En Sıcak Konular

Ferai Tınç


Ferai Tınç
0 0 0000

Dış politikada baskı dönemi başlarkenAKP’yi kapatma davası, Türkiye’nin dış politikada çok ciddi konularla karşılaşacağı bir döneme denk geliyor.

Kıbrıs, durağanlık döneminden çıkıyor.

Talat-Hristofyas görüşmesi 21 Mart’ta. Kıbrıs Rum kesimindeki seçimlerin ardından gelen bu buluşmanın, Kıbrıs sorununu çözmeye yönelik yeni bir süreci başlatması bekleniyor.

Görüşme süreçlerini biliyoruz.

Dağınık bir dikkatle, rüzgarın önünde sürüklenmekle üstesinden gelinebilecek bir süreç değil.

Çok hazırlıklı, esnek ve yaratıcı olmayı gerektiriyor müzakere süreci.

Türkiye’nin, Avrupa Birliği üyeliğinin önündeki en önemli engel Kıbrıs. Bu sorunun da, müzakere süreci ile ilişkilendirileceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Ne demek? Şu demek, önümüzdeki dönemde Türkiye Kıbrıs konusuyla ilgili tüm aktörlerin, ABD, AB ve BM’nin baskısı ile karşı karşıya kalacak.

Bu süreç ne yazık ki siyasi kriz rüzgarları estiği bir döneme denk geliyor. Sadece Türkiye’de değil. KKTC’de de durum parlak değil.

* * *

ABD Başkan Yardımcısı Cheney’in ziyareti de bu döneme rastladı. Cheney, Türkiye’ye geliyor. Artmakta olan petrol fiyatları, Ortadoğu barışı ve tabii ki İran olacak gündeminde. Türkiye’de hangi konuların ele alınacağına ilişkin yapılan açıklamalarda, Cheney’in, PKK’ya karşı mücadelede ABD’nin desteğinin sürdüğü mesajını vereceği belirtiliyor. Ayrıca Amerikalı yetkililerin Kürt sorununa siyasi çözüm yaklaşımını da yineleyecek. Ama askerlerle de görüşmek isteyen ABD Başkan Yardımcısı’nın İran’ı Ankara’da konuşmaması mümkün değil.

Füze kalkanı gündeme gelecek mi? Bu konuda hiçbir açıklama yapılmadı ama bekleniyor. Bu kritik gündemin, Türkiye’nin iç politika dalgalanmalarına denk gelmesi, PKK’ya karşı işbirliği nedeniyle biraz düzelir gibi olan ilişkiler açısından da riskler taşıyor.

* * *

ENERJİ başlı başına bir konu. Bu meselenin dış politika boyutu yeterince zaten ciddiye alınmaz, ama öyle değil. Petrol fiyatlarının tırmanmasıyla müthiş bir diplomatik hareketlilik başladı dünya çapında. Türkiye, Avrupa’nın enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinde oynayacağı rolü daha etkili biçimde belirleme durumunda. Avrupa’ya doğal gaz boru hattı projesi Nabucco ne olacak? Her kafadan bir ses çıkıyor. Son olarak, Türk hükümetinin bazı taleplerinin Azerbaycan ve Avrupa Birliği’ni kızdırdığı ileri sürüldü. Nabucco’daki aksamaların dış politika yansımalarını hesaba katmak gereken ciddi bir dönem var önümüzde.

İşte böyle bir dönemde, Türkiye yine kendisine kapanacak, hükümetin yaptıkları ve yapamadıkları üzerinde yoğunlaşması gereken muhalefet, bambaşka şeylerle uğraşacak. Ne kadar yazık.

MESLEKİ BİR TARTIŞMANIN ARDINDAN

Her zamanki gibi Türkiye’de iyi şeyler de oluyor. Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitim ve Araştırma Merkezi, ÇABA derneğinin desteğiyle, Cuma günü Barış Gazeteciliği konusunda uluslararası bir sempozyum düzenledi. Merkezin, çalışmalarının ilki olan bu toplantıda, Barış Gazeteciliği’nin getirdiği, alternatif gazetecilik anlayışı tartışıldı. Çeşitli ülkelerden ve Türkiye’den gazetecilerin verdikleri olumsuz örneklerin sorumlu ve insan odaklı bu gazetecilik ile nasıl üstesinden gelinebileceği ele alındı. Gazetelerin, akademik araştırmalardan, dava dosyalarına kadar çok geniş bir alanda referans olarak kullanıldığı bir dönemde, biz gazetecilerin sorumluluğu daha da artıyor. Kullandığımız dilden, haber ve yorumlarımıza, sayfalarımızın çizimine kadar aklımızda tutmamız gereken bir yöntem barış gazeteciliği.Bu yazı 409 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Kasım 2010 Talabani'nin resti
  • 2 Ağustos 2010 Ortadoğu’da gerilim yüksek
  • 21 Mayıs 2010 Acem oyunu
  • 14 Eylül 2009 12 Eylül ne zamana kadar?
  • 7 Ağustos 2009 Mahmur Kampı neden önemli
  • 10 Mayıs 2009 Anneler en çok barış istiyor
  • 2 Ocak 2009 Geçen yılın iki olayını birinci seçtim
  • 13 Ekim 2008 İlerleme raporunun pazarlama stratejisi belli oldu
  • 11 Ağustos 2008 Gürcü lideri kim itti?
  • 10 Ağustos 2008 Kafkasya’da süper güç rekabeti
  • 4 Ağustos 2008 Kerkük krizi tırmanıyor
  • 26 Mayıs 2008 Fransa’nın eski başbakanı, Sarkozy’ye aldırmayın diyor
  • 25 Nisan 2008 Ortadoğu barışı ve Golan
  • 7 Nisan 2008 Zirvelerin ardından
  • 17 Mart 2008 Dış politikada baskı dönemi başlarken
  • 14 Mart 2008 Açlığın yeni yüzü ve füze kalkanı
  • 25 Şubat 2008 Kıbrıs’ta nerede kalmıştık?
  • 18 Şubat 2008 Kontrollü bağımsızlık
  • 25 Ocak 2008 Ege’de yeni sayfanın manşeti ’cesaret’
  • 21 Ocak 2008 Soğuk savaş üslubu geri dönerken

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,678 µs