En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Doğrular ve yanlışlarTürkiye coğrafi konumu sebebiyle dünyanın en muhataralı bölgesinde. Tarihî ve dinî kökeni bulunan ciddi ihtilâflar hep Türkiye'nin çevresinde; artan petrol ve doğalgaz fiyatlarının değerini her gün bir kez daha hatırlattığı zengin enerji kaynaklarının da kesişme noktasında bulunuyoruz. Kendilerine 'vatan' arayan Yahudiler Filistin'de karar kılmasaydılar belki biraz rahat yüzü görebilirdi bu bölge; ancak köklü Filistin-İsrail ihtilâfından biz de etkileniyoruz.

Bu yüzden, Türkiye'nin, İsviçre gibi 'sürekli tarafsız bir ülke' olma lüksü yok, Malezya gibi "Ben bildiğim yaparım" tavrına bürünmesi de imkânsız. Türkiye'de iktidar olanlar, hesaplarını yalnız iç dengeler üzerine oturtamaz; ülkeyi çevreleyen şartları göz önünde bulundurmak ve dış dinamiklerin bölgeye dönük niyetlerini dikkatle değerlendirmek de bir zorunluluk...

Hesapların dışa dönük iki ayağı var bugün: AB ve ABD... AB'ye üye olmak isteyen bir ülke Türkiye, ABD ile de çeşitli kuruluşlarda ittifak ilişkileri bulunuyor. AB perspektifi, dıştan bakanlar gözünde Türkiye'nin ekonomik güvenilirliğini pekiştiriyor; içeride de demokrasinin kanallarını genişlettiği için önemli... ABD'ye yakın durması ise, Türkiye'ye, aksi durumda içine düşebileceği siyasî istikrarsızlıktan uzak durma fırsatı veriyor...

Ak Parti hükümetinin bu iki dış dinamiği küstürmeme kararlılığı meydanda. AB yolunda kat edilen mesafe ve ABD ile ipleri koparmamak için sarf edilen gayret hemen dikkat çekiyor. Her ikisi de kolay değil, her ikisi de nâzenin ilişkiler bunlar ve yaşanan sorunlara rağmen Türkiye AB ve ABD ile bağlarını bu hükümet döneminde koruyabildi.

Buraya kadar yazdıklarımın medyanın genel yaklaşımına ters düştüğünün farkındayım. Doğruluğu olaylarla sınanmış tespitlere bakın siz. Hükümetin AB ve ABD ile 'seviyeli bir ilişki' yürütme kararlılığını ilk elden bilecek durumdayım. AB ve ABD'nin Türkiye ve Ak Parti hükümetinin değerini anladıklarını ise kendi gözlemlerim ve okumalarım bana söylüyor. Her ikili ilişkide inişler/çıkışlar olur, sorunlar yaşanır; evliliklerde bile öyle olmuyor mu?

Son aylarda yolum bir kaç kez Brüksel'e düştü, AB'nin Türkiye ile müzakereleri yürüten yetkilileriyle görüşme fırsatı buldum. "Başka ülkeler buraya iyi dil bilen gençleri gönderiyor, hiçbir sorumuza cevap veremiyorlar; Türkiye'den gelenler ise dosyalarına hâkim bürokratlar, işler çok iyi yürüyor" izlenimini benden başka kimse aktarmadı. (Tek istisna, Radikal'de önceki gün çıkan Erdal Güven'in "Türk heyeti çok ama çok profesyonel" başlıklı yazısıdır.)

ABD ile ilişkiler de öyle. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Ankara'ya gelip birbiri ardına jestler yapana kadar bizim medyada neler okuyordunuz, bir düşünün: Washington'un Türkiye'yi gözden çıkardığını, Ak Parti hükümetinin ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın üzerini çizdiğini değil mi? Bu tür yanlış tahliller üzerine oturan iç siyasete dönük beklentiler bazı hevesleri bile kabarttı.

Doğruları bir kez daha yazayım: Türkiye için AB perspektifinde kalmak ve ABD ile 'seviyeli bir ilişki' tutturmak bugünün dünyasında önemlidir; Türkiye ve Ak Parti bugüne kadar hem AB ile hem de ABD ile olan ilişkilerini kendi çıkarlarına aykırı adım atmaksızın sürdürebildi. Bu, AB ve ABD için, Türkiye'yi ve Ak Parti iktidarıyla başlayan yeni dönemi öğrenme süreci de oldu aynı zamanda. Arkasında halk desteği bulunan bir siyasî iktidarın Türkiye için bir 'üstünlük' olduğunu yabancılar bizdeki bazılarından daha iyi biliyor.

Farklı değerlendirmelerin neden yapıldığını biliyoruz aslında: Kimi 'tamamen duygusal sebeplerle' kalemlerini kullanıyor, kimi gözleri güçten kamaştığı için, kimi ise Türkiye'nin gücünü kavrayamadığından... Medya da bir politik parti gibi bugün; çıkarlarını ön planda tutan politikalar izliyor ve o politikalar her zaman ülke çıkarlarıyla örtüşmeyebiliyor.

Önemli olan Türkiye'yi yönetenlerin kafalarının karışmaması...Bu yazı 365 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,667 µs