En Sıcak Konular

Mustafa Karaalioğlu


Mustafa Karaalioğlu
0 0 0000

Kritik operasyon sorularıTBMM’nin hükümete, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni sınır ötesi bir harekat için görevlendirme yetkisi veren tezkereyi kabulünün üzerinden 40 güne yakın bir süre geçti. Geçen süre içerisinde operasyon yapılmadı ama birçok önemli gelişme yaşandı.

Bir adım geriden başlayalım...

Türkiye,1984-99 arasını kanlı ve her açıdan büyük kayıplara yol açan bir terör dalgasıyla geçirmiş olmasına rağmen bugün aslında, detayları planlanmış bir politikaya sahip olmadığı anlaşıldı. Geride bıraktığımız 40 günde işte bu olmayan politikanın temellerini atılmaya başlandı ve terörün 35 bin insanın canını aldığı yıllarda elde edilemeyen uluslararası destek sağlandı. Bir istatistik... Sadece iki ay içinde Ankara’ya gelen yabancı konuk sayısı bile 90’lı yılların tamamında gelenlerin üzerindedir.

Diplomatik atakta önce, Irak dahil bölge ülkeleriyle temaslarda Türkiye’nin amacının PKK’yı önlemek olduğu ve Irak’ın toprak bütünlüğüne yönelik bir gizli ajandası bulunmadığı anlatıldı. Bu politikanın en elle tutulur sonuçlarından biri, Irak’ın çoğunluğunu oluşturan Arap/Şii ve Sünni unsurların Türkiye’den yana tavır koymalarıdır. Hatta, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık Haşimi, PKK’ya karşı Türkiye’yle birlikte pozisyon alacaklarını Ankara’ya açıkça bildirdi. Bunun sonucunda Kuzey’deki Kürt yönetimi de ilk kez kendisini Irak merkezi hükümetine yakın hissetmeye başladı!

Öte yandan, Avrupa Birliği’nden ise ‘Operasyon yapmazsanız daha iyi olur’ türünden bir cümle dahi çıkmadı. Operasyon bağlantılı olaylar yaşanırken Arap Ligi’yle işbirliği anlaşması imzalandı.

Başbakan Erdoğan’ın 5 Kasım’daki ABD ziyareti ise PKK’ya karşı diplomatik ve askeri girişimlerin en kritik noktasıydı. Ziyaretin sonucunu bir cümleyle anlatmak gerekirse, ABD ilk kez seyirci olmaktan çıkıp taraftar oldu.

PKK bugün, hiç olmadığı kadar izole edildi ve belki hálá birtakım destekler alıyor ama söylem desteğini tamamen kaybetti.

Ankara, Kuzey Irak’a ‘Türkiye PKK’yı bitirecek. Ya sizinle ya size rağmen...’ mesajını güçlü bir şekilde verdi. Böylelikle Kuzey Irak yönetimi de sürece dahil edildi. Barzani yönetiminin bölgeye ilişkin haritaları ve söylemleri biliniyordu. Tezkere sonrası adımlarla Kuzey Irak yönetiminin istekleri de makul seviyeye çekildi, Pankürdist niyetlerinin imkansızlığı gösterildi.

Daha önemlisi, Türkiye için en kritik konulardan birisi olan Kerkük referandumu gündemden kalktı. Referandum 2007’de yapılmayacak. Irak anayasasının ‘2007’de şartı’ gereği muhtemelen hiç yapılmayacak.

Gelinen noktada Ankara’nın tavrı şu:

Operasyon, yani askeri seçenek masada. Ve Kuzey Irak yönetimi bu tavrını göstermese bir hafta önce operasyon olurdu. Bu tavrı sürdürürlerse bir hafta sonra da operasyon olmayabilir!..

Öte yandan ABD de ‘Bu sizin iç meseleniz, bizi ilgilendirmez’ deseydi operasyon şimdiye kadar mutlaka olurdu.

Türkiye’nin niyetinin K. Irak’ı destabilize etmemek olduğunu göstermesi direnci kırdı. Mesela, 2 ay önce hem Mesud Barzani hem de Neçirvan Barzani bir operasyona karşıydı. 3 haftadan beri Neçirvan Barzani karşı çıkmayacak noktaya geldi. Bugün, her ikisi de operasyona karşı çıkmayacak noktada bulunuyor.

Peki Ankara’nın iyimserliği nereden kaynaklanıyor?

PKK’ya lojistik desteğin kesildiği görülüyor. Hastaneler, bankalar ve havalimanlarını kullanıyorlardı, bu imkan kapanıyor. En önemlisi de Türkiye ve ABD’li komutanlar arasındaki sıcak temas hattı işlemeye başladı.

Bir başka kritik soru da şu: Türkiye operasyon izni karşılığında ABD’ye Barzani’yi muhatap alma sözü verdi mi?

Böyle bir konu gündeme dahi gelmedi. Ne Barzani ne de İran için söz verildi. Türkiye, Irak anayasası gereği ülkedeki yapıyı zaten tanıyor ama Barzani’yi muhatap almıyor. Muhataplık istiyorsa önce kendisi bu durumu düzeltmeli!

Türkiye, ‘Savaşı kazanıyoruz ama masada kaybediyoruz’ retoriğinden kurtulmak için bu kez oyunu kuralına göre oynuyor. Özeti bu...
 
StarBu yazı 890 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Nisan 2011 Erdoğan ne yapmış oldu?
  • 26 Ocak 2011 CHP değişmese ne olur?
  • 27 Eylül 2010 ''Seçkinler'' demokrasiye entegre olacak mı?
  • 3 Haziran 2010 İsrail’in başındaki bela
  • 14 Aralık 2009 DTP KAPALI, PKK AÇIK Bu karar kimi cezalandırdı?
  • 24 Kasım 2009 Aynı analiz, aynı nakarat
  • 6 Ağustos 2009 Ayıp
  • 28 Temmuz 2009 367’nin mucidine bir küçük soru
  • 2 Aralık 2008 Ergenekon davası nasıl başarısız olur?
  • 30 Kasım 2008 Erdoğan’ın en önemli seçim vaadi
  • 19 Ekim 2008 151 oy neyi anlatıyor
  • 17 Eylül 2008 Satır aralarından Başbuğ
  • 8 Mayıs 2008 O yemekte ne konuşulmadı
  • 13 Nisan 2008 ‘AB şimdi’nin iki faydası
  • 10 Mart 2008 CHP’den başka küçülen Atatürk kurumu var mı?
  • 14 Ocak 2008 Alevi ezberleri
  • 1 Ocak 2008 ‘2007’nin en önemli olayları’ listem
  • 24 Kasım 2007 Kritik operasyon soruları
  • 5 Temmuz 2007 MHP siyasetini bekleyen yüzleşme
  • 28 Haziran 2007 ‘Gül olamaz’ daha iyi bir gerekçeydi

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,632 µs