En Sıcak Konular

Ahmet Taşgetiren


Ahmet Taşgetiren
0 0 0000

Erdoğan'ın zorluğuErdoğan Bushlaştı" mı? Yoksa "Çillerleşti" mi? Erdoğan'ın son söylemlerini eleştirmeme rağmen, bu şekildeki yorumların "haklı" olmadığını, hatta biraz fazla "kıyıcı" olduğunu düşünüyorum.

Tayyip Erdoğan'ı Pınarhisar'da ziyaret ettiğimde kendisine şunu söylemiştim: "-Bu dönem sizin için bir nadas dönemi olabilir. Bence burada, kendi siyaset anayasanızı hazırlamalısınız.

Türkiye siyasetini yeniden okumak, yapılabilecekleri tespit etmek, mutlaka söylenmesi gerekenleri ve asla söylenmemesi gerekenleri belirlemek lazım."

Benim Erdoğan'ı bir de, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde ziyaretim olmuştu. Orada da şunu söylemiştim:

"-Sizinle hiçbir maddi - siyasi çıkar bağı olmayan bir grup olsa ve onlar her ay size nasıl göründüğünüzü söylese..."

Bir şeyi daha hatırlatmam lazım. "Kürt meselesi" denen hadisede ben, Tayyip Erdoğan'a "Kendin ol yeter" diye yazmıştım.

Tayyip Erdoğan'ın Doğu - Güneydoğu'daki imajını üç şey inşa ediyor: -İslam konusundaki duyarlılığı -Sistem tarafından mağdur edilmiş olması. -Belediye Başkanlığı sırasında toplumun ezilmiş kesimlerine yönelik şefkati.

Bana göre bölge insanı, bu üç alanda kendisini Tayyip Erdoğan'la bütünleşmiş görmekteydi. ve Erdoğan, bu üç alandaki duruşunu sürdürdükçe bölge insanı ile kalbi bir bağ kurmuş olacaktı. Bugüne gelirsek...

Aslında Tayyip Erdoğan, eylem planında, bana göre bu çizgiyi sürdürüyor. Ama söylem planında kaymalar var. Söylem planındaki kaymalar, "tepkisel" nitelik taşıyor.

Bu da DTP'nin ve PKK'nın sürdürdüğü gerilim politikasının ürünü. Ben, Tayyip Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karardan sonra terbiye edildiği ve bilinçli biçimde, "negatif" anlam yüklenen "devlet çizgisi"ne kaydığını düşünmüyorum.

Bu, eşyanın tabiatına aykırı olurdu. "Sistem sancısı" nı gündemden çıkarmak, AK Parti'nin asla yapamayacağı bir şeydir.

Çünkü sancıyı, deyim yerindeyse bedeninde hissediyor. Ve AYM'nin kararı, bu sancının daha da akut hale geldiğinin göstergesi. Bunu AK Parti nasıl gözden uzak tutabilir? Bence bu mümkün değil.

Ama, AYM'nin kararının, halktan daha bir yıl önce yüzde 47 oy almış olan AK Parti'nin önüne, bir "Türkiye gerçeği" çıkardığı da bir vakıadır. Buna ben veya bir başka yazar veya gazete, canımızın istediği gibi tepki verebiliriz, ama hükümet devletin bir parçası ve cari hukukla, bizden daha başka ölçüde bağlı. Halk diliyle söylersek, Erdoğan bizim gibi bekar değil ve kolay karı boşayamıyor.

"-Hadi sistemi değiştir, Anayasayı değiştir, ne duruyorsun!" Bunlar iyi sorular ama, gel bir de "reel-politik" e bak! Burada, "İyi de, ya o sözlere ne demeli?

Onları söylemek zorunda mıydı?" sorusu haklı olarak sorulabilir. Onlar, maalesef, bir "Tayyip Erdoğan tepkiselliği"dir. Keşke olmasaydı, olmamalıydı, Doğu - Güneydoğu'daki "Erdoğan imajı" nı yaralayan sözler olmuştur.

Burada, Erdoğan'ın özgün çizgisi değil, DTP - PKK politikasına endeksli bir tepkisellik vardır. Başbakan bölgeye gelirken, DTP'liler tarafından ifade edilen "Ariel Şaron" benzetmesi, bir yandan Ariel Şaron'un vahşi imajını, diğer yandan da "İsrail'in işgalci imajı"nı hatıra getiriyor. Bu Erdoğan'ı hem kişisel açıdan hem, devlet açısından tepki vermek zorunda bırakıyor.

Bence de bir tepki verilmesi kaçınılmazdı. Ne Erdoğan Şaron'luğu kabul edebilirdi, ne de devlet olarak "işgalcilik" kabul edilebilirdi.

DTP'nin çok açık bir kışkırtmasıydı. ve DTP, bunun için Mescid-i Aksa sembolünü kullanıyordu.

Bu da, çok açık bir istismardı. Ne yazık ki DTP, son süreçte, sadece kışkırtıcılık motifini devreye sokmuştur. Bu politikada hiçbir çözüm hassasiyeti yoktur. Sadece mahalli seçimler öncesinde, zemin kazanma hesabı vardır.

DTP - PKK işbirliği ile şiddetin tırmandırıldığı bir atmosfer, maalesef "güvenlik ağırlıklı" söylemi öne çıkarıyor ve bu, hükümetin diline de yansıyor.

Şu olsaydı: Mesela bölgede, devlet adına Kürt vatandaşlarımızın hukukuna yönelik bir olumsuzluk olsaydı, herhalde Tayyip Erdoğan'ı kendi kimliğine daha yakın bir tavır içinde bulurduk. Peki ya Şemdinli? Onun cevabı da "Burası Türkiye" olmalı herhalde.

"Tayyip Erdoğan, Derin devleti kulağından tutar, teşhir eder ve sokağa atar, bu güç onda var!" diyen var mı, bilmiyorum. Türkiye zor ülke! Ben "Tayyip Erdoğan'ı hesaba çekelim, ama 'Bush'laştı, Çiller'leşti' gibi bir cümleyle çizmeyelim", düşüncesindeyim.
 
 bugünBu yazı 593 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Vesayet tortusunu silmek...
  • 20 Eylül 2012 Ana gündem: Terörü yok etmek
  • 12 Eylül 2012 Gültan Kışanak kaçırılsa...
  • 11 Eylül 2012 AK Parti formatının önemi
  • 9 Eylül 2012 Ne kadar çok ''keşke'' diyoruz
  • 7 Eylül 2012 ''Akil adam'' enstrümanı
  • 28 Ağustos 2012 MGK ne yapacak?
  • 26 Ağustos 2012 Düşme, düşersen üzerine çullanırlar
  • 19 Ağustos 2012 Bayram nostaljisi
  • 14 Ağustos 2012 Aygün ve bölgenin çıplak gerçeği
  • 12 Ağustos 2012 115 asker ölseydi...
  • 9 Ağustos 2012 ''Güvenlikçi politika''
  • 7 Ağustos 2012 Şemdinlili bir ananın Karayılan'a mektubu
  • 2 Ağustos 2012 ''Daha büyük harita''
  • 27 Temmuz 2012 Ortak mutluluğu planlamak
  • 26 Temmuz 2012 Ortadoğu'da ne oluyor?
  • 24 Temmuz 2012 Bölgesel Kürt yapılanması
  • 19 Temmuz 2012 Erdoğan'ın kurgusu ne?
  • 18 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu için son raunt
  • 27 Haziran 2012 Türkiye sınanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,539 µs