En Sıcak Konular

Ahmet Taşgetiren


Ahmet Taşgetiren
0 0 0000

Garabetler serisiO kadar çok yazacak şey var ki, nereden başlasam bilemiyorum. -Sorsanız, başörtüsünü halk oyuna sunmaya karşılar. Gerekçe "Halk bölünür!" İslam - laiklik tartışması çıkar. İyi, halk bölünmesin. Ama o ne?
 

Anıtkabir'de özgürlük karşıtı 126 bin kişi toplanmış. Beylerin sevinçten ağzı kulaklarında. "İşte biz böyle toplanırız, biz bu kadarız" havalarından geçilmiyor. Demek ki, halk oyundan, faraza, özgürlük karşıtı bir irade çıkarabilecek olsalar, hiç durmayıp halk oyuna başvuracaklar.

Hatta orada halk oyu, özgürlüğü boğmak için kırbaç olarak kullanılacak. Buradan anlaşılıyor ki, başörtüsü konusundaki referandum karşıtlığı da, sadece halk oyunun özgürlük yanlısı olmasından kaynaklanıyor. -Aziz Nesin'in oğulları günün başka flaş olayı. Matematik Profesörü Ali Nesin, öğretim üyelerinin "özgürlük bildirisi"ne imza attı, kıyamet koptu.

"Mahalle baskısı" Ali Nesin'e kök söktürüyor. Buna bir de "medeni ülkelerde insanların nasıl giyindiği ortadadır" diyerek evrensel bir kıyafet yönetmeliği arayışına çıkan, ardından "düşünce özgürlüğü ileriye doğru atılan adımlar için geçerlidir" fetvasını üreten "kardeş Ahmet Nesin baskısı"nı ilave edin, sonra gelin buna, Hürriyet - Milliyet ikilisinin manşetlere çıkan güçlendirici katkılarını ekleyin....

İşte özgürlük karşıtı curcuna böyle gelişiyor. -Ateist, darbe heveslisi ve asker telefonu karşısında ayağa kalkıp ceketini ilikleyen profesör "başörtülülere ders vermektense üniversiteleri kapatırız" diyor. Bu adam Üniversiteler Arası Kurul tarafından YÖK'e aday gösteriliyor. Bir başkası Türkiye'nin en büyük üniversitesinin rektörü. Vaktiyle başörtüsüne özgürlük taraftarı olduğu rivayetleri bile var. Sonra bir "mahalle baskısı" na maruz kalıyor ve çıkıyor, milletin huzurunda "Belki de başörtülü öğrenciye düşük not verebiliriz" diye konuşuyor.

Hani, başörtülü doktor adayı kızlar, erkek kadavra üzerinde çalışmak istemiyorlardı!!! Öyle bir rivayet vardı. Onun için başörtülü kız öğrenciler doktor olmamalıydılar!!! Gelin bu profesörlere bir şey deyin o zaman. Başörtülü öğrencisini almamak için üniversiteyi kapatmayı göze alan, inançlarını paylaşmadığı öğrenciye düşük not verebileceğini düşünen profesörlere bir şey söyleyin.

Ne garip bir ülkedeyiz? -En kötü şey ne biliyor musunuz? Ülke insanlarından bir grubunun, özgürlüğünü diğer gruptan alıyor konuma düşmesi. Manzara o değil mi? Birilerimiz özgürlük istiyor, ötekiler vermeye yanaşmıyor. Nasıl bir ülke bu? Eşit vatandaşlar ülkesi mi?

Nasıl kuruldu bu ülkede özgürlükler standardı? Nasıl biçimlendi? Kim hangi yetkiyi nasıl aldı? Aslında Anayasa Profesörü, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Rektörler amuda kalksın" derken yanlış söylüyor: Gerekirse amuda kalkmaya bile hazır halet-i ruhiye içine sürüklenenler maalesef özgürlük yanlıları. Düşünün:

Özgürlük karşıtlarını ikna için neredeyse başörtüsünün kaç santim olacağını bile tarif etmeye hazır bir halet-i ruhiye içindeyiz. Ne bu? Sana ne, diyemiyoruz. Sen kim oluyorsun, diyemiyoruz. Benim giyim tarzımı tayin sana mı düştü, diyemiyoruz. Eşitlik bu mu diyemiyoruz.

Demokrasi bu mu, diyemiyoruz. Rektörler el koymuş sanki üniversiteye. Babalarının malı. Oraya canlarının istediğini alıyor, istemediğini almıyorlar ve bunu bir hak gibi telakki ediyorlar. Meydanlara çıkıyor, yürüyor, bağırıyor, bildiri yayınlıyorlar. Bu demokrasi mi Allah aşkına, diyemiyoruz. Bu hukuk devleti mi? "Başı açık öğrencilere bir şey olursa" gibi mevhum bir gerekçenin arkasına sığınmış, "başörtülü öğrenciler" e karşı despot bir uygulamayı sürdürüyorlar.

Yasağın açıkça uygulandığı 10 yıldan bu yana 80 bin öğrenci okuldan atılmış, okula alınmamış, ufku karartılmış. Reel zulüm bu. Biz bu zulümden kurtulmak istiyoruz, o "Hayır zulmü devam ettirmek benim hakkım" diyor. Hangi çağda yaşıyoruz? Faşizmin resmen bayrak açtığı bir dünya bu. Hem de utanmazca. -Özgürlük karşıtı cephede kalem oynatanlara ne demeli?

Yazıklar olsun. Özgürlüğü tekeline alan bir cephede vuruşmak onur mu, düşünmelerini isterdim. Doğan Gurubu'nun özellikle Hürriyet ve Milliyet'te soyunduğu misyon ise gerçekten yüz kızartıcı. Özgürlük karşıtı bu cephe savaşçılığı unutulmayacak. -Özgürlüklerden yana üniversite mensupları ise, 2008 Türkiye'sinin umuda yolculuk işaretleridir. Mahalle baskısını aştıkları için onları yürekten kutluyorum.
 
bugünBu yazı 621 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Vesayet tortusunu silmek...
  • 20 Eylül 2012 Ana gündem: Terörü yok etmek
  • 12 Eylül 2012 Gültan Kışanak kaçırılsa...
  • 11 Eylül 2012 AK Parti formatının önemi
  • 9 Eylül 2012 Ne kadar çok ''keşke'' diyoruz
  • 7 Eylül 2012 ''Akil adam'' enstrümanı
  • 28 Ağustos 2012 MGK ne yapacak?
  • 26 Ağustos 2012 Düşme, düşersen üzerine çullanırlar
  • 19 Ağustos 2012 Bayram nostaljisi
  • 14 Ağustos 2012 Aygün ve bölgenin çıplak gerçeği
  • 12 Ağustos 2012 115 asker ölseydi...
  • 9 Ağustos 2012 ''Güvenlikçi politika''
  • 7 Ağustos 2012 Şemdinlili bir ananın Karayılan'a mektubu
  • 2 Ağustos 2012 ''Daha büyük harita''
  • 27 Temmuz 2012 Ortak mutluluğu planlamak
  • 26 Temmuz 2012 Ortadoğu'da ne oluyor?
  • 24 Temmuz 2012 Bölgesel Kürt yapılanması
  • 19 Temmuz 2012 Erdoğan'ın kurgusu ne?
  • 18 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu için son raunt
  • 27 Haziran 2012 Türkiye sınanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,911 µs