En Sıcak Konular

Mustafa Ünal


Mustafa Ünal
0 0 0000

CHP sıkıntıdaSıkıntıda olan sadece AK Parti değil, CHP de ciddi problemlerle boğuşuyor bugünlerde. Kanaltürk'e aktardığı paralar nedeniyle CHP'nin hesaplarını inceleyen Anayasa Mahkemesi bu televizyonla ilişkide nedense bir sorun görmezken diğer harcamalarda 1 trilyonluk usulsüzlük tespit etti. Mahkeme parti sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Sorumlulardan kasıt sadece malî yöneticiler mi henüz belli değil.
Suç duyurusunun nerelere kadar uzanacağını, genel başkanı kapsayıp kapsamayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak anamuhalefet partisinin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu kesin. CHP usulsüz harcamalardan dolayı mahkemeye taşınacak. Kaderin cilvesine bakın... RP'nin 'kayıp trilyon davasını' en çok diline dolayan parti CHP idi. Şimdi aynı suçla itham ediliyor. İddia vahim, hiç kuşkusuz bunun önemli siyasî sonuçları olacak. RP örneği ortada...

Kapatılan RP 'kayıp trilyon' davasında çok ağır bedel ödedi. Partinin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ilerleyen yaşına rağmen bugün ev hapsinde. İki dava arasında büyük benzerlikler dikkat çekici. Buradan yola çıkarak usulsüz harcanan 1 trilyonun sadece ilgili yöneticilerin değil CHP lideri Deniz Baykal'ın da başını ağrıtacağını ileri sürenler var.

Erbakan'a hapis öngören mahkeme kararının gerekçesinde 'Genel Başkan Erbakan'ın her ne kadar talimatı ve faturalarda imzası bulunmasa da harcamaların onun bilgisi olmadan gerçekleşmesi mümkün değildir' deniyor. Mahkemenin bu kararını Yargıtay da onadı. Benzer süreç eğer CHP için de aynen işlerse Erbakan'ın başına gelenler CHP'nin en üst düzey yöneticilerinin de başına gelebilir. Erbakan'ın avukatları CHP davasını yakından izleyecek. Eğer suç duyurusu dar tutulursa kayıp trilyon davasında iade-i muhakeme talebinde bulunacaklar. Yani davanın yeniden görülmesini isteyecekler.

Anayasa Mahkemesi'nin CHP-Kanaltürk ilişkilerinde problem görmemesi kesinlikle bu dosyayı gündemden düşürmez. Ödemelerle faturalar arasında iki yıllık fark söz konusu. Bu normal mi? Diğer yandan Kanaltürk'e yaptırılan trilyonluk CHP belgeseli acaba ne zaman gün yüzüne çıkacak? Bir belgesele bu kadar büyük meblağ ödenmesi olağan görülebilir mi? Bu sorular uzun süre daha gündemdeki yerini koruyacak.

CHP'nin son dönemdeki sıkıntısı sadece içerideki usulsüz harcamalardan kaynaklanmıyor, dışarı da sorunlar yaşıyor. Yarın Atina'da toplanacak Sosyalist Enternasyonel toplantısında sol siyasetle bağdaşmayan CHP'nin anti demokratik ve özgürlük karşıtı politikaları masaya yatırılacak. CHP lideri Baykal, Sosyalist Enternasyonel'in üst düzey yöneticilerinden... Bu ters rüzgârlar karşısında toplantıya katılıp katılmamayı tartışıyor. Bu satırların yazıldığı saatlerde kararı henüz netleştirmiş değildi.

Sosyal demokrat olmadığı gerekçesiyle CHP'nin uyarılmasına kesin gözüyle bakılıyor. İhracının bile gündeme geleceğini iddia edenler var. İlginçtir, Türkiye'de bazı sol çevrelerin de bu yönde girişimi söz konusu. En son Baskın Oran, Sosyalist Enternasyonel üyelerine mektup yazarak, Meclis'teki en gerici parti olarak nitelediği CHP'nin örgütten atılmasını istedi. CHP sadece rakip partilerin değil, aynı çizgideki isimlerin de sert eleştirilerine muhatap oluyor. Buna Avrupa'daki sosyal demokratlar dâhil.

Bütün dünyada solun en bariz vasfı demokrasi, özgürlük ve insan hakları gibi evrensel değerleri bayraklaştırmasıdır. Ama Türkiye'de durum farklı... Türk solunun en büyük partisi CHP'nin ürettiği ideolojik, içe kapanmacı, demokrasi ve özgürlük karşıtı siyaset sadece sola değil ülkenin gidişatına da olumsuz yansıyor. Deniz Baykal keşke Atina'ya gitse de eleştirilere, uyarılara kulak verse... Belki o zaman CHP'nin de Türkiye'nin de başı dertten kurtulur.

zamanBu yazı 556 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz duruşu
  • 23 Eylül 2012 'Balyoz' yok sayılamaz
  • 19 Eylül 2012 Menderes'in kabrinde bir CHP lideri
  • 5 Eylül 2012 İki görüşme...
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek'in çıkışı
  • 1 Ağustos 2012 Tutukluluk avantaja dönüşmemeli
  • 29 Temmuz 2012 Rüya gibi
  • 25 Temmuz 2012 Suriye nelere gebe?
  • 18 Temmuz 2012 CHP değişir mi?
  • 1 Temmuz 2012 Davutoğlu ile Suriye...
  • 27 Haziran 2012 Cevap, yeri ve zamanı geldiğinde...
  • 20 Haziran 2012 Dağlıca yine dağladı
  • 17 Haziran 2012 7+5 senaryoları
  • 13 Haziran 2012 Kürtçe derste tarihî adım
  • 8 Haziran 2012 İyimser hava
  • 30 Mayıs 2012 'Hassas ve gerilimli iş'
  • 23 Mayıs 2012 Meclis'te Erdoğan barışı
  • 18 Mayıs 2012 Rota başkanlık sistemi
  • 16 Mayıs 2012 Tutuklu vekillere yasayla tahliye yok
  • 9 Mayıs 2012 28 Şubat'ın dalga boyu

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,524 µs