En Sıcak Konular

Ahmet Taşgetiren


Ahmet Taşgetiren
0 0 0000

Fatma Nine'nin saçının teliFatma Nine kim mi? Bir Çanakkale şehidi yetimi. Babası gidip gelmeyenlerden biri. Tıpkı nişanlısı, eşi gidip gelmeyenler gibi... Şimdi 98 yaşında...

Perşembe akşamı Ali Kırca'nın yönettiği Siyaset Meydanı programında tanıdık onu. Başındaki örtü dikkatleri çekmiştir umarım. Adı üstünde tamı tamına "Ninemin Başörtüsü" idi o. CHP lideri Baykal'ın deyimiyle "Saçının teli" görünmüyordu. 98 yaşındaydı. İslam'ın tesettür emri, o yaştaki hanımefendilere bazı istisnalar tanımıştı ama onun saçının teli görünmüyordu. Acaba neden?

Fatma Nine bu titizliğe nereden yönelmişti? Siyaset Meydanı'na katılan gençler onu ayakta alkışladılar. O başındaki örtüyle, duası niyazıyla bir Anadolu kadını idi. Kişiliği Çanakkale ile, yani Anadolu savunması ile bütünleşmiş bir sembol insandı. Şimdi sormanın zamanı:

Fatma Nine, bu başörtüsü ile üniversite eğitimi alabilir mi? Meclis'e milletvekili olarak girebilir mi? Sormanın zamanı: -Fatma Nine'nin saçının telinin görünmemesi onun başörtüsünü sakıncalı hale getiriyor mu? Birinci sorunun cevabı yürürlükteki düzende hazır:

Hayır Fatma Nine bu kılıkla ne üniversitede okuyabilir ne de Meclis'e milletvekili olarak girebilir. Hatta Meclis'te bir koro hazır beklemektedir:

Bu giyim tarzındaki bir bayanı "Dışarı, dışarı!" diye tempo tutarak kovalamak için. Hatta şimdi o koroya, CHP'nin kadınları da katılacaktır. Düşünelim: Nur Serter Meclis'te, Fatma Nine Meclis dışında! Türkiye şu anda böyle bir saçmalığı yaşıyor. Düşünelim: Nur Serter elinde sopa ile Fatma Nine'yi üniversite kapısından kovuyor! Ali Kırca Siyaset Meydanı'nda Fatma Nine'ye bir plaket verdirdi. Bir kadirşinaslık örneği... Ama Fatma Nine'nin başındaki örtü yasak. Şimdi oradan birileri, "canım yasak nerde, Fatma nine'nin başı örtülü ya!" diyecektir. Bıyık altından gülerek...

Fatma Nine'nin köyünde yasak yok, doğru, ama yasak kamusal alanda başlıyor. Niye? Hangi hakla? Fatma Nine'nin başındaki örtü hangi sebeple kamusal alanda yasak hale geldi? Meclis görüşmelerinde ikide bir çıkış yapan CHP Milletvekili Muharrem İnce'ye Başbakan takılmış:

Ne o Muharrem, hiç durmuyorsun, sürekli muhalefet yapıyorsun, ne çene varmış sende, demiş. Muharrem İnce anlamlı bir cevap vermiş:

Ekmek parası sayın başbakanım, ne yapalım. Benim de işim bu. Evet bu cevap, bir bakıma CHP'nin başörtüsü ile ilgili tavrının özünü açıklıyor.

Ekmek parası! Hep şunu söylüyorum: -Başörtüsü meselesinde siyasi rant peşinde koşan birisi varsa o CHP'dir. Başörtüsüne muhalif yüzde 15-20'lik bir katı toplumsal zemin var, CHP onu garantilemek istiyor. Malum o alana, DSP oynuyor, DTP oynuyor ve CHP oynuyor. Ana muhalefet gibisi yok. Hem konuş hem ülke sorunlarını çözmek gibi bir yükün olmasın. Oh, ne ala...

Bunun için yüzde 15-20 bir oy lazım, onu garantiledin mi gerisini merak etme. Bir de Baykal'ın iç muhalefet sorununu hesaba katalım. Bu durumda Baykal gürlemesin de kim gürlesin. Evet, durum bu. Şimdi ben buradan Fatma Nine'nin saçının teli dedim, sayın Baykal bin tane laga - luga söyler, bundan eminim. Onu dinleyen CHP Grubu da ayakta alkışlar. Taha Akyol'a telefonda yaşmağın faziletlerini anlatmış Sayın Baykal, o da çözüm önermiş kendisine:

Öyleyse kızlar yaşmakla girsin üniversiteye... Cevap? Cevap şu:

Ben şimdi çözüm üzerinde durmuyorum, büyüyen tehlikeye dikkat çekiyorum. (Taha Akyol, Milliyet, 8 Şubat 2008) Evet, tamamen ekmek parası...Bu yazı 709 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Vesayet tortusunu silmek...
  • 20 Eylül 2012 Ana gündem: Terörü yok etmek
  • 12 Eylül 2012 Gültan Kışanak kaçırılsa...
  • 11 Eylül 2012 AK Parti formatının önemi
  • 9 Eylül 2012 Ne kadar çok ''keşke'' diyoruz
  • 7 Eylül 2012 ''Akil adam'' enstrümanı
  • 28 Ağustos 2012 MGK ne yapacak?
  • 26 Ağustos 2012 Düşme, düşersen üzerine çullanırlar
  • 19 Ağustos 2012 Bayram nostaljisi
  • 14 Ağustos 2012 Aygün ve bölgenin çıplak gerçeği
  • 12 Ağustos 2012 115 asker ölseydi...
  • 9 Ağustos 2012 ''Güvenlikçi politika''
  • 7 Ağustos 2012 Şemdinlili bir ananın Karayılan'a mektubu
  • 2 Ağustos 2012 ''Daha büyük harita''
  • 27 Temmuz 2012 Ortak mutluluğu planlamak
  • 26 Temmuz 2012 Ortadoğu'da ne oluyor?
  • 24 Temmuz 2012 Bölgesel Kürt yapılanması
  • 19 Temmuz 2012 Erdoğan'ın kurgusu ne?
  • 18 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu için son raunt
  • 27 Haziran 2012 Türkiye sınanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,799 µs