En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Liberal misiniz, akıllı mı?Denilen şu: Ak Parti'nin onlarca başka özgürlük konusu dururken gözünü yalnızca türbana dikmesi ve yasağı kaldırmak için MHP ile elele vermesi bazı liberal demokratların kanına dokunmuş; daha önce üniversitelerde yasağa karşı çıkanların bir bölümü şimdilerde bu sebeple suskunmuş...

Bu sadece konuşulmuyor, yazılıyor ve üzerinde yorumlar da yapılıyor.

Herkes kimi/neyi destekleyeceğine karar vermekte elbette özgürdür; bu sebeple geçmişte türban yasağına karşı çıkanlardan bazılarının şimdilerde farklı bir tavır almalarına diyecek bir sözüm olmaz. Ancak bir özgürlük konusunu, o konu üzerinde çalışan siyasilerden hareketle değerlendirmek, siyasileri samimi bulmadığı için veya yanlış ittifaklar oluşturulduğu için yasağı sineye çekmek... Bu pek makul bir yol olarak görünmüyor.

Özgürlükler ve demokrasi üzerinde titizlenenler, her şeyden önce, üniversitelerde uygulanan yasağın sebep olduğu geniş bir mağduriyet halkasının kimlerden oluştuğuna dikkat etmeliler: Kadınlar... Daha önceki duruşlarını değiştirmelerinin sebebi olanların hepsi ise erkek... Tayyip Erdoğan'a veya Devlet Bahçeli'ye kızarak, üniversite kapısı önünde birikmiş, içeriye giremeyen kızların mağduriyetlerinin devam etmesinden yana tavır almak biraz garip değil mi?

Lâikliğin en ciddi savunucularının gözden kaçırdıkları nokta da tam burası... İddia ne, lâikliğin en fazla kadınları özgürleştirdiği değil mi? Hatta bazıları kadınların başlarını örtmelerine de 'özgürleşme' fikrine ters düştüğü için karşı çıkıyorlar. Oysa üniversitelerde uygulanan yasak yalnızca kadınları olumsuz etkiliyor ve hiç tereddüdünüz olmasın, bu yolla da özgürleşmelerini engelliyor.

O temel soruyu bir daha sorayım: Kadınlara karşı uygulanan başörtüsü/türban yasağının açıkça telâffuz edilmese bile herkesin zihnindeki sebebi ne? Türbanın 'siyasal bir ideolojinin simgesi' olması değil mi? Başını örten genç kıza belli bir siyasi ideoloji yakıştırılıyor ve o ideoloji bazılarına göre 'yakın ve gerçek bir tehlike' arz ettiği için de başını örten kızların yasağı hak ettiklerine inanılıyor.

Peki de o ideoloji yalnızca kadınları etkileyen bir virüs ile mi yayılıyor?

Kadınlar o ideolojiye başlarına bir örtü takmakla sahip olabildiklerine göre erkeklerin de aynı ideolojiden bir biçimde etkilenmesi beklenmeli. Eğer başörtülü kadınlara atfedilen siyasal ideoloji sakıncalıysa, onlarla aynı ideolojik yaklaşımı paylaşan erkeklerin de sakıncalı sayılması herhalde gerekir. Bu durumda önleyici tedbir neden sadece kadınlar için düşünülüyor, neden onlarla aynı ideolojiyi paylaşan erkeklerin üniversiteye girişleri engellenmiyor?

Bu soruyu geçmişte aynı konuyu tartışırken çok sormuştuk, ancak yasakla ilgili son girişime soğuk durdukları bildirilen liberal aydınlar ile olan-bitene lâiklik ilkesi açısından samimi olarak karşı çıkanların konu üzerinde bir daha etraflıca düşünmeleri için yeniden sormakta bir mahzur yok: Sadece kadınların cezalandırıldığı bir yasak uygulaması özgürlükçü zihinleri ve lâikliğe değer verenleri rahatsız etmiyor mu?

Hele yasağın kaldırılması için çaba gösteren erkeklerin buldukları formüle kızarak, Ak Parti'nin MHP ile yakınlaşmasından rahatsızlık duyarak, hak ettikleri halde üniversiteye giremeyen genç kızların mağduriyetlerinin devamından yana tavır almak her türlü mantığa aykırıdır.

Liberal, özgürlükçü, lâik veya başka bir şey olmak fazla önemli değil; içinden geçtiğimiz şu günlerde akıllı ve tutarlı olmak çok önemli.

yenişafakBu yazı 577 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,901 µs