En Sıcak Konular

Şamil Tayyar


Şamil Tayyar
0 0 0000

Baykal’ın borsa oyunuAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat’ın, borsa macerasıyla ilgili CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yönelttiği soruların cevaplarını tam 3.5 yıl önce kaleme almıştım. Ne herhangi bir siyasi parti ne de medya ilgilendi.

Gerçi Fırat, Baykal’a ‘Açıkla yoksa ben açıklarım’ dedi ama cevaplar zaten ortada. Kavgaya gerek yok, yeniden anlatalım herkes öğrensin.

Hadise şu: CHP, 18 Nisan 1999 seçimlerinde barajın altında kalınca, milletvekili maaşı dışında bir geliri olmayan Deniz Baykal, sadece partisini değil düzenli gelir kaynağını da kaybetti. En azından bize anlatılan böyledir.

Kim ‘akıl’ verdi bilmiyorum; Baykal, aktif siyasetin dışında kaldığı o dönemde gidip İş Bankası’nın Farabi Şubesi’nde aile adına bir ‘Fon Hesabı’ açtırıyor. Bankaya verilen talimata göre; Hesabı sadece Deniz Baykal, eşi Olcay Baykal ve kızı Aslı Baykal kullanabiliyor. Bu hesap üzerinden kimi zaman borsada işlem yapılıyor, kimi zaman hazine bonosu ve döviz alınıyor.

Elimizdeki belgelere göre; Bu fon hesabı üzerinden operasyonlar 2000 yılı şubat ayında başlıyor. Öncesi varsa bilmiyorum, çünkü elimde farklı belge yok.

Operasyon başlıyor

17 Şubat 2000 tarihinde Olcay Baykal, Aslı Baykal, Cemal Kantaş ve Sevgi Alyanak adlarına 250’şer lot olmak üzere toplam 1000 lot ‘Anadolu Hayat’ hissesi satın alınıyor ve aile hesabından 26 milyar TL (26 bin YTL) çekiliyor.

Yine aynı günlerde, Deniz Baykal adına 500 lot ‘Nuh Çimento’ hissesi alınıyor ve karşılığında 7.5 milyar TL (7 bin 500 YTL) ödeniyor. 21 Mart 2000 tarihinde Aslı Baykal, Cemal Kantaş ve Sevgi Alyanak adına 1400’er lot olmak üzere toplam 4 bin 200 lot ‘İş Finans’ hissesi alınıyor. Deniz Baykal’ın hesabından çıkan para ise 14.7 milyar TL (14 bin 700 YTL) olarak belirleniyor.

Sonra? Alımlar sürüyor.

13 Nisan 2000’de Deniz Baykal, Cemal Kantaş ve Sevgi Alyanak adına 700’er lot, toplam 2 bin 100 lot ‘Soda Sanayi’ hissesi satın alınırken, Deniz Baykal’ın hesabından 15 milyar 120 milyon TL (15 bin 120 YTL) çıkıyor.

26 Mayıs 2000’de Cemal Kantaş, Olcay Baykal ve Deniz Baykal adına 1000’er lot, toplam 3 bin lot ‘Sınai Yatırım’ hissesi satın alındığında Deniz Baykal’ın hesabından çekilen para 9 milyar 300 milyon TL’yi (9 bin 300 YTL) buluyor.

Özetle; Sadece elimizdeki belgelere göre, 2000 yılında toplam 10 bin 800 lot hisse alımı yapılıyor ve o günkü kur üzerinden 72 milyar 600 milyon TL (72 bin 600 YTL) ödeniyor. Başka ne tür alımlar yapıldı, bununla sınırlı mı, belli değil.

Nuh Çimento Meclise girdi

Burada dikkat çekici olan, Baykal ailesinin hisse alımı yaptıkları ‘Nuh Çimento’ şirketinin sahibi Muharrem Eskiyapan’ın 3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP listelerinden (1. sıra) Kayseri Milletvekili seçilmesidir. Hisseleri alırken aktif siyasetin dışında olan Baykal, aday listeleri oluşturulurken genel başkandı.

Zihinleri bulandıran bir başka nokta ise şu: Hisse alımı yapılan İş Finans, Anadolu Hayat ve Sınai Yatırım, İş Bankası’nın iştirakleri. Fon hesabının açıldığı yer, İş Bankası’nın Farabi Şubesi. İş Bankası’nın 4 yönetim kurulu üyesi de CHP tarafından atanmış isimler.

