En Sıcak Konular

Güler Kömürcü


Güler Kömürcü
0 0 0000

Pusulanın diğer ucuna bakınızŞaka gibi, eski siyasiler birbiri ardına siyasete geri dönme konusunda uzlaşma haline geçtiler, ANAP eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz bıraktığı yerden siyasete dönüyor, bıraktığı yer neresi? Neresi hepimiz biliyoruz. Pes hepimize, onlara değil bize pes vallahi, geri dönme cesaretini veren biziz çünkü.

Evet, siyasetin merkezi boşaldı, merkezi doldurmaya talip olanlar kim?

Cevap; Merkezin boşalmasına dosyalarıyla (!) neden olanlar... Yalnız siyaseti değil, içimizi umudumuzu boşaltanlar... Yılmaz eski partili arkadaşlarını da DYP'ye götürmek istiyormuş, (DYP'ye de bravo) hatta senaryolara göre Mesut Yılmaz'ın siyasi hedefi Çankaya'ya çıkmakmış.

Bitmedi, diğer yanda Demirel'in hamiliğinde Mehmet Haberal ve Yılmaz Büyükerşen de merkezi doldurmaya talip hazırlık içindelermiş. Gazetelerden okuduklarıma göre Haberal formülü yüzde 70 merkez sağ, gerisi sosyal demokrat; Büyükerşen formülü, yüzde 70 sosyal demokrat gerisi merkez sağmış. Zor oyunu bozar, önümüzdeki günlerde yaşayacağımız zorlar hangi oyunları bozup, hangi yeni kurgulara hayat verecek, hep birlikte göreceğiz.

Siyasetin iç boşalmaları demiş iken, bence son birkaç günün en önemli haberi Washington'dan geldi, haberin 'merkezinde' AKP vardı, Yasemin Çongar'ın haberi, aynen aktarıyorum;

'AKP için 'İslamofaşist' nitelemesinde bulunan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hükümetini 'gizli İslamcı gündeme sahip olmakla' suçlayan muhafazakar bir grup, Washington'da toplantı düzenledi.

Hudson Enstitüsü'ndeki toplantıyı Güvenlik Politikası Merkezi (GPM) adlı kuruluşun başkanı Frank Gaffney Jr. yönetti. Gaffney, 'AKP'nin Türkiye'yi İslamofaşist bir rejime taşıdığını, bu tehlikeyi göremeyen Bush yönetiminin ise Türkiye'de demokrasiyi kurtarma fırsatını kaçırdığını' öne sürdü.

Toplantıdaki diğer eleştiriler şöyle:

Orduya karşı politika izleniyor... Alex Alexiev (GPM): Erdoğan ve AKP, Türkiye'de er geç bir İslami düzen kurmak için demokrasiyi kullanıyor.

Radikal Vahabizm ve Salafizm akımlarının etkisindeki AKP, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, laik eğitime, kadınlara ve Alevilere karşı politikalar izliyor. İslamcı bir cumhurbaşkanı atamayı başarırlarsa, Türkiye'deki kurumsal hakimiyetleri güçlenecek.

Alexiev, 'Darbe mi istiyorsunuz?' sorusunu da, 'Hayır, ama Türk ordusu siyasette olumlu rol oynamıştır. Ordu olmasaydı, Türkiye bugün daha kötü olurdu' yanıtını verdi.

Michael Rubin (Eski Pentagon yetkilisi ve Amerikan Girişim Enstitüsü'nden): Erdoğan'ın Beyaz Saray'ı ziyaret arzusu iç politika hesaplarına dayanıyor. Söyleyecek bir şeyin varsa gel. Yok, sadece (Bush'la) bir fotoğraf için geliyorsan, ziyaret, yarardan çok zarar getirir. Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu da 'terörist' listesindeki Suudi işadamı Yasin El Kadı'ya neden para verdiğini açıklamalıdır.İşte önümüzdeki günlerde Türkiye siyasi arenasındaki tüm gelişmeler yukarıdaki bu haberin gizli kodlarıyla şekillenecek, boşalan başka merkezler de olacak (lafın tamamı kime söylenir?!) ve tüm bu merkezleri dolduracak olanlar da şu anda vitrin gerisinde (bazıları da aktif pozisyonda) bekletiliyorlar. Yukarıdaki haber adeta yeni siyasetin yol haritasını ve de yeni oyuncuların profilini bize veriyor, pusulanın diğer ucunu düşünün, mevcut siyasette ne varsa siz diğer ucu 'merkez' alın... Nelerin, kimlerin olmayacağının tarifi verildi, nelerin-kimlerin olacağına gelince, pusulanın diğer ucuna bakınız efendim.Bu yazı 715 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Haziran 2007 ‘İnsan tanrı’ yaratma planı devrede
  • 22 Mayıs 2007 2 yıl sonra yeni seçim beklentisi...
  • 15 Mayıs 2007 22 Temmuz’da seçim olmayabilir-mi? 
  • 8 Mayıs 2007 ‘AKP kapatılabilir’ 
  • 20 Nisan 2007 Her an her şeyin dengesi değişebilir... 
  • 12 Nisan 2007 Köşk yolundaki meçhul hesaplara bakalım 
  • 5 Nisan 2007 "5 yılda 7 ülke ele geçirilecek"
  • 13 Mart 2007 Andıç... Dosya savaşlarında sırada ne var? 
  • 8 Mart 2007 Eylem senaryoları... 
  • 20 Şubat 2007 Gül, Kürt liderlerle hafta sonu görüştü mü?! 
  • 13 Şubat 2007 Evet, derin devlet vardır... 
  • 8 Şubat 2007 ‘Kürt devleti Türkiye himayesinde kurulacak’  
  • 2 Şubat 2007 Acil müdahale... 
  • 1 Şubat 2007 Şifre; Serhildan mı?
  • 30 Ocak 2007 Çok özel bilgiler ...
  • 26 Ocak 2007 Perde arkasındaki gerçekler farklı mı? 
  • 25 Ocak 2007 ‘ABD’nin Karadeniz Projesi’ ve de suikastların şifresi  
  • 29 Aralık 2006 Washington Büyük Locası Türk'e emanet
  • 15 Aralık 2006 Asker baharda K. Irak'a girerse ne olur?
  • 7 Aralık 2006 AKP'li Edibe Hanım ve de TAŞYAPI...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,144 µs