En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

KöklerErgenekon soruşturmasıyla ilgili iddianamenin açıklanmasıyla zanlılara yöneltilen suçlamalar belli oldu. Bazıları delilleri yetersiz, suçlamaları mesnetsiz sayarken diğerleri ülkemizin sürüklenmek istendiği karanlığı tartışıyor. Suikast planları, terör eylemleri gözler önüne seriliyor ve olay polisiye bir yaklaşımla değerlendiriliyor. Ben iki soruyu cevaplandırmaya çalışıyorum. Yapılan operasyon bir uzlaşmayı içeriyor mu? Yani iki taraftan da feda edilenler mi var yoksa olanlar bir bilek güreşi mi? Eğer iki taraftan da etkisiz hale getirilecekler varsa bu siyasi kanattan kimleri, hangi eğilimi içeriyor?

Eğilim deyince ilk akla gelen şey ideolojik kriterlere göre yapılan sınıflandırmalar oluyor. Yani siyaset sahnesinde rol alanlar arasında ılımlı yada radikal olarak bir ayırım yapılacak ve bunlardan biri saf dışı mı bırakılacak? Böyle bir operasyonun siyasi anlamı ne olacak? Benin açımdan siyaset hiçbir zaman ideoloji ile tanımlanamaz. Birbirinin tam zıddı gibi görünen taraflar aynı siyasi hedefe hizmet edebilir ya da tam tersi olur ve aynı ideolojiyi paylaşır görünenler düşman kamplarda yer alabilir.

Cevap aradığım ikinci soru operasyonun yüzeysel olup olmadığı. Yani sadece günümüzdeki örgütlenmeler mi etkisiz hale getirilecek yoksa bunun köklerine inilerek geçmişten beri var olan bir yapının tasfiyesi mi amaçlanıyor. Bu yapının en yakın tarihteki kökü 12 Mart dönemine uzanıyor ama çok daha eskilere dayanan bir farklılığın ve çatışmanın ürünü olduğu da söylenebilir.

Siyasette çok garip bir çelişki yaşıyoruz. Dindar olarak tanımlanan taraf dinin emredici kuralları içinde farklılıkları reddeden taraf olması gerekirken özgürlükçü ve demokrasiyi savunan taraf konumunda, batıcı değerleri ön plana çıkardığını söyleyen laik kesim ise her türlü farklılığı reddeden ve laikliği yaşamın her alanında bir sınır haline getiren demokrasi karşıtı bir eğilim olarak görünüyor. Bu durumda tarafları ideolojilerine bakarak sınıflandırmak anlamsızlaşıyor ve hangi siyasi çizgide bulunduklarını aramak gerekiyor. Yani acaba laik kesime dayanarak ülkeyi yönetmek isteyenler Türkiye’nin büyük bir Doğu kampında yer almasını mı istiyorlar yoksa bu bir örtü olarak kullanılıyor ve Batının bir bölümüyle bir arada olmayı mı amaçlıyorlar? Bu kampı ABD dışında bir blok olarak düşünebilir miyiz?

Ergenekoncu kadroları, görünenin aksine, Batı karşıtı bir organizasyon olarak görmüyorum. Buradaki temel yanılgı Batı ile ABD’ni özdeş saymak ve bu blokta herhangi bir çatışmanın olmadığını düşünmekten kaynaklanıyor. Oysa gerçek çatışma iki kamp arasında değil kampların efendileri ile tebaaları arasında cereyan etmekteydi ve bugün bu çatışmanın devamı niteliğindeki mücadeleleri yaşıyoruz.

Önemli saymadığım ama bir örneği, sadece bir çelişkiye işaret etmek için, vermek istiyorum. İran’ın sorumlu olduğu söylenen bir takım cinayetleri bu örgüt tarafından işlendiği ileri sürülüyor ve arkasından bunların Rusya, İran ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bir ittifakı savunduğu söyleniyor. Hem İran’ı düşman gibi göstermek hem de onunla aynı ittifakın içinde olmak bir çelişki değil mi?

starBu yazı 852 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,250 µs