En Sıcak Konular

Emre Aköz


Emre Aköz
0 0 0000

Kediyi ağaçtan indirmekHangi adı, hangi tabiri uygun görüyorsanız onu kullanın: "Kısmi af" deyin... " Eve dönüş " deyin... " Yeni hayat " deyin... " Pişmanlık Yasası " da diyebilirsiniz.
Özetle PKK militanlarını dağdan indirecek... Terör sorununu bitiremese dahi minimuma indirecek... Kürt meselesinin artık " sakin ve mantıklı " bir biçimde ele alınmasını, demokratik yöntemlerle çözülmesini sağlayacak bir uygulamaya niye karşı çıkılır?
Ya da aynı soruyu şöyle formüle edelim: Böyle bir çözüme kimler karşı çıkar?
1984'ten günümüze geçen süreçte; oğullarını, kocalarını, kardeşlerini şehit vermiş, yakınlarını kaybetmiş, bağrı yanmış, perişan olmuş ailelerin... Büyük ve derin bir üzüntüyle bu çözüme karşı çıkmalarını gayet iyi anlıyorum.
Kahpe mayınlarla, kör kurşunlarla gözünü, bacağını, ayağını, kolunu, elini kaybetmiş... Belden aşağısı tutmayan gazileri, sivil yaralıları ve onların ailelerini gayet iyi anlıyorum.
Onlar samimi.
Peki, çeyrek asırdır akan kandan doğrudan etkilenmemiş insanların... Siyasetçilerin, bürokratların, işadamlarının, dernek ya da vakıf yöneticilerinin, gazetelerde yazanların, TV'de konuşanların derdi ne?
Türkiye'nin bu süreçte 7 binden fazla şehit verdiği söyleniyor. Bir hesaba göre 300 milyar dolara mal oldu bütün bunlar. Başka hesaplara göre bu rakam çok daha fazla.
Peki, devam mı etsin?
Militanlar dağdan inmesin... Orada burada saklansınlar... Türkiye'nin operasyonları son bulup, ortalık sakinleştikten sonra teröre devam etsinler...
Bu mudur istenen?
Sadece " hukuk " ya da sadece " kısasa kısas " bakış açısı bizi dar bir kalıba sokar. Halbuki bir sorun çok çeşitli açılardan ele alınabilir ve kaz gelecek yerden tavuğu esirgememek gerekebilir.

Kitap bende yok. Gelen mesajlardan anladığıma göre, Prof. Özcan Köknel, " Çatışan Değerlerimiz " adlı kitabında şöyle bir örnek vermiş:
Soru: " Erkek kedi bir ağaca çıkmış ve inmek bilmiyor. Kediyi o ağaçtan indirmek için ne yaparsınız? "
Şıklar: 1) Ağaca tırmanırsınız. 2) Merdiven dayayıp tırmanırsınız. 3) "Gel pisi pisi" diye seslenirsiniz. 4) Dişi bir kedi getirirsiniz. 5) İtfaiyeyi çağırırsınız.
Değerlendirme: 1) Ağaca tırmandıysanız; cesur ve girişkensiniz. İyi bir "satış temsilcisi" olursunuz. 2) Ağaca merdiven dayadıysanız; hedefe hangi yöntemle ulaşacağınızı planlayabiliyorsunuz. İyi bir "halkla ilişkiler müdürü" olursunuz. 3) "Gel pisi pisi" diye seslendiyseniz, saflık derecesinde iyimsersiniz. Ne yaparsanız, yapın, sakın kendi işinizi kurmayın. 4) Dişi bir kedi getirdiyseniz; kendi işinizi kurup çok başarılı ve ünlü olabilirsiniz. 5) İtfaiye gibi kurtarıcı görevlileri aradıysanız; sorumluluğu başkalarına atmayı beceren "iyi bir üst düzey yönetici" olursunuz.

Bu alıntıya ek yapanlar olmuş: 6) Ağacı kesersiniz, böylece başka kedilerin çıkmasını da engellemiş olursunuz: Sizden mükemmel bir " kamu yöneticisi " olur. 7) "Bana ne" deyip yolunuza devam edersiniz. Sizden çok iyi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olur. 8) Kendiniz dişi kedi kılığına girip ağacın altında cilve yaparsınız. Magazin medyası peşinizi bırakmaz, şöhret olursunuz. 9) Kediyi silahla vurursunuz ve ağaçtan düşer. Amaç kediyi ağaçtan indirmek değil miydi? Sizden çok iyi bir paşa olur netekim. 10) Yüksekçe bir yere çıkıp çevrede biriken topluluğa kedileri ne kadar sevdiğinizi anlatırsınız. Sizden çok iyi CHP başkanı olur.
Özetle: Şaka bir yana... Bizim değişik yaklaşımlar, mantıklı fikirlere ve kışkırtıcılardan uzak durmaya ihtiyacımız var.

 sabahBu yazı 1,129 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 23 Ağustos 2012 Yeni Anteplere dikkat!
  • 28 Haziran 2012 Suriye aynı zamanda Rusya'dır!
  • 21 Haziran 2012 Bunlar bizi kandırıyor
  • 23 Mayıs 2012 Tek emperyalist ABD mi?
  • 15 Mayıs 2012 Silivri izlenimleri (1)
  • 10 Mayıs 2012 Başkanlık sistemi: Valiyi halk mı seçecek?
  • 6 Mayıs 2012 Aşk olmadan meşk olur mu?
  • 3 Mayıs 2012 Çelişik mesajlar kafa karıştırıyor
  • 27 Nisan 2012 27 Nisan'ın da hesabı sorulacak mı?
  • 24 Nisan 2012 Stalinci olmak suç mu, değil mi?
  • 3 Nisan 2012 PKK'nın vesayet aracı KCK
  • 16 Mart 2012 Aleviler neden Sivas'ı 'yaptıranları' görmek istemez?
  • 9 Mart 2012 Hani kadınları eve kapatacaklardı?
  • 22 Şubat 2012 Seçilmişler, atanmışların kulu değil... Ya seçenler?
  • 16 Şubat 2012 Krizler bitmeyecek
  • 14 Şubat 2012 O ajanlara bir de böyle bakın
  • 10 Şubat 2012 2014 kavgası
  • 8 Şubat 2012 Kemalistler ve İsrail lobisi
  • 5 Şubat 2012 Müsamere kardeşliği
  • 25 Ocak 2012 Kemalistlerin baba kompleksi

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,346 µs