En Sıcak Konular

Ahmet Taşgetiren


Ahmet Taşgetiren
0 0 0000

Kim hangi oyunun parçası?Gelin AK Parti hükümetini ve Başbakan Erdoğan'ı, Doğu - Güneydoğu'da yaşanan hadiseyi anlamamak, "Kürt meselesi"ne sahiplendikten sonra çark etmek, ekonomik tedbirlerle sorunun çözüleceğini zannetmekle suçlayalım ve bunun, bölgede olayların tırmanmasına yol açtığını ifade edelim.
 

Ama, bu değerlendirme, bölgede yaşanan her şeyi izaha kafi geliyor mu? Bu değerlendirme Kürt meselesinin gerçekte ne olduğunu ifade ediyor mu? Bu değerlendirme, sorunun çözümünde bir adım niteliği taşıyor mu?

Bu değerlendirme, DTP'nin - PKK'nın Kürt meselesi açısından hangi rolü oynadığını açığa çıkarıyor mu?

Bu değerlendirme, DTP'nin Kürt halkının ancak yüzde 20-25'inin oyunu alabildiğini, geriye kalan yüzde 75-80'in bu meseleye ilişkin görüşünün ne olduğunu anlamamıza imkan veriyor mu?

Haydi AK Parti sorunu çözemedi, bu değerlendirme, sorunun kim ve hangi siyasi irade tarafından çözüleceğine dair bir ipucu veriyor mu? Bu soruları boşuna sormuyorum. Bölgede konuşan DTP'liler ağızlarından ateş saçıyorlar. Onlara göre "Öcalan Kürt halkının iradesi. Onuru. Öcalan'a dokunmak yürek ister."

Aysel Tuğluk Siirt'te bunu söylemiş, Pervin Buldan Iğdır'da bunu söylemiş. Öyle bir süreç işliyor ki, DTP Öcalan'la bütünleşsin, Öcalan da Kürt sorununun sembolü haline gelsin.

Ya DTP, PKK ve Öcalan dışında kalan Kürtler? Yani yüzde 80? Bunu ben sormuyorum. Şeyh Said'in torunu Abdülmelik Fırat soruyor. Sabah'tan Ecevit Kılıç'a verdiği mülakatta, zehir zemberek şeyler söylüyor: Alın bakalım: -Musa Anter cinayetinde sadece JİTEM değil, PKK da var.

-PKK derin devlet tarafından kurulmuş bir organizasyondur.

-PKK, Kürtlerin genç çocuklarını dağa çıkarıp heba ediyor. Kürt gençlerini harcayan bir aygıttır. PKK son yıllarda JİTEM ile iç içe çalışıyor. Kürt aydınları PKK-Derin devlet ilişkisine sessiz kalmıştır. Neden sadece PKK değil, çünkü JİTEM de var.

Kürt aydınlarını öldürüp tasfiye ettiler. Bunlara faili meçhul deniliyor. Bunların bir kısmını JİTEM, bir kısmını PKK öldürdü.

-DTP'yi PKK kurdu. Burada şu önemli: Kürtlerin yüzde 80'i niye oy vermiyor? Üstelik o Kürtler de PKK'dan daha ileri derecede haklarını, dillerini, kimliklerini istiyor.

-Kimse dönüp de Kürtlerin yüzde 80'i ne düşünüyor diye sormuyor. Devlet çıkıp bu memleketin temel meselesinde Kürt siyasi parti liderlerini, kanaat önderlerini çağırıp 'Ne istiyorsunuz?' demiyor. Muhatap olarak Kürt çocuklarını kandırarak dağa çıkarıp avcılara heba eden PKK'yı alıyor.

-PKK ve derin devlet Kürt sorununu terörize ederek çözümsüz hali getirdi. Çünkü birbirlerinden besleniyorlar. -Öcalan'la ilk görüşen Çevik Bir'dir."

Tüm bu sözleri ne yapmalı? Bu sözler, mesela Başbakan'ın gündemine "Nedir bu, Kürt meselesini içinden çıkılmaz hale getiren derin devlet?" gibi bir soru getirmiyor mu? Nedir, bütün çırpınmaları boşa çıkaran dinamik? Bu sözler, Kürt sorununa hâlâ PKK - Öcalan ve DTP ekseninde bakanlara bir şey söylemiyor mu?

Bu sözler, DTP'yi götürüp Öcalan'ın kuyruğuna takanlara bir şey söylemiyor mu? Bu işte ilk tartışılması gereken şeyin bizdeki "Derin devlet"le, oradaki "Öcalan misyonu" olduğunu ne zaman idrak edeceğiz? Alın bakalım: Kürt araştırmacı yazar Ümit Fırat, Taraf'tan Neşe Düzel'e diyor ki:

-23 Mayıs 1993 günü hükümet affı konuşacaktı, o gün PKK'ya Bingöl'de 33 askeri katlettirdiler, af işi bitti. Ne bu? Bu, "PKK kimin taşeronu?" sorusunu sormaya hak verdirmiyor mu? Alın bakalım:

Dünkü Taraf'ın manşeti: -Öcalan açıkladı. İmralı'da avukatlarıyla görüşen PKK lideri, gazeteci Avni Özgürel'e 'Ben PKK meselesini bitirirsem beni de bitirirler" dediğini doğruladı.

Öcalan "Meselenin çözümünü istemeyenler car, kastedilen budur" dedi." Ne bu? Ben, Kürt meselesi üzerinde düşünmeden önce, bu alandaki gerçek aktörlerin tespit edilmesi gerektiğini ifade ediyorum. PKK neyi oynuyor? Öcalan neyi oynuyor? DTP neyi oynuyor?

"Kürt meselesi"nin içini kim nasıl dolduracak? PKK ve DTP dışında bulunan Kürtler, ne zaman seslerini yükseltecekler? Şöyle düşünüyorum: Hükümet, meselenin "Derin devlet" ayağını çözmeyi, sorunun çözümünde öncelikler arasına almalı. Kürtler de meseleyi, PKK ve güdümünden çıkarmayı öncelikler arasına almalı.

bugünBu yazı 620 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Vesayet tortusunu silmek...
  • 20 Eylül 2012 Ana gündem: Terörü yok etmek
  • 12 Eylül 2012 Gültan Kışanak kaçırılsa...
  • 11 Eylül 2012 AK Parti formatının önemi
  • 9 Eylül 2012 Ne kadar çok ''keşke'' diyoruz
  • 7 Eylül 2012 ''Akil adam'' enstrümanı
  • 28 Ağustos 2012 MGK ne yapacak?
  • 26 Ağustos 2012 Düşme, düşersen üzerine çullanırlar
  • 19 Ağustos 2012 Bayram nostaljisi
  • 14 Ağustos 2012 Aygün ve bölgenin çıplak gerçeği
  • 12 Ağustos 2012 115 asker ölseydi...
  • 9 Ağustos 2012 ''Güvenlikçi politika''
  • 7 Ağustos 2012 Şemdinlili bir ananın Karayılan'a mektubu
  • 2 Ağustos 2012 ''Daha büyük harita''
  • 27 Temmuz 2012 Ortak mutluluğu planlamak
  • 26 Temmuz 2012 Ortadoğu'da ne oluyor?
  • 24 Temmuz 2012 Bölgesel Kürt yapılanması
  • 19 Temmuz 2012 Erdoğan'ın kurgusu ne?
  • 18 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu için son raunt
  • 27 Haziran 2012 Türkiye sınanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,289 µs