En Sıcak Konular

Mustafa Ünal


Mustafa Ünal
0 0 0000

Erdoğan'ın DTP mesajıBaşbakan Erdoğan'la Prag'dayız. Türkiye'den ne kadar uzaklaşırsanız uzaklaşın ülkenin sıcak gündeminden bir türlü kopamıyorsunuz. Uçakta Erdoğan'la sürekli içerideki konuları konuştuk. Başbakan, sınır ötesi operasyona ilişkin sorulardan bunalmış durumda. Harekâtın zamanlaması ve ayrıntısıyla ilgili soruları duymak istemiyor. Ayrıca medyanın bu yöndeki yayınlarından şikâyetçi.
Terörle mücadele eden ülkelerin medyasının farklı yayın yaptığını söyledi. Başbakan, Prag yolunda en önemli mesajı DTP konusunda verdi. Erdoğan, MHP lideri Bahçeli'nin dile getirdiği DTP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak Meclis dışına atılmasına karşı. Anayasal düzende siyaset yapmalarından yana. Suç işlemeleri durumunda yargının devreye gireceğine dikkat çekiyor. Başbakan, sözünün bir yerinde "Parlamento dışında kalırlarsa onları da dağa gönderirsiniz." dedi.

Erdoğan bunları söylerken açıkça söylemese de daha önce yaşanan HEP deneyimine gönderme yapıyor. Hatırlanacağı gibi 1991 yılında SHP listelerinden Meclis'e giren HEP milletvekilleri, dokunulmazlıkları kaldırılarak Parlamentonun dışına çıkarıldılar. Bazı milletvekilleri soluğu hemen bölücü terör örgütünün yanında aldı. Aralarında dağa çıkanlar var. Nitekim Erdoğan "Deniz Baykal'la aynı çatı altında siyaset yapıp da bugün dağda olan yok mu?" diye sordu. Başbakan HEP deneyiminin aynen tekrarlanmasını doğru bulmuyor. Bu arada DTP'nin ise tercihini yapmasını istedi. Erdoğan'ın DTP'ye ilişkin mesajı ses getirecek türden.

Bir Avrupa başkentine giderken doğal olarak AB sürecinin tekrar canlandırılacak canlandırılıp soruldu. Sözgelimi yeni bir uyum paketi gündeme gelebilir mi? AB sürecinden milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle biraz uzak kalındığını söyleyen Başbakan, Meclis'in çalışmalarına başlamasıyla birlikte AB konusundaki kararlılığın eskisi gibi süreceğini anlattı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın mesaisini ağırlıklı olarak AB'ye harcaması için Abdullah Gül'de olduğu gibi ek görevler verilmediğini belirtti. Gül, bir önceki hükümette Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra Başbakan Yardımcısı olarak terörle mücadele ve insan hakları gibi ilave sorumluluk üstlenmişti. Sohbet sırasında öğreniyoruz ki Beyaz Saray'da 'Teksas-Kasımpaşa' diyaloğu yaşanmış. Ama bir espri olarak. Başbakan "Bu nükte Başkan Bush'un da hoşuna gitti. Hiç değilse Kasımpaşa adını Washington'da duyurmuş olduk. Ama ligde kötü gidiyor." dedi.

Pek tanımaya fırsat bulamasak da kısaca Prag'dan söz etmek isterdim. Mini izlenim... Prag Avrupa şehirleri içinde adından en çok söz ettiren başkentlerden... Rahmetli Yavuz Gökmen'in 'Kafka'nın Evi' yazısı şu satırlarla başlar: "Prag gene sisler içinde. Bembeyaz bir gizeme bürünmüş ve saklanıyor aklı sıra. Bir yandan Prag'ın çağrısını duyuyorsunuz yüreğinizde, bir yandan arayıp okuyorsunuz Prag'ı. Adım başı buluyor, kaybediyor ve yeniden arıyorsunuz biteviye." Gökmen'in aksine biz Prag'da güne güneşin ışıltılarıyla uyandık. Ancak ilerleyen saatlerde Prag'ın üzerine kasvet çöktü. Mevsim kış zira. Hafiften kar serpiştiriyor. Prag, gören hemen herkesi çok etkilemiş. Geçmişinden ve bu tarihî dokunun aynen korunmasından herhalde. İlber Ortaylı "Avrupa kültürünü tanımak için görülmesi gereken şehirlerden biri Prag. Efsanevî güzellikteki bu şehir gotik ve rönesans üsluplu şah eserlerle dolu." diye yazıyor. Kısa gezintiyle Prag'ın büyüleyici havasını yakalamanız mümkün. Avrupa kültürünün sergilendiği açık hava müzesi gibi. Tarihî eserler günlük yaşamın bir parçası. Düne ait ama bugün de canlı, yaşıyor.

zamanBu yazı 608 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz duruşu
  • 23 Eylül 2012 'Balyoz' yok sayılamaz
  • 19 Eylül 2012 Menderes'in kabrinde bir CHP lideri
  • 5 Eylül 2012 İki görüşme...
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek'in çıkışı
  • 1 Ağustos 2012 Tutukluluk avantaja dönüşmemeli
  • 29 Temmuz 2012 Rüya gibi
  • 25 Temmuz 2012 Suriye nelere gebe?
  • 18 Temmuz 2012 CHP değişir mi?
  • 1 Temmuz 2012 Davutoğlu ile Suriye...
  • 27 Haziran 2012 Cevap, yeri ve zamanı geldiğinde...
  • 20 Haziran 2012 Dağlıca yine dağladı
  • 17 Haziran 2012 7+5 senaryoları
  • 13 Haziran 2012 Kürtçe derste tarihî adım
  • 8 Haziran 2012 İyimser hava
  • 30 Mayıs 2012 'Hassas ve gerilimli iş'
  • 23 Mayıs 2012 Meclis'te Erdoğan barışı
  • 18 Mayıs 2012 Rota başkanlık sistemi
  • 16 Mayıs 2012 Tutuklu vekillere yasayla tahliye yok
  • 9 Mayıs 2012 28 Şubat'ın dalga boyu

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,805 µs