En Sıcak Konular

İbrahim Karagül


İbrahim Karagül
0 0 0000

Gizli Yalta: Kriz yayılacak, yeni bir dünya kurulacak!Küresel finans krizi, “gökten para yağdırma”, kapitalizmi ayakta tutabilmek için açgözlülüğü ve tüketimi güçlendirmeye yönelik çılgınlıklar, ekonomik armageddon senaryoları, çöküş ve sosyal patlama korkularına karşı olağanüstü hal yasalarının yenilenmesi, ekonomik ve siyasi krizlerin birbirini tetiklemesi ve bütün bunların ABD'nin küresel yayılmacılığına etkisi üzerine söylenecek çok şey var. Aslında bir çoğu yazıldı, söylendi de… Ama nedense günlük düşündüğümüz için, hafızalarımızı yenilemediğimiz için, geleceğe dönük vizyonumuz birkaç yılı aşamadığı için bunları unutuyoruz ve her gün karşılaştığımız şeyleri sürpriz olarak algılıyoruz.

Avrupa Birliği için 21. yüzyıla yönelik eğilimleri sorgulayan ve farklı düşünce kuruluşları ile işbirliği içinde olan “The Laboratoire européen d'Anticipation Politique Europe 2020 (LEAP/E2020)” adlı kuruluş, 2006 yılında bir rapor yayınladı. Bu köşenin müdavimleri aynı tarihte bundan haberdar oldu. Bu neden önemli? Bugün karşı karşıya bulunduğumuz ekonomik krizi, siyasi gelişmeleri iki yıl öncesinden anlatıyor da ondan. Hatta 2008 ve sonrasında bu krizin nerelere uzanacağını anlatıyor.

Europe 2020 Alarm/ Global Systemic Rupture/Iran/USA-Release of global world crisis” adlı çalışmada neler vardı?

Ekonomik, güvenlik ve siyasi açıdan dünyanın büyük bir krize doğru sürüklendiği, 1929'daki ekonomik çöküntünün benzerinin yaşanabileceği öne sürülüyor. Öngörülen kriz 7 bölüm halinde inceleniyor: 1- Dolara duyulan güvensizlik. 2- ABD'deki finansal dengesizlik. 3- Petrol/enerji krizi. 4- Amerika'nın liderlik krizi. 5- İslam dünyasının içinde bulunduğu kriz. 6- Küresel iktidar krizi. 7- Avrupa'nın yönetim krizi. Bu yedi krizin, küresel sistemik kırılmaya yol açacağı ve ABD'den Asya'ya kadar etkisini hissettireceği belirtiliyor. Petrol ticaretinde dolardan çıkışın krizi tırmandıracağı, dolara güvenin daha da azalacağı, İran'ın dışında Latin Amerika'dan Ortadoğu'ya ve Asya'ya kadar bazı ülkelerin bu tercihe yönelebileceği ifade ediliyor.

ABD ve İngiltere'nin Ortadoğu'daki askeri müdahalelerinin iki ülke ile birlikte bazı Asya ülkelerini de ekonomik krizin içine sürükleyeceği, ekonomik globalleşmenin aniden durabileceği, iç ve dış siyasi tehditler nedeniyle transatlantik eksenin çökeceği belirtiliyor. Rapora göre dolar artık bir sığınak değil! Altının yükselişi ve altına yöneliş, düşüşü hızlandıracak. Sadece ABD yönetimin tavrı yaklaşan krizi önleyebilir. Ancak ABD'yi yöneten ideolojik kadro ile bu mümkün olmayacak, tehdit daha da büyüyecek.

Bunlar iki yıl öncesinin öngörüleri. Peki şu an neredeyiz? Bir çoğunun gerçekleştiğini fark etmiyor muyuz! Raporun yayınlandığı tarihlerde bazı ekonomi çevreleri şu iddialarda bulunuyorlardı:

“Amerika'nın topyekun ekonomik çöküşten kurtulma şansı sadece onda bir. Çöküşten sonra kendini vuracak ekonomik gerilemeden kurtulma şansı onda üç. Ardından (üçüncü aşama) gelecek karmaşadan sonra nihai anlamda ekonomik kıyametten (Armageddon) kurtulma şansı ise onda altı.”

Aynı dönemde, Princeton üniversitesinden Paul Krugman, “ABD ekonomisinin 1990'lardaki Arjantin ekonomisine benzediğine, dolardaki değer kaybı ticaret ve bütçe açıklarıyla birleşince Bush yönetiminin ekonomik bir felaketle yüzleşeceğine” dikkat çekiyordu.

