü yasağını sürdürmek için yaman bir savaş vermiş olan CHP dünyasının tepkisi... "AYM'nin kararının mürekkebi henüz kurumamış. "AYM'ye, iptal için yapılan CHP başvurusunun mürekkebi henüz kurumamış.

"Ve CHP lideri çarşaflı kadına altı oklu rozet takmış. "Bu, nasıl kabul edilir? "CHP, buradan çıkınca nereye gider? "Nerede CHP'nin laikliğe kol kanat germe misyonu?

"Çarşaflı bir kadına rozet takmaya, muhafazakar demokrat diye nitelenen AK Parti lideri bile cesaret edemezdi. "Tayyip Erdoğan böyle bir şey yapsa, biz CHP'liler, medya ile el ele tutuşarak onu çarmıha gererdik." Evet, bütün bunlar, şu anda, CHP'nin bir kanadındaki öfke fokurtularının tercümesi...

Ama bir de, Anadolu CHP'lileri var. Hani bir ara Baykal "Anadolu solu" gibi bir söz üretmişti ya... Oradan da ses yükseldi bu konu üzerine... Şanlıurfa'dan, Şırnak'tan, Batman'dan, Mardin'den....

"Oh be!" çığlıkları. "Oh be!. CHP'nin din karşıtı imajı değişecek. Oh be! Necla Arat gibiler yüzünden bölgeyi kaybettik! Oh be! Annem de, eşim de kapalı" Tüm güneydoğu CHP'sinden "Oh be" sesleri yükseliyor. Belki Orta Anadolu ve Karadeniz'den de böyle rahatlama çığlıkları yükseliyordur.

Bu, CHP'de politika yapıyor olsa bile Anadolu'nun sesi. CHP'nin devletçi politikaları içinde halkla ilişkileri zedelenmiş dünyanın sesi. CHP'de bu da var. Var ama, asıl sorun da burada. CHP kime göre var olacak?

Necla Arat'a göre mi, "Oh be! CHP'nin din karşıtı imajı değişecek" diyen Şanlıurfa il başkanına göre mi? "CHP elden gidiyor" diyerek bir kere daha "Son kale sendromu" içine sürüklenenler, belki de Şanlıurfa ruhunun partiye hakim olacağı endişesi içine sürüklenmişlerdir.

"Kadıköy kaybedecek, Şanlıurfa kazanacak. "Etiler kaybedecek, Batman kazanacak! "TÜSİAD kaybedecek, varoşlar kazanacak!" Buna mı gidiyor CHP? Bir ara "Memleketi ayağı çarıklılar, ağzı çorba kokanlar, ayakkabısını kapı önünde çıkaranlar mı yönetecek?

Çoban oyu ile falancanın oyu bir mi? " soruları sorulmuştu. "Falanca"nın içine tüm zadegan takımı girmekteydi. "Anadolu, kadını erkeği, köylüsü kentlisi ile, bir geri kalmışlar topluluğu" idi. "Onlara rağmen onları kurtarmak gerekiyor"du. Şimdi bir başka şey oluyor.

Onlar çarşafları, poturları, yemenileri, tülbentleri ile gelip CHP'yi kurtaracak. Umut da burada, "Eyvah parti elden gidiyor" paniği de... Anadolu insanı ise, CHP'yi reddedeni ile olsun, CHP'nin rozetini takanı ile olsun, derin bir bilinçle, CHP'yi hale yola sokmaya uğraşıyor. Ne diyelim. Vatana millete hayırlı olsun!

bugünBu yazı 606 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Vesayet tortusunu silmek...
  • 20 Eylül 2012 Ana gündem: Terörü yok etmek
  • 12 Eylül 2012 Gültan Kışanak kaçırılsa...
  • 11 Eylül 2012 AK Parti formatının önemi
  • 9 Eylül 2012 Ne kadar çok ''keşke'' diyoruz
  • 7 Eylül 2012 ''Akil adam'' enstrümanı
  • 28 Ağustos 2012 MGK ne yapacak?
  • 26 Ağustos 2012 Düşme, düşersen üzerine çullanırlar
  • 19 Ağustos 2012 Bayram nostaljisi
  • 14 Ağustos 2012 Aygün ve bölgenin çıplak gerçeği
  • 12 Ağustos 2012 115 asker ölseydi...
  • 9 Ağustos 2012 ''Güvenlikçi politika''
  • 7 Ağustos 2012 Şemdinlili bir ananın Karayılan'a mektubu
  • 2 Ağustos 2012 ''Daha büyük harita''
  • 27 Temmuz 2012 Ortak mutluluğu planlamak
  • 26 Temmuz 2012 Ortadoğu'da ne oluyor?
  • 24 Temmuz 2012 Bölgesel Kürt yapılanması
  • 19 Temmuz 2012 Erdoğan'ın kurgusu ne?
  • 18 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu için son raunt
  • 27 Haziran 2012 Türkiye sınanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  144,813 µs