Devamı var.

Üzerine hisse alımı yapılan Cemal Kantaş, CHP kontenjanından İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanan Enis Tütüncü’nün o dönemdeki şoförü. Sevgi Alyanak ise Enis Tütüncü’nün avukat eşi Gönül Tütüncü’nün sekreteri.

Bu durumda, Baykal ve ailesinin bu ‘karmaşık’ ilişkilere açıklık getirmesi zorunludur. 3.5 yıl önce sordum, yine soruyorum: Enis Tütüncü’nün rolü nedir? İnsider Trading yapıldı mı?

‘Borsa oynadım’

Bu iddiaları o tarihte kaleme almadan önce CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı arayıp ona da sormuştum. Baykal, ilk kez borsa oynadığını kabul etti ama ‘meşrudur’ dedi: ‘1999 seçimlerinden sonra CHP barajın altında kalmıştı, benim de milletvekili maaşım kesilmişti. Mali durumumuzu yeniden düzenlemek için bir gayrimenkul sattım, o parayla İş Bankası’nda aile adına bir fon hesabı açtırdım. Bu hesapta, döviz de vardı, hazine bonosu da vardı, hisse senedi alımı da vardı. Bu hesap tamamen meşru, kayıt altında bir hesaptır. Gölgeli bir durum asla yoktur.’

Baykal’ın ‘spekülasyon’ iddialarına cevabı ise şöyle oldu: ‘O tarihte milletvekili değildim, genel başkan da değildim. Asla herhangi bir spekülasyon yapmadım, spekülasyon peşinde koşmadım. Zaten bu hesapla arkadaşlar ilgileniyordu. Yeri geldi onlara bile itimat etmedim. Bu işlemlerin hepsi kayıtlıdır, Takasbank’tan bunu öğrenmek mümkündür. Öyle sık sık al-sat yapmadım. Dikkat edilirse yapılan işlemler hep uzun sürelidir, öyle al-sat şeklinde değildir. Uzun süre satılmamıştır. Hukuk dışı, gayri meşru, bizi mahcup çıkaracak, güvensizlik yaratacak bir durum sözkonusu değildir.’

Üzerinden hisse alımı yapılan Cemal Kantaş ve Sevgi Alyanak’a gelince... Baykal, bu konuda ise şunları söyledi: ‘Bunlar, işlemi yapan, yani aracı olan insanlardır. Bir daha söylüyorum. Gayri meşru hiçbir durum sözkonusu değildir.’

14 Şubat 2005 günü ilk kez kamuoyuna duyurduğum bu iddialar üzerine ne Baykal’ın başka bir açıklaması oldu, ne Enis Tütüncü’den ne eşi Gönül Tütüncü’den ne diğer aracılar Sevgi Alyanak ve Cemal Kantaş’tan cevap geldi.

Artık konuşma zamanı... Haydi, Deniz Bey...

starBu yazı 1,367 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Ağustos 2012 Hüseyin Aygün vakası
  • 8 Ağustos 2012 Atatürk yaşasa ismini değiştirir miydi?
  • 1 Ağustos 2012 Hatay’da neler oluyor?
  • 30 Temmuz 2012 Suriye’ye PKK operasyonu
  • 25 Haziran 2012 Vurulan jet değil çünkü...
  • 18 Haziran 2012 Başbakan’ın başka seçeneği yok
  • 14 Mayıs 2012 Kim bu üst komutanlar?
  • 7 Mayıs 2012 CHP’de derin çatışma
  • 28 Mart 2011 Kalemim size emanet
  • 16 Mart 2011 Arşiv bir açılsa görürsünüz
  • 9 Mart 2011 Sen de yoğunlaş, koçum benim
  • 7 Mart 2011 Ergenekon’da neler oluyor?
  • 4 Mart 2011 1 Mart operasyonu
  • 23 Şubat 2011 Olmadı sayın Bakan
  • 22 Şubat 2011 O mektubu kim verdi?
  • 18 Şubat 2011 Kılıçdaroğlu-Yalçın pazarlığı
  • 16 Şubat 2011 Yeni Türkiye nasıl kurulacak?
  • 7 Şubat 2011 CHP’yi yıkmaya mı geldi yoksa?
  • 4 Şubat 2011 Böyle terbiyesizlik olmaz
  • 28 Ocak 2011 Asılacakların listesi

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  26,043 µs