En Sıcak Konular

Yahya BostanYahya Bostan
0 0 0000

Siyaset işte böyle dinamitlenirHiç unutmuyorum… Bir Cumhuriyet resepsiyonuydu. Hava Kuvvetleri üniformalı bir general ‘ah bu siyasetçiler, hiç güven vermiyorlar’ demişti.

‘Dostlar arasındaki’ sohbet elbette siyasette yozlaşma, yolsuzluk, adam kayırma üzerineydi. Üstelik siyasetle ilgili bu fikir sadece o generale ya da silahlı kuvvetler bünyesinde görev yapanlara ait değil… Bu tür tartışmalar 2002’ye kadar çok yapıldı bu memlekette. Daha sonra kısa süreli bir kesintinin ardından özellikle AK Parti iktidarının ikinci döneminde tekrar yoğunlaştı.

İşte dün ‘siyaset ve yolsuzluk’ güvensizliği tartışmalarının üzerine bir de ‘baron’luk eklendi. AK Partili Fırat ile CHP’li Kılıçdaroğlu kozlarını milyonların önünde paylaştı. Peki, sonuç: Koca bir hiç. Tartışmayı izleyen milyonların zihninde net olarak ortaya koyulamayan ve net olarak cevabı verilemeyen iddialar kaldı.

Dünkü yaşanan tartışmanın ardından toplumda siyasete yönelik güvenin biraz daha sarsılacağı söylenebilir. Zaten tartışma sırasında önüme gelen bir araştırmanın sonuçları siyaset ve toplum arasında doğru bir iletişim kurulamadığını ortaya koyuyor. ARI hareketinin yaptığı ‘Türk Gençliğinin Siyasal Tutumları’ isimli araştırmanın sonuçlarına göre gençler siyasetçilere olumsuz bakıyor. En geçer notu 10 üzerinden 5 ile Erdoğan alırken onu 10 üzerinden 3 ile MHP lideri Devlet Bahçeli izliyor. Baykal’ın hesabına 2 puan yazılırken Cumhurbaşkanı Gül 6 puan almış. Hepsinin üstünde Genelkurmay eski Başkanı Büyükanıt duruyor: 6,7…

Bu araştırmalar sık sık yapılır elbette. Araştırma sonuçlarında orduya güven tazelenirken siyaset tukaka edilir. Ancak bu kez durum farklı. ARI grubunun ciddiyetini bilenler araştırma sonuçlarının elden geldiğince doğru yansıtılmak istendiğini anlayabilir. İşte bu yüzden dün TBMM çatısı altında yapılan tartışmalar bence bu güven erozyonuna tuz biber ekmiştir.

Oysa Türk siyasetinin güvene artık çok daha fazla ihtiyacı var. Çünkü bu ülke ‘birileri beğenmese de’ siyasetçilerinin omzunda yükselecek, bu ülkenin geleceğine siyasetçiler yön verecek. Siyasetçinin görevi toplumla bağlarını sıkı tutmak olmalı, araya ‘kara kedi’lerin girmesini sağlamak değil. Tam da son yıllarda yaşanan gerilimlerden dolayı siyaset dışı aktörler zemin kaybı yaşarken onları tekrar mindere çekecek, iştahlarını kabartacak adımlar atmamalı.Bu yazı 1,922 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2008 Erdoğan Diyarbakır’ı gözüne kestirdi
  • 21 Ekim 2008 DTP Türkiye’yi kaybetti
  • 26 Eylül 2008 Siyaset işte böyle dinamitlenir
  • 15 Eylül 2008 Büyük İsrail artık bitti
  • 8 Eylül 2008 Pax-Anatolia: Yüzyılın barış projesi
  • 4 Eylül 2008 Başbuğ ne yapıyor?
  • 30 Ağustos 2008 Bölge cehenneme döner mi?
  • 24 Ağustos 2008 Bahçeli Ergenekon’la nasıl mücadele etti
  • 5 Ağustos 2008 Bir devir böyle bitti: Siyaset dışı beklenti çöpe gitti
  • 30 Temmuz 2008 ‘Dünyanın en büyük siyasi projesi’ ne demek?
  • 28 Temmuz 2008 Baykal’ın göremediği…

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12,127 µs