En Sıcak Konular

Ahmet Taşgetiren


Ahmet Taşgetiren
0 0 0000

Lahika -1, Meclis ve HükümetTürkiye'de siyaset ve sistem tartışmaları o kadar süratli seyrediyor ki, iki gün yazmadığınız zaman, günceli kaybedebiliyorsunuz. Cumartesiden bugüne sığan hadiseler aslında, Türkiye'deki "sistem sancısı"nı resmetmeye yeter de artar bile.
 

Taraf'ın Cuma günkü manşeti, Genelkurmay'ın açıklaması, Meclis'in ve Hükümetin suskunluğu, iki - üç gün içine sığan sancı paketi...

Taraf, tarih ve numara vererek, Lahika - 1 kod adlı bir Genelkurmay belgesini yayınlıyor. Bu 11 sayfalık bir eylem planı. Plana göre özetle şunlar hedeflenmiş:

-Kanaat önderlerinin kullanılması,

-Üst yargı organlarının başkanlarının, basın mensuplarının, sanatçıların TSK ile aynı paralelde hareket etmelerinin sağlanması,

-Yönetmenlere film, senaryo, bestecilere eser siparişi,

-DTP'nin terörist olarak görüldüğünün ilanı,

-İrticaya zemin hazırlayan bir çok faaliyetin iktidar tarafından organize edildiğinin, islami hayat tarzının yaygınlaştırıldığının anlatılması,

-Kürt bölgesinde teröre destek sağlayan sivil kesimlere, bu desteğin bedelsiz kalmayacağını anlatmak üzere taciz uygulamalarının yapılması...

Genelkurmay haberi "ucuz propaganda" nitelemesi yaparak, ama "kayıtlarda onaylanmış resmi bir evrak ya da planın bulunmadığı"nı belirterek yalanladı. Son cümle şöyleydi: "Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza dek korumak ve kollamakla görevli olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bazı çevrelerin ucuz propagandalarından etkilenmeyecek kadar güçlüdür."

Taraf'ın haberi ilgi gördü. Genelkurmay'ın açıklaması inandırıcı bulunmadı. Gerek "ucuz propaganda" tanımlaması, gerekse son cümle, devreye "TSK'nın prestiji"ni koyarak konuyu kapatma arzusuna yönelik görünüyor, "kayıtlarda onaylanmış resmi bir evrak ya da plan yok" ifadesi ise, açık olarak "resmi olmayan, onaylanmamış bir evrak ve plan olabilir" ihtimalini gündeme getiriyordu. Buradan da tabii olarak şu sorular çıkıyordu:

-Genelkurmay'ın bu evrak ve plandan haberi var mıydı?

-Böyle bir belge habersiz oluşabilir miydi? -Böyle bir belge habersiz oluşmuş ise, buna karşı bir takibat yapılmış mıydı?

-Genelkurmay, bir hukuk devletinde kolaylıkla takibata uğrayacak böyle bir oluşumu üstlenmemek ve reddedebilmek için mi, "resmi ve kayıtlı" bir iş haline getirmemişti?

-Genelkurmay bu belgede olan biteni onaylıyor muydu? Ve en önemli mesele: Bu belge, kayıtlarda kalmış bir eylem planından ibaret değildi. Türkiye'de, aşağı yukarı bu belgenin oluşum tarihi (Eylül 2007)'nden bu yana yaşanan olaylar, Türkiye'nin bu istikamette bir operasyona maruz kaldığı izlenimi verecek nitelikteydi.

-Yüksek yargı hükümete karşı harekete geçirilmişti. -Medya "irticai olay" üretimi için seferber olmuştu.

-Kimi kanaat önderleri, Lahika- 1 militanı gibi hareket etmekteydi.

-Üniversiteler hükümete karşı eylem koymaktaydı. Türkiye'ye öyle bir görüntü hakim olmuştu ki, "Asker olmazsa yargı verelim, olmadı rektör verelim, medya da hınk deyicisi olsun!" denklemi ortaya çıkmıştı. Haberin pimini çeken Taraf, "Onaylanmamış ama uygulandı" şeklinde manşet atmakta haksız sayılmazdı.

Şimdi, eğri oturup doğru konuşmalı. Genelkurmay bünyesinde hukuk dışı bir şeylerin yapıldığı kesin. Öyle ki, bu işlerde Lahika -1 projesinde rol alması normal olan medya mensupları bile "Açıklama yetersiz" demek zorunda kaldılar. İşin bir de "Genelkurmay'dan belge sızması" boyutu var ki, o da, demokratik ülkelerde ülke güvenliği açısından, sadece Genelkurmay'a bırakılamayacak ölçüde önem taşıyor.

Tüm bunlar karşısında genelkurmay dışında harekete geçmesi gereken başka birimler yok mu? Hükümeti kastediyorum. Ve Meclis'i... Bu olay Meclis'i ve Hükümeti ilgilendirmiyor mu?

İlgilendiriyor ise hani bir hareket?

Ak Parti hakkında açılan dava tam da böyle bir eylem planı ile üst üste örtüşüyorsa, birileri bir şey yapmalı değil mi? Benim görebildiğim kadarıyla Ak Parti'den Sadullah Ergin, CHP'den Mustafa Özyürek, DTP, BBP'den Muhsin Yazıcıoğlu tepki gösterdi.

Ama Hükümet ve Meclis adına herhangi bir girişimde bulunulmadı. Cumartesi günü, sivil toplum kuruluşlarınca İstiklal Caddesi'nde yapılan eylemde insanlar "Darbelere Karşı Ses Çıkar" pankartı taşıdılar ve Meclis'i savundular. Bu durumda benim sözüm şu:

Meclis ve Hükümet, demokrasinin yaşıyor olması için kendi kendisini de savunmasını bilmeli.

 
bugünBu yazı 799 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Vesayet tortusunu silmek...
  • 20 Eylül 2012 Ana gündem: Terörü yok etmek
  • 12 Eylül 2012 Gültan Kışanak kaçırılsa...
  • 11 Eylül 2012 AK Parti formatının önemi
  • 9 Eylül 2012 Ne kadar çok ''keşke'' diyoruz
  • 7 Eylül 2012 ''Akil adam'' enstrümanı
  • 28 Ağustos 2012 MGK ne yapacak?
  • 26 Ağustos 2012 Düşme, düşersen üzerine çullanırlar
  • 19 Ağustos 2012 Bayram nostaljisi
  • 14 Ağustos 2012 Aygün ve bölgenin çıplak gerçeği
  • 12 Ağustos 2012 115 asker ölseydi...
  • 9 Ağustos 2012 ''Güvenlikçi politika''
  • 7 Ağustos 2012 Şemdinlili bir ananın Karayılan'a mektubu
  • 2 Ağustos 2012 ''Daha büyük harita''
  • 27 Temmuz 2012 Ortak mutluluğu planlamak
  • 26 Temmuz 2012 Ortadoğu'da ne oluyor?
  • 24 Temmuz 2012 Bölgesel Kürt yapılanması
  • 19 Temmuz 2012 Erdoğan'ın kurgusu ne?
  • 18 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu için son raunt
  • 27 Haziran 2012 Türkiye sınanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,242 µs