En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

Siyasette ittifak arayışları sonuç getirir mi?Deniz Baykal, dün kendisine AK Parti'ye karşı ittifak oluşturma teklifiyle gelecek Rahşan Ecevit'e söyleyeceklerini, aslında hemen öncesindeki CHP Meclis Grubu'na söyledi: 'Çatıya ihtiyacımız yok. Muhatabımız millettir.' Baykal, seçim ittifaklarının bugüne dek hiçbir yarar sağlamadığını ve bu tür girişimlere inanmadığını söylüyordu.Haklıydı da. Geçmişte SHP-DEP ittifakının acısını çok çekmişti sosyal demokratlar. Biraz sonra Rahşan hanımı CHP kapısında karşıladıktan sonra, foto muhabirleri bir de içeride el sıkışmalarını isteyince verdiği yanıtla da her şeyi özetleyen sözü söyledi: 'Rol yapmaya gerek yok.'

İşin aslı, Rahşan hanımın yanına Emrehan Halıcı'yı da alarak adeta DSP adına yürüttüğü, AK Parti'ye karşı sağda ve solda ittifak arayışına en ciddi darbeyi vuran, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer oldu. 'Birleşme Baykal altında mümkün olsaydı arayışa gerek kalmazdı' sözü önemliydi. 'Birleşme DSP altında olur' çıkışına ise, Baykal dünkü Milliyet'te 'DSP'nin CHP ile birleşmesi gerçekçi çözüm' diyerek yanıt vermişti bile. Rahşan Ecevit'in halen DSP'de kâğıt üzerinde bir görevi yok. Ancak Türkiye'nin en zengin partisinin başında Kurultay ile seçilmiş Sezer var ve anlaşılan artık Rahşan hanımın gölgesinde siyaset yapmaya tahammülü kalmadı.

Sol cenahta bunlar olurken, sağ cenahtan etkili bir çıkış geldi dün. MHP lideri Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamayla AK parti'ye karşı ittifak arayışını reddetmekle kalmadığını, aynı zamanda yanlış ve tehlikeli bulduğunu da söylüyordu. Bahçeli daha önce Rahşan hanımın görüşme teklifini de geri çevirmişti. Belki de DSP-MHP-ANAP koalisyonu günlerinde Rahşan hanımın güvercin-kurt benzetmesini unutmamıştı. Ancak dünkü açıklamasının can alıcı kısımlarından biri şuydu: "Böyle bir bunalım ortamında, hangi amaç ve niyetle olursa olsun AKP'ye karşı suni ittifak arayışlarına girilmesi, AKP'ye hak etmediği bir güç vehmetmek ve paye vermek olacaktır. Böyle bir yaklaşım, gerginlik ortamından beslenen AKP'nin değirmenine su taşımak anlamına da gelecektir."

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da AK Parti'ye karşı ittifak kurma girişimini, geçen pazar günü Star TV'de geri çevirdi.

Ağar da 'Benim ittifakım milletle' klişesini kullanıyor. Oysa Mesut Yılmaz'ın siyasete dönüş sinyali vermesi, Mehmet Haberal'dan İlhan Kesici'ye dek sağ kanat siyasette toparlama iddiası olan siyasetçilerin adının kuliste anıldığı bir ortamda DYP'nin ittifaklara sıcak bakması yadırganmayabilirdi. Oysa Ağar karşı duruyor.

Diğer muhalefet partilerindeyse, CHP, MHP ve DYP'deki kesin tavır alış gözlemlenmiyor?

Hatta SHP gibi bazı partiler, kendilerini Meclis'e taşıma ihtimalini ön sıraya koyarak ittifak arayışında olduklarını gizlemiyorlar.

Bunun başlıca nedenini yüzde 10 seçim barajında aramak mümkün.

Yüzde 10 baraj nedeniyle, partiler birinci önceliklerini kendi programlarını, kendilerini diğerlerinden ayıran, farklılaştıran siyasetlerini hayata geçirmeye çalışmak yerine, bir şekilde Meclis'e girmeye çalışıyorlar.

Sağda ve solda, birleştirme, toparlama ve benzeri hedefler açıklayarak ortaya çıkan hareketlerin amacı, çoğunlukla, yüzde 10 barajının üzerinde, ya da sınırında görünen partileri belli bir oy tabanları olduğuna inandırarak, parti başkanı ve birkaç yöneticisine seçilebilecek sıralardan yer kapabilmek.

Oysa Türkiye'de siyasetin dinamiği hızla değişmeye başladı. Yüzde 10 barajının zorladığı siyaset ortamında yıllarını vererek parti kademelerinde yükselmeye çalışan yerel siyasetçiler, başka partilerden isimlerin, kapalı kapılar ardındaki pazarlıklarla listelere tepeden inmesini eskisi gibi kabullenmiyor. Bu ittifaklar, oy getirdiği kadar götürebiliyor da.

Baykal, yüzde 10 barajının DSP ve SHP tabanlarında seçim yaklaştıkça oluşturacağı çekim kuvvetini hesaplarken haksız değil.

Bütün anketlerde 3 ve 4'üncü sırada gösterilen MHP ve DYP liderlerinin iddialarından vazgeçmemeleri de aynı nedenle.

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün dün Moskova'ya gitmeden önce, bütün bu gelişmeleri izlemekle yetindiğini söylemesi de bir gerçeği yansıtıyor. O da AK Parti yönetiminin, kendisine karşı irili ufaklı partilerin ittifak kurmasından rahatsız olmadığı.

Bu yazı 696 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,545 µs