En Sıcak Konular

Serdar Turgut


Serdar Turgut
0 0 0000

Bölgenin ‘Büyük Abi’siSınır ötesi harekât konusunda çelişkili açıklamalar yapılıyor, tavırlar sergileniyor. Ortada berraklık yok, muğlak her şey. Bu da bir dereceye kadar normal, çünkü belki de bu operasyon, gerçek hedefi açıklanamayacak kadar gizli kalması gereken bir süreçtir.

Yapılmakta olan resmi açıklamalar da Türk, Irak ve Amerikan kamuoyunu sakinleştirmeye yönelik olabilir. Örneğin; Amerikan Savunma Bakanı’nın Türkiye’den operasyonun sonuçlandırma tarihini istemesi ve ‘hemen bitirin’ baskısı yapıyor gözükmesi, Türkiye’nin de Amerika’ya rest çeker gibi tavırlar alarak ‘iş bitince biter’ tavrını sergilemesi, bize pek inandırıcı gelmiyor. Çünkü Türkiye’nin Kuzey Irak’ta bir operasyona Amerika’yı haberdar etmeden ve yeşil ışık almadan girişmiş olmasına ihtimal vermiyoruz.

Dolayısıyla ABD Savunma Bakanı’nın dünkü temasları sonunda taraflarca yapılan açıklamalar, Irak kamuoyunu, Kürt yönetimini ve ABD kamuoyunu rahatlatmak amacından başka bir şey taşımıyor olabilir.

Bizce bölgede çok kapsamlı büyük bir değişim sürecine girildi. Uzun dönemli yapısal bir dönüşümün temelleri atılıyor. Her şeyin startı da Amerika destekli sınır ötesi operasyonun başlamasıyla verilmiş durumda.

Nelerin hedeflendiği konusunda net açıklama beklemiyoruz resmi ağızlardan. Bu tür dönüşümlerin, büyük oyunların resmen açıklanması gibi bir âdet olmadığını biliyoruz.

Yapabildiğimiz tek şey, olan bitene bakıp, bilgiye dayalı bazı tahminlerde bulunmak yani açık istihbarata dayanmak.

Uzun vadeli amaçları göstermesi açısından Başbakan’ın Danışmanı Ahmed Davutoğlu’nun Irak’a yapmakta olduğu ziyaret çok daha önemlidir.

Davutoğlu, Türkiye’nin bölgedeki rolü üzerine önemli çalışmaları olan bir bilim adamıdır ve hem Başbakan’ın hem de Cumhurbaşkanı’nın onu dinlediğini biliyoruz.

Davutoğlu, Türkiye’nin bölgedeki etkinliğinin ekonomik ve kültürel faktörlere dayaması gerektiğini uzun zamandır söylüyor.

Yani o Iraklılar’a ‘askerler iş bitince çekilecekler’ dediği zaman buna oralarda inanılır, biz de inanıyoruz.

Askerler iş bitince çekilecek ve bölgenin yeni ‘Büyük abi’si olarak Türkiye, sadece kaçınılmaz olduğunda askeri yöntemlere başvuracağını söyleyerek, bölgede ekonomik ve kültürel gücünü kullanmaya başlayacak.

Bu Amerika’nın da istediği bir gelişme ama onlar bu süreci kendi çıkarlarına uygun manipüle etmek istiyor. ABD bir süre sonra Irak’tan çekilmek istiyor hem de Türkiye üzerinden yapacak bunu. Çünkü en güvenilir çekilme yolu bu.

Bir tür ‘tersine tezkere’ süreci işleyecek yani ama çekilme olduktan sonra doğacak otorite boşluğunu Türkiye’nin doldurması beklenecek.

Türkiye de bunu istiyor görünümde. Davutoğlu bölgede ve İslam coğrafyasında Türkiye’nin otoritesini, ekonomik ve kültürel gücüyle kurmasını doğru buluyor (Cumhurbaşkanı Gül’ün de buna inandığını biliyoruz) ama Türkiye sadece kaçınılmaz olduğu durumlarda askeri gücünü de gösterecek.

Kuzey Irak’ta olduğu gibi nerede gerekiyorsa vurup geri çekilecek.

Bizce Amerika ve Türkiye’nin ortak büyük oyunları budur.

Bunun bir başka yönü daha bulunuyor. İngiliz basınında yer aldı. Biz de Türk kaynaklarından teyit ettik. Türkiye’de İslami yorumları 21’inci yüzyıla uydurmak ve modernleştirmek yolunda bir çalışma var. İster modern ister ılımlı deyin; Türkiye’de İslam’a bir yorum getirme çabası var. Bunu Amerika da destekliyor çünkü bölgenin yeni ‘Büyük abi’si olması planlanılan Türkiye’nin bölgeye bu yeni bakış açısını da taşıyacak güçte olduğu hesaplanıyor.

Bu gerçekten de büyük bir proje ve başarıyla tamamlanabilirse hem ABD bölgedeki hedeflerine ulaşmış hem de Türkiye büyük oyuncu olma iddiasını somut olarak yakalamış olacak.

Kimse söylemiyor ama evet; bu Osmanlı sisteminin bölgede tekrar canlandırılmasıdır. Bir tür bölgeye ‘Pax Ottomana’ sistemi getirilmesidir.

İdeolojik açıdan her yönüne katılmasak bile itiraf etmeliyiz ki; bu proje son derece heyecan verici. Hem de çok elegan bir oyun.

Açık istihbarata dayanarak yapmış olduğumuz bu yorumun ne kadarının doğru olduğunu yakında göreceğiz.


akşamBu yazı 1,110 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2009 Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli
  • 22 Aralık 2008 Erdoğan’ın kızının resmini görünce utandım
  • 11 Aralık 2008 Modernizmin ölümü ve anlamsızlık
  • 11 Kasım 2008 Fehmi Koru’nun yazısının şifreleri
  • 3 Kasım 2008 Acımasız düzen
  • 31 Ekim 2008 Medya Faşizmi nedir?
  • 28 Ekim 2008 THY’nin devrimci kararı
  • 24 Ekim 2008 Krizi fırsata çevirmek
  • 22 Ekim 2008 Kriz komplo olabilir mi?
  • 2 Ekim 2008 New York şehrinin kapanması
  • 16 Eylül 2008 Doğan’ın büyük kötülüğü
  • 17 Ağustos 2008 Medya da temizlenecek
  • 7 Ağustos 2008 Taşlar yerine böyle oturur
  • 27 Temmuz 2008 Faili meçhul hayatım
  • 17 Haziran 2008 Derin devlet gurusu
  • 23 Mayıs 2008 S-muhtıra
  • 1 Mart 2008 ABD’ye nanik yapılmaz
  • 29 Şubat 2008 Bölgenin ‘Büyük Abi’si
  • 9 Şubat 2008 Fakirlik ebedi oldu
  • 15 Ocak 2008 Enerji güvenliğinde stratejik ortaklık

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,314 µs