En Sıcak Konular

A. Turan Alkan


A. Turan Alkan
0 0 0000

Laikliği, laikçilerden kim koruyacak?Tam yazıyı bağladım, noktasını virgülünü gözden geçirirken, -eksik olmasın- bir okuyucunun e-mektubunda tavsiye ettiği linke göz atınca, özene bezene tamamladığım yazı, hukuk tâbiriyle "kadük" oldu. Haber şu:
Eksik olmasın, Hürriyet gazetesi, eğitim sayfasında, okullarımızda laikliğin nasıl on para edildiğini ispat eden iki haber yayınlamış: İlkini pek ehemmiyetli bulmuyorum, mâlum terâne; İstanbul'da bir lisenin zemin katında mescid var mı yok mu tartışması üzerine. Haberin en büyük delili, on beş metrekarelik daracık bir odada namaz kılan öğrencilerin fotoğrafı. Belli ki fotoğraf, bu gibi konulara karşı hassas bir yurttaşımızca yiğitçe, "arka cenah"tan çekilmiş.

Geçiyorum asıl eğlendirici habere: Başlık, "Takkeli logoya soruşturma". Âleme ibret olsun diye Hürriyet gazetesinin habere koyduğu spot metnini aynen iktibas ediyorum: "Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi olan 'http://mersin.meb.gov.tr' adresli sitenin Hizmet İçi Eğitim bölümünde yer alan hareketli logoda, kravatlı, başında takke bulunan öğretmenin, küçük kız çocuğuna okumayı öğretirken elinin Arapça kitap okur gibi sağdan sola doğru hareket ettirmesi dikkat çekince, geceyarısı kaldırıldı." (Türkçe hatalarını düzeltmedim.)

Logoda kravatlı öğretmen dedikleri, hayli esmer (öztürkçe söylemek lazımsa, "siyahsal" bir çocuk; hâliyle "siyahsal" olduğu için siyah saçları da başında takke gibi duruyor. Flash player animasyonu olduğu sandığım bu küçük figürde, yaş itibariyle bacak kadar görünen bu öğretmen, kitap okuyan sarışın kız öğrencinin omzu üzerinden kitaba parmağını uzatıyor ve (sıkı durunuz) parmağını Arapça kitap okur gibi sağdan sola hareket ettiriyor (muş).

Yani? Yani Arapça bir metin öğretiyor sarışın çocuğa. Nerede? Milli Eğitim'in resmi sitesinde. Sitenin neresinde? Hizmet içi eğitim bölümünde. Üstelik bu irticâ logosu bir seneden beri sitenin o köşesinde kendi kendine oynayıp durmaktaymış. Kim bilir bir sene zarfında kaç kişi o logoyu görüp baştan çıkarak irticâi eylemlere bilenmiş, kim bilir kaç masum Milli Eğitim mensubu, sitenin hizmet içi eğitim sekmesini tıklayarak Cumhuriyet'in ve laik nizamın köklerine zarar vermiştir? Al sana haber; bir Hürriyet klasiği!

Muhabir arkadaşlar, değerli haber editörleri, yayın müdürleri; fikrî, sendikal veya kariyer meseleleri yüzünden birbirinin kuyusunu kazmaya çalışan sevgili birtakım Milli Eğitim mensupları, ey azizler.. yapmayınız, etmeyiniz. Lütfen biraz ciddi olunuz: Nesnelere, şekillere, harf ve rakamlara, sembollere ilk bakışta görünmeyen derin anlamlar yükleyerek "bir ok attım kebab oldu" vezninden saçmalıklar üreten Bâtınî-Hurûfî yorumcuları taklitten vazgeçiniz. (Dün hangi gazetede gördüm; bir fotoğrafçı kelebek kanatları üzerinde araştırma yaparak A'dan Z'ye ve 1'den 9'a kadar bütün Latin alfabesinin aslında kelebek kanatlarına nakşedilmiş olduğunu ileri sürmekte? El mânâ?)

Biliyor musunuz, bir ara böyle şeyleri komik buluyor, dalgamızı geçiyorduk ama bu yapılan mizahın ötesinde bir şey; milletin mantığını sakatlıyor, gölgesinden mânâ çıkaran vehham ve hastalıklı bir hâlete sürüklüyorsunuz. Yapmayınız, bir ülkede laik bilince, laiklik bilincine, seküler dünya görüşüne böyle hizmet edilmez. Alın size haberin altına eklenmiş okuyucu yorumu (gazete sorumluluk kabul etmiyor ama yorum kısımlarında atış serbest!) Bakın okuyucunun biri haberinizi okuduktan sonra ne anlamış: "Her yerden saldırıyorlar. Şeriatdan ve bunları destekleyenlerden nefret ediyorum. Şeriatı getirin de rahatlayın. Amacınız ne peki, merak ediyorum. Şeriat gelse ülke namuslu mu olacak? Dinden vs'den kime yarar gelmiş? Yapacaksan git dinini evde camide yaşa!" (Bu perişan metnin noktalama işaretlerini ve imlâsını ben düzelttim!)

Yaz kızım AK Parti'ye oradan iki puan! Türkçe anlamıyorsunuz; peki, İngilizce olsun: "Do you understand me?"

zamanBu yazı 1,071 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Ağustos 2010 Sfenks'in sorusu, Heron'un gözleri...
  • 19 Nisan 2010 Sizin hiç böyle bir dostunuz oldu mu?
  • 22 Mart 2010 Yargıya ne gerek var üstâd?
  • 17 Mart 2010 Herkes kendi işini yapsa...
  • 31 Ağustos 2009 Evet, 'ordu göreve!'
  • 11 Mayıs 2009 Mühimmat ama mühim değil: Çatapat!
  • 20 Nisan 2009 'Karmaşa'yı arz ediyorum komutanım!
  • 4 Şubat 2009 'Bırakalım çocuklar doğru dürüst bir içki içsin!'
  • 15 Ekim 2008 Taş kımıldıyor; iyi oluyor!
  • 11 Ekim 2008 Türkiye Kürtleri'nin geleceğine dair
  • 20 Eylül 2008 Predator!
  • 6 Eylül 2008 Allah rızası için laik olalım lütfen!
  • 26 Temmuz 2008 Bir numaralı adam kim?
  • 19 Temmuz 2008 Deniz anası gibisin kardeşim
  • 21 Haziran 2008 Türkiye, "askerî bir cumhuriyet" midir?
  • 31 Mayıs 2008 Dinleme kaydı!
  • 2 Nisan 2008 Buldum, buldum!..
  • 3 Mart 2008 Rektör be!
  • 23 Ocak 2008 Laikliği, laikçilerden kim koruyacak?
  • 24 Aralık 2007 Bütün dogmaları döven dogma!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,294 µs