Yine aynı dönemde FEMA (Federal Acil Yönetim Ajansı) yeniden yapılanıyordu. Hem de nükleer saldırı, isyan ve iç savaşa göre. Olağanüstü hal ve sıkıyönetim yasaları yeniden belirleniyordu. Bankacılık işlemlerinden vatandaşlık yasalarına kadar ABD olağanüstü şartlar için hazırlık yapıyordu. Ne amaçla? Ekonomik krizin, yol açacağı siyasi krizin ya da büyük bir savaşın sonrasında meydana gelecek toplumsal patlamaya hazırlık için…

Bütün bunlar 2006'nın Mart ayında yazılan gerçekler. Yaklaşık iki yıl geçti ve söylenenler gerçekleşiyor. Bugünkü durum şu: 2007 ABD ekonomisinin duraklama dönemi kabul ediliyor. Krizin gerçek boyutlarının 2008'de kendini göstereceği öngörülüyor. Finansal krizin öncelikle İngiltere ve Avrupa'yı etkisi altına alacağı, Asya ekonomilerini sarsacağı, yeni bir finans sistemi oluşturma çabalarının ağrılık kazanacağı, krizin küresel düzeye yayılmasının siyasi krizi de besleyeceği, yeni bir finans sisteminin yanı sıra yeni bir küresel paylaşım sistemi oluşturulmaya çalışılacağı belirtiliyor. Bunlar, önümüzdeki dönemde ABD'nin ve bir çok ülkenin dış politikalarında köklü değişiklikleri de beraberinde getirecek gibi. Ekonomik krizin ABD'nin dünya genelindeki askeri varlığını etkileyeceği, siyasi alanda gerilemenin söz konusu olabileceği ifade ediliyor.

Daha şimdiden bunu işaretleri görülmeye başlandı. Birleşmiş Milletler'in yeniden yapılandırılması kapsamında İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın dünya liderleriyle gizli görüşmelere başlamasının “yeni bir Dünya Düzeni” çalışması olduğu belirtiliyor. ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere, Hindistan, Almanya, Japonya, Brezilya ve iki Afrika ülkesinin temsil edileceği yeni bir sistem oluşturulacağı belirtiliyor. Yani 1945'te kurulan sistemin sonu geldi, şimdi yenisi kuruluyor. Gizli Yalta pazarlığının nedeni bu.

Şimdiden not edelim: Bu kriz sadece ekonomik bir sorun değil. Etkileri o kadar büyük olacak ki, küresel ekonomi ve küresel siyasi sistem yeniden tanımlanacak. Eğer öyleyse, yakında her ülkenin geleneksel politikalarında radikal değişiklikler göreceğiz ve çok şaşıracağız demektir…


yenişafakBu yazı 1,468 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2012 Türk-Kürt-Sünni..
  • 30 Mart 2012 Suriye satrancı, İsrail'e askeri üs
  • 16 Şubat 2012 En tehlikeli ihtimal: Ya savaş tersine dönerse!
  • 10 Şubat 2012 Hesaplaşma: Kim kimi tasfiye edecek?
  • 2 Aralık 2011 Bitti Esad, gerçekten bitti..
  • 18 Kasım 2011 Artık, Suriye ile savaş halindeyiz!
  • 9 Eylül 2011 Evet, Tahrir'de konuş! Tarihi değiştir! De ki...
  • 18 Ağustos 2011 İran-Suriye ve PKK: O 'kart' yine masada..
  • 10 Ağustos 2011 Altı saat ne konuştular?
  • 27 Temmuz 2011 Ölüm koalisyonu Haçlı savaşçıları..
  • 22 Temmuz 2011 Avrupa Birliği parçalanıyor..
  • 29 Nisan 2011 Cuma, öfke, kan...
  • 10 Şubat 2011 Barış beklerken savaş gelmesin!
  • 31 Aralık 2010 Bir casusa bu kadar para veriliyor mu!
  • 29 Aralık 2010 İki not ve bir kirli ittifak!
  • 24 Eylül 2010 İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
  • 3 Şubat 2010 Bu toplantı hiç de hayra alamet değil!
  • 17 Aralık 2009 İran-Suudi savaşına doğru mu gidiyoruz?
  • 8 Aralık 2009 Reşadiye'den kim ne mesaj veriyor?
  • 28 Ekim 2009 Birileri tarih yapıyor, bunu kimler yazacak?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,107 µs