En Sıcak Konular

Ahmet Taşgetiren


Ahmet Taşgetiren
0 0 0000

Üç generale çağrıÜç emekli general: Şükrü Eruygur. Aytaç Yalman. Özden Örnek. Uzunca bir süredir bu üç emekli general bir ihtilal yapılanmasının içinde bulunmakla suçlanıyor. Sarıkız ve Ayışığı adı altında planlanan iki askeri müdahalenin etkisiz hale getirildiği, ama bir başka askeri müdahale zemininin hazırlanması için sivil alanın provoke edildiği iddiaları devam edip geliyor.
 
Radikal Genel Yayın Müdürü İsmet Berkan, hiç de Ak Parti yandaşı olmadığı halde, Doğan grubu içindeki suskunluğu radikal biçimde bozarak, şu ana kadar 6 makalesini Ergenekon yapılanmasına ve "Organize işler" e ayırdı.

Orada da derli - toplu biçimde bu üç generalin odağında yer aldığı iddia edilen bir örgütlenmeyi teşhir etti. Şu ana kadar bu üç generalden de, onların içinde gösterildiği "Organize işler"in uzandığı alanlardan da bir açıklama gelmiş değil. Gene gariptir, şu ana kadar Ergenekon davasını soruşturan Savcılar, bu üç generalin ifadesine başvurmuş değil.

Bu konularda çok net şeyler söyleyen Şamil Tayyar'ın, Ergenekon'un tepe noktası için söylediği "Türkiye'de onları yargı önüne çıkaracak bir siyasi güç yok!" şeklindeki sözlere haklılık kazandıracak bir durum, Türkiye için gerçekten çok garip olacaktır; hem yargı, hem TSK hem hükümet, hem MGK açısından...

Herkese sormalıyız: -Susarak halledilecek bir mesele midir bu? Ümit tabii ki yargı sürecinde. Halen soruşturması sürmekte olan ya da iddianame yazma safhasına gelmiş olan bir dava var. Her sanık, suçu sabit görülünceye kadar masumdur. Bu da temel ilke. Beklememiz gereken şey, bu üç generalin kendileri ile ilgili iddialar konusunda bu dava kapsamında ifadelerinin alınması mıdır?

Eğer bu gerçekleşecekse söylenecek bir şey yok. Ama bu gerçekleşmeyecekse ortada hem pimi çekilmiş bir bomba gerçeği, hem de onun etkisiz hale getirilememesi gibi bir durum var olacaktır. İşin garibi, puslu ortamın içine, Anayasa Mahkemesi de girmiş bulunuyor. Önceki günkü Taraf Gazetesi, Yasemin Çongar imzasıyla, 367 ile ilgili karar çıkarılıp Gül'ün Cumhurbaşkanlığı engellenmediği takdirde, ihtilal yapılacağı yolunda bir tehdidin vaki olduğunu iddia etmiştir.

Bütün bu Ergenekon yapılanmasında acil hedefin Ak Parti'yi hükümetten düşürmek ve tasfiye etmek olduğu biliniyor. Ak Parti hakkındaki bir kapatma davasının Anayasa Mahkemesi'ne intikal ettiği bir zamanda, "AYM'ye 367 ile ilgili bir tehdit vaki oldu mu?" sorusunun da hayati değeri olduğu tartışılmaz. Türkiye'de olan ne? Demokrasi ve hukuk devleti mantığıyla bağdaşmayan bir yapılanma gerçeği... Ve odakta dönüp dolaşan üç emekli general ismi... Ak Parti için laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak suçlaması ile açılan bir kapatma davası...

Öte yanda demokrasi dışı müdahalelerin odağında yer almakla suçlanan üç emekli general. Halktan yüzde 47 oy almış siyasi parti yargı huzurunda... Üç general suskun. Bu çapraşık denklem halkın zihnini kurcalamayacak mı? Bu kaçınılmaz.

Onun için, üç generalimiz, ya yargı huzuruna çıkıp ya da medya önüne... kendileri ile ilgili iddiaları açık yüreklilikle cevaplamalı, diyorum. Bu kadar ağır iddialar, bir siyasiye, mesela Cumhurbaşkanı'na veya Başbakan'a yönelseydi şu ana kadar bin kere açıklama yapmak zorunda bırakılırlardı. Demokrasi açıklık rejimidir. Hukuk devleti, herkesin hesap vermeye açık olacağı devlettir. Şu sıralar AB'nin en yetkili simaları Türkiye'de...

Bir AB ülkesinde, böyle iddialarla gündeme gelen askerler de, bir gün beklemez, yargı önüne çıkarlardı. Türkiye yıllardır, askerin siyaset üzerindeki vesayetini ortadan kaldırmak için Kopenhag Kriterleri istikametinde değişim geçirmeye zorlanıyor. Yıl 2008, ve Türkiye, Ergenekon'u, onun odağında da üç emekli generali konuşuyor.

Yargı ne zaman kapılarını çalar bilinmez. Medya ne zaman soru sorar bilinmez. Ama üç generalimiz, yiğitlik yapıp kamuoyu önüne çıkmalı ve "Haydi sorun, alnımız ak, her şeyi cevaplamaya hazırız" demeli.

Türkiye, Ergenekon'un bütün düğümlerini çözmeli ve bu, siyaset üzerinde vesayet kurma ihtimallerinin sonu olmalı. Değilse hükümet hükümet olmuyor, asker asker olmuyor, yargı yargı olmuyor ve medya medya olmuyor.

Bir ihtimal daha var, o da; Sayın cumhurbaşkanı'nın konuyu Milli Güvenlik Kurulu gündemine alması. Bakalım bu düğüm nasıl çözülecek?

bugünBu yazı 665 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Vesayet tortusunu silmek...
  • 20 Eylül 2012 Ana gündem: Terörü yok etmek
  • 12 Eylül 2012 Gültan Kışanak kaçırılsa...
  • 11 Eylül 2012 AK Parti formatının önemi
  • 9 Eylül 2012 Ne kadar çok ''keşke'' diyoruz
  • 7 Eylül 2012 ''Akil adam'' enstrümanı
  • 28 Ağustos 2012 MGK ne yapacak?
  • 26 Ağustos 2012 Düşme, düşersen üzerine çullanırlar
  • 19 Ağustos 2012 Bayram nostaljisi
  • 14 Ağustos 2012 Aygün ve bölgenin çıplak gerçeği
  • 12 Ağustos 2012 115 asker ölseydi...
  • 9 Ağustos 2012 ''Güvenlikçi politika''
  • 7 Ağustos 2012 Şemdinlili bir ananın Karayılan'a mektubu
  • 2 Ağustos 2012 ''Daha büyük harita''
  • 27 Temmuz 2012 Ortak mutluluğu planlamak
  • 26 Temmuz 2012 Ortadoğu'da ne oluyor?
  • 24 Temmuz 2012 Bölgesel Kürt yapılanması
  • 19 Temmuz 2012 Erdoğan'ın kurgusu ne?
  • 18 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu için son raunt
  • 27 Haziran 2012 Türkiye sınanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,416 µs