En Sıcak Konular

Taha Akyol


Taha Akyol
0 0 0000

Anayasa Mahkemesi’ne açık dilekçeANAYASA Mahkemesi Başkanlığı’na Ankara Yüksek Mahkemenizin gerekçeli kararlarında “raportör raporları” yer almıyor; kamuoyunun bilgisi dışında kalıyor. Halbuki bu raporlar bilimsel ve akademik niteliktedir.
Bu raporların kamuoyunun bilgisinden uzak tutulması hem kamuoyunun “bilgi edinme hakkı”nı ihlal ediyor, hem de kamuoyunun ‘bilgilenmiş’ bir denetim yapmasını kısıtlıyor. Bilimsel nitelikli bu raporlardan kamuoyunun yararlanmasını engellemeyi sizlerin de yargıçlar olarak içinize sindireceğinizi sanmıyorum.
Bu dilekçemin konusu, bilimsel nitelikli raportör raporlarının, hiç olmazsa yargılama sona erdiğinde kamuoyunun bilgisine açılmasıdır.

Hukuki gerekçeler
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesine göre, “bilgi edinme” bir insan hakkıdır. 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 4. maddesi de “herkes”e bu hakkı tanımıştır. Anayasa Mahkemesi’nin yargısal işlemlerine ilişkin bilgi edinmek de buna dahildir.
4982 Sayılı Yasa’nın ilgili maddelerine göre:
Madde 5: Bilgi Edinme Kanunu, diğer kanundaki bilgi edinme kısıtlamalarını ‘zımnen ilga’ ettiği için, başka bir kanun gerekçe gösterilerek bir yargı belgesi gizli tutulamaz.
Madde 20: Adli soruşturma ve kovuşturmaya ilişkin bilgi ve belgeler konusunda, belirli şartlarda, bilgi edinme hakkı söz konusu değildir. Fakat anayasal yargının “adli soruşturma ve kovuşturma” niteliğinde olmadığı açıktır, kaldı ki, ben de raportör raporlarının yargılama bittikten sonra kararla birlikte açıklanmasını talep ediyorum. Bunun yargı sürecinin “yerine getirilmesini engellemeyeceği” açıktır.
Madde 25: Bu madde “kurum içi uygulamalara ilişkin düzenleme”lerin saklı tutulabileceğini öngörüyor. Açıklanmasını talep ettiğim raportör raporları ise hiçbir şekilde “kurum içi uygulamalara ilişkin düzenleme” değildir; bu raporların hiçbir “düzenleme” özelliği yoktur, sadece bilimsel görüş bildiren raporlardır.
Madde 26: Bu maddeye göre, “bilgi notu, teklif ve tavsiye niteliğindeki bilgi ve belgeler” de Bilgi Edinme Kanunu kapsamındadır, isteyene verilmesi gerekir. Ancak Yüksek Mahkeme, raportör raporlarını “bilgi notu, teklif, tavsiye” niteliğinde sayarak bu raporları kamuoyundan gizli tutma kararı alabilir! Fakat ben Yüksek Mahkemenizin bilimsel bir raporu kamuoyundan gizlemek isteyeceğine inanmıyorum.
Çünkü bilimsel bilgiyi gizlemek “en hakiki mürşit” ilkesine de, “insan hakları” hukukuna da aykırıdır.
Anayasamızın 2. maddesindeki değiştirilemez ilkelerden “demokratik” ve “hukuk devleti” ilkeleri de raportör raporlarının en azından dava sonuçlandıktan sonra kamuya açık olmasını gerektirir. Bu değişmez ilkeleri Yüce Mahkeme’nin “dolaylı olarak da olsa” ihlal etmeyeceğine inanıyorum.

Sonuç ve talep
Anayasa’nın 10. ve 42. maddelerinde TBMM’nin yaptığı değişikliği iptal eden kararınıza ait dosyadaki raportör raporunun bana verilmesini ve bundan sonra raportör raporlarının karar özetleriyle birlikte kamuya açılmasını, bu hukuki gerekçeler ışığında, saygıyla arz ederim.
10 Haziran 2008
İmza, Taha Akyol

milliyetBu yazı 802 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Kasım 2011 KCK ve hukuk
  • 30 Temmuz 2011 Afrika kampanyası
  • 29 Temmuz 2011 Stalinist milliyetçilik!
  • 22 Temmuz 2011 AKP’li bakan İnönü’yü övüyor
  • 20 Temmuz 2011 ‘Makas açılıyor’
  • 18 Temmuz 2011 Totalitarizmi eleştirmek
  • 12 Temmuz 2011 Anayasa da böyle yapılır
  • 7 Temmuz 2011 ‘Usta’ kabine
  • 1 Temmuz 2011 CHP Meclis’e
  • 27 Haziran 2011 Anayasa yapmak
  • 7 Haziran 2011 AKP, CHP, MHP uzlaşır mı?
  • 30 Mayıs 2011 Kürt meselesi nereye?
  • 27 Mayıs 2011 Hukuk ve yargı açısından 27 Mayıs
  • 26 Mayıs 2011 Proje savaşı
  • 19 Mayıs 2011 Ergenekon ve PKK
  • 12 Mayıs 2011 Demirel ve CHP
  • 11 Mayıs 2011 MHP
  • 18 Nisan 2011 2023 Vizyonu
  • 2 Nisan 2011 ‘Bizden yana adalet!’
  • 25 Mart 2011 Türkiye’nin rolü?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,580 µs