En Sıcak Konular

Emin Pazarcı


Emin Pazarcı
0 0 0000

50.000 YTL’ye 23 teröristTürkiye gündemi iki ana noktaya odaklandı. Uzunca bir süredir Ergenekon Operasyonu ve Ak Parti hakkındaki kapatma davası ile ilgileniyoruz.
 
Güneydoğu’da ise son derece önemli gelişmeler yaşanıyor ve bunlar gözlerden kaçıyor. Bölgede peş peşe operasyonlar düzenleniyor. Terör Örgütü’nün üst düzey yöneticileri birer birer ölü olarak ele geçiriliyor. Özellikle Şırnak Bölgesi’nde PKK’ya yönetici dayanmıyor. Üstelik, bütün bu operasyonlar tereyağından kıl çeker gibi yapılıyor.

Asker, artık eskiden olduğu gibi geniş çapta arazi aramalarına çıkmıyor. Terör örgütü yöneticileri ile tesadüfen sıcak temasa girilmiyor. Bütün adımlar önceden planlanarak atılıyor...

Son günlerde, askere yattığı yerde bilgi geliyor. Önce, terör örgütü yöneticilerinin yerleri belinleniyor. Ardından, sadece o bölgeye yönelik olarak nokta operasyonları düzenleniyor. Arazi arama tarama çalışmaları ise çatışma sona erdikten sonra örgütün zayiatını belirlemek için yapılıyor. Peki, askere yattığı yerde bilgi nasıl geliyor?

Para’nın gücüyle! Örgütün Şırnak Bölge Sorumlusu Sabri kod adlı Fethi Şarlatan, 22 terörist ile birlikte bu yolla ele geçirildi. Yapılan operasyon, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sadece 50.000 YTL’ye mal oldu. Muhbire önce bir miktar avans verildi. Operasyonun ardından da paranın kalan bölümü ödendi. 50.000 YTL ile Fethi Şarlatan’ın yanı sıra Jirki kod adlı Cebbar Özdemir’in de aralarında bulunduğu tam 23 terörist etkisiz hale getirildi. Örgütün daha önceki bölge sorumlusu Kurtay kod adlı Abdülkerim Ertaş da bu yolla ele getirilmişti.

Silahlı Kuvvetler, son günlerde hem teknik imkanları hem parayı son derece iyi kullanıyor...

Kendi istihbaratını kendisi üretiyor. Örgütle ilgili sağlam bilgiler getirenlere de geciktirilmeden ödemeleri yapılıyor. Ödemeler, 30.000 YTL ile 50.000 YTL arasında değişiyor. Rütbesine göre, bölgedeki her komutanın belli bir ödeme yetkisi var. Bu harcama miktarları NATO standartlarına göre belirleniyor. “Bilgiyi ver, parayı al” sistemi son derece etkili oluyor!

Biz pek farkında değiliz, ama...

PKK içinde büyük bir kargaşa yaşanıyor. Murat Karayılan ile Dr. Bahoz arasındaki çatışma, en alt birimlere kadar inmiş durumda. Artık alt birimlerdeki PKK’lılar, üst kademeden gelen emirleri pek ciddiye almıyor. Bölgede ilginç gelişmeler yaşanıyor...

Saldırı emirleri veriliyor. Bu saldırılar sırasında PKK komutanları sözde gerillayı ateş altında bırakıp kaçıyor. PKK, kendi planladığı saldırılarda bile ciddi darbeler alıyor! Örgüt içinde toplu kaçmalar artmış durumda. PKK’lılar, gruplar halinde KDP ve KYP’ye sığınıyorlar. Üst yönetim, kaçanların arasına “niye kaçıyorlar” diye kendi adamlarını sızdırıyor. İlginçtir, bunlar da kaçıp bir daha geri dönmüyor.

Terörle mücadelede yaşanan başarılara rağmen, siyasi alanda ciddi problemler var... Kapatma davası ile birlikte içe yönelen Ak Parti, bölgede kan kaybetmeye başladı. Yerel teşkilatlarla eskisi kadar ilgilenemiyor. Bölgede Ak Parti’nin yerine dolduracak bir başka kuruluş da yok.

Gelinen aşamada, ROJ TV’nin yalan propagandasını kesecek ve halkla yakın temas kuracak gönüllü sivil toplum kuruluşlarının devreye girmesi gerekiyor.

bugünBu yazı 611 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Eylül 2008 Ermeniler, işgal ve yeni dönem
  • 5 Eylül 2008 Türkiye'deki dinlenme paranoyası
  • 1 Eylül 2008 Kadehle laiklik, genelevle sosyal güvenlik
  • 21 Temmuz 2008 50.000 YTL’ye 23 terörist
  • 4 Temmuz 2008 Darbeyi kimler yapacaktı?
  • 30 Haziran 2008 Başbakansız Türkiye
  • 23 Haziran 2008 Mucizenin delileri
  • 9 Haziran 2008 Kriz, kriz, kriz...
  • 2 Haziran 2008 Hem matrak hem vahim
  • 26 Mayıs 2008 Körler ve sağırlar
  • 2 Mayıs 2008 Başbakan'ın acelesi
  • 28 Nisan 2008 Baykal şimdilik kurtardı!
  • 14 Nisan 2008 PKK’da ''sevişme'' kriteri
  • 31 Mart 2008 Keşke çoban kadar olabilse
  • 10 Mart 2008 Üç kritik sebep
  • 27 Şubat 2008 Marksizm'den cihat çağrısına!
  • 21 Ocak 2008 Barzani'den Türkiye'ye tuzak
  • 16 Mayıs 2007 "Hayırlı evlat" Erkan Mumcu
  • 14 Mayıs 2007 Miting savaşları
  • 2 Nisan 2007 TSK’daki tavır değişikliği

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,712 µs