En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

Millet ve devletSon zamanlarda milletle devleti ayrıştıran, birbirine rakip hatta hasım gören bir anlayışın zihinlerimize yerleştirilmek istendiğini görüyoruz. Oysa halkımız olumlu bir gelişme olduğunda ‘Allah devlete, millete zeval vermesin’ diye dua eder. Yani Allah’ın kendisini ancak devleti ve milleti güçlendirerek koruyacağını düşünür.

Böyle bir halkı devletinden, devleti milletinden uzak görmek daha iyi olanı tercih değil var olan ve güç veren bir özelliği yok etmek anlamındadır.

Son zamanlarda siyasetçilerin de bu rüzgara yelken açtıklarını ve devlet karşıtı olmanın onlara oy getireceğini düşündüklerini görüyoruz. Şu eğilim giderek güç kazanıyor: Devlet milletinin eğilim ve taleplerine kayıtsızdır ve bir zümrenin egemenlik aracıdır. Onların milletin sorunlarıyla bir ilişkisi kalmamıştır. Halkı adete güdülmesi gereken bir sürü saymaktadırlar

Bu düşünceyi pekiştirmenin yolu devletin eylem ve icraatlarının halkın yararına değil kendi çıkarlarına yönelik olduğunu, bu eylemlerin kanun dışı yollarla yapılığını göstermektir. Medya, yolsuzluk, devletle ilişkilendirilen çete , demokrasi karşıtı oluşum haberleriyle bu kanıyı güçlendirmektedir. Devlet görevlileri içinde başarılı insanların var olduğunu gösteren, onları ödüllendiren haberler son derece sınırlıdır. İnsanların zihnine halkın refah, gelişme ve özgürlüğünün ancak devletin zayıflatılmasıyla mümkün olacağı düşüncesi yerleştirilmektedir.

Siyaset kurumunun devletin bir parçası olduğu gerçeği,yerini giderek siyasetin devlet denilen halk düşmanına karşı bir güç olduğu düşüncesine terk etmektedir.

Dünya ölçeğinde devletin zayıflatılmasını hatta tamamen etkisiz kılınmasını isteyen ve bunu kendi içinde tutarlı bir siyasi proje olarak sunan küreselleşme, ülkemizi de etkisi altına almakta, devleti hatalarından arındırarak güçlendirmek yerine zayıflatmaya çalışmaktadır.

Tarihin seyrine karşı konulamaz. Bu nedenle ilk işimiz gelecekte devletin varlığını sürdürmeye devam edip etmeyeceğine karar vermektir. Eğer küreselleşmenin devletleri gereksiz hale getireceğini düşünüyorsak yaptığımız doğrudur ve devletin yerine dünyayı yöneten ekonomik güç odaklarının egemenliğini kabul etmemiz gerekir. Ama eğer devletler varlığını sürdürecek hatta etkinlikleri daha da artacaksa bir intihar süreci yaşıyoruz demektir.

Bana göre devletler yaşamaya devam edecektir ve devletle millet birbirlerini hayat kaynağıdır. Büyük milletler güçlü devleti, güçlü devletler mutlu, huzurlu ve düzeyli milletleri yaratırlar. Bu nedenle milleti temsil ettiğini düşünenler ilk işlerinin güçlü bir devlet yapısına kavuşmak olduğunu bilmelidir.. Güçlü devlet halkına karşı olmaz ve onu hasım saymaz, büyük milletler devletinden mahrum kaldığı zaman ülkesinin bir ölüm tarlasına dönüşeceğinin bilincindedir.

Eğer siyasette yolum açık olsaydı devleti bir oya gibi işler onu tüm dünyaya örnek hale getirmeye çalışırdım. Çünkü büyük yüreklerin kötülük yapmayacağına inanırım ve böyle bir devlete her şeyimi emanet edebilirim. Milletle devleti ayrılmaz bir bütün haline getirmenin zamanıdır ve şartlar hazırdır.

star gazetesiBu yazı 1,035 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11,157 